
03.10.2017 Єдиний унікальний № 371/456/17
Провадження № 2/371/353/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2017 року м. Миронівка
Миронівський районний суд Київської області в складі
головуючого судді Капшук Л.О.,
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
з секретарем Терновенко О.В.,
розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_4 про закриття провадження у справі за позовом Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів» до ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Київській області, державного кадастрового реєстратора ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_6, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Департамент екології та природних ресурсів при Київській обласній державній адміністрації, про визнання незаконним наказу про затвердження документації із землеустрою, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку,
У С Т А Н О В И В :
В провадженні Миронівського районного суду Київської області перебуває цивільна справа, в якій позивач заявив вимоги про визнання незаконним наказу про затвердження документації із землеустрою, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку, яку було відведено та передано ОСОБА_4 у власність для ведення особистого селянського господарства, та яка розташована на території Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів», що набув статусу обєкта природно-заповідного фонду місцевого значення.
До початку розгляду справи представником відповідача ОСОБА_4 заявлено клопотання про закриття провадження у даній справі з посиланням на ті обставини, що спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Заявник зазначила, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як субєктом владних повноважень, повязані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Представник позивача та відповідача ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Київській області висловили позицію про необґрунтованість клопотання та відсутність підстав для закриття провадження у справі.
Суд, заслухавши представників сторін, дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі.
Згідно приписів статті 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Стаття 17 КАС України відносить до юрисдикції адміністративних судів публічно-правові спори між фізичними чи юридичними особами та субєктами владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного зясування всіх обставин у справі і обовязок субєкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, тоді як визначальним принципом цивільного судочинства є змагальність сторін.
Згідно розяснень пункту 7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» земельні відносини, субєктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а обєктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК України, статтею 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них субєкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею.
Рішення про передачу земельної ділянки стосується цивільного права користування земельною ділянкою, тому спір щодо такого рішення належить до цивільної юрисдикції.
Крім того, між позивачем та відповідачем ОСОБА_4 як власником земельної ділянки існує спір про право, який не підвідомчий адміністративному суду.
Позов ґрунтується на юридичних фактах, стосовно яких існує спір про право на земельну ділянку, поза звязком з яким не можуть бути розвязані питання, повязані з переглядом оскаржуваного наказу.
У даному випадку захист порушеного права має відбуватися у порядку цивільного судочинства, за правилами якого можливий одночасний розгляд вимог про скасування акта про право субєкта владних повноважень.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у рішенні від 31 січня 2017 року у справі № 21-1237а16.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 205, 208-210 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання представника відповідача ОСОБА_4 про закриття провадження у справі за позовом Регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів» до ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Київській області, державного кадастрового реєстратора ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Київській області ОСОБА_6, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Департамент екології та природних ресурсів при Київській обласній державній адміністрації, про визнання незаконним наказу про затвердження документації із землеустрою, скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя підпис ОСОБА_7
Згідно з оригіналом.
Суддя Л.О. Капшук