Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
31 серпня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-1041/09/2470
14 год.23 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Левицького В.К.,
при секретарі судового засідання:
за участю сторін:
від позивача представник Чернівецького міського центру зайнятості Мазур О. Г. (довіреність № 27-13/2922 від 14.08.2009 р.);
від відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чернівецького міського центру зайнятості до Управління у справах сімї, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Чернівецький міський центр зайнятості звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління у справах сімї, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації про стягнення коштів.
Позов мотивовано тим, що відповідач, як роботодавець, надав недостовірні дані про середню заробітну плату ОСОБА_1., в результаті чого останній було безпідставно виплачено допомогу по безробіттю в сумі 174,72 грн. Оскільки в добровільному порядку відповідачем вказана сума не сплачена, позивач звернувся до суду з вимогою про її стягнення.
В судовому засіданні представник позивача, предявлений позов, підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання в друге не зявився, явку представника в судове засідання не забезпечив. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідача повідомлено належним чином, про що свідчать відмітки про вручення рекомендованих поштових відправлень. Не зявлення у судове засідання відповідача та не надання заперечення проти позову, згідно ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору по суті за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов заявлений позивачем слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що 18.02.2009 р. гр. ОСОБА_1 була зареєстрована як шукаюча роботу, а 25.02.2009 р. отримала статус безробітного. Згідно даних трудової книжки останнє місце роботи ОСОБА_1. - відділ у справах сімї та молоді Чернівецької обласної державної адміністрації. 11.02.2009 р. головою ліквідаційної комісії відділу у справах сімї та молоді Чернівецької обласної державної адміністрації видано довідку за № 01-20/83, відповідно до якої середньоденна заробітна плата ОСОБА_1. складала 55,70 грн.
З метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття позивачем, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 та ч.1 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» проведено перевірку з питань обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітній ОСОБА_1., про що складено акт № 573 від 06.05.2009 р. За результатами перевірки встановлено, що дані зазначені в довідці № 01-20/83 від 11.02.2009 р. про середню заробітну плату ОСОБА_1. є недостовірними, зокрема виявлено розбіжність між вищезгаданою довідкою про середню заробітну плату та даними бухгалтерських документів відповідача.
На підставі висновків перевірки відповідачем, як правонаступником відділу справ сімї та молоді Чернівецької обласної державної адміністрації, надано уточнену довідку про заробітну плату за № 7 від 06.05.2009 р. відповідно до якої середньоденна заробітна плата ОСОБА_1. складала 47,38 грн. В звязку з чим, перевіркою встановлено, що останній було зроблено переплату в сумі 174,72 грн.
22.05.2009 р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію рекомендованим поштовим відправленням з пропозицією добровільно повернути кошти в сумі 174,72 грн. на рахунок Чернівецького міського центру, однак відповідач в добровільному порядку їх не перерахував.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначені Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» .
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; застраховані особи - наймані працівники; особи, які виконують роботи (надають послуги) згідно з цивільно-правовими договорами; військовослужбовці Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, внутрішніх військ, військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної спеціальної служби транспорту, особи рядового і начальницького складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів внутрішніх справ, особи начальницького складу податкової міліції, а також особовий склад воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), створених відповідно до законодавства на постійній основі (далі - військовослужбовці), крім військовослужбовців строкової служби, а у випадках, передбачених цим Законом, інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється страхування на випадок безробіття.
Згідно ст.ст. 22 та 23 цього Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Частиною 3 ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що у разі подання роботодавцем недостовірних даних, зазначених у документах, з нього добровільно чи на підставі рішення суду стягується заподіяна шкода. В даному випадку судовим розглядом справи встановлено, що з вини відповідача (правонаступника відділу в справах сімї та молоді Чернівецької обласної державної адміністрації) позивачем здійснено виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1. в розмірі 174,72 грн.
Судовим розглядом справи з достовірністю встановлено наявність з боку відповідача порушення вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в частині надання недостовірних даних про середню заробітну плату ОСОБА_1., тому суд приходить до висновку про можливість задоволення позову повністю та стягнення з відповідача переплаченої суми в розмірі 174,72 грн.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним заборгованості перед позивачем.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 94, 158, 160 - 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління у справах сімї, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації (58000, вул. Грушевського, 1, м. Чернівці) на користь Чернівецького міського центру зайнятості (58000, вул. Воробкевича, 37, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 21415538, р/р 37178032000051 в ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код бюджетної класифікації 50040500, символ звітності 401) кошти в сумі 174,72 грн. (сто сімдесят чотири грн. 72 коп.)
Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 03 вересня 2009 р.
Суддя В.К. Левицький