Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 147/1211/16-а
У Х В А Л А
03 жовтня 2017 року м. Вінниця
Суддя-доповідач Вінницького апеляційного адміністративного суду Мельник-Томенко Ж. М., розглянувши заяву ОСОБА_2 про повернення судового збору у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до постанови Тростянецького районного суду Вінницької області від 19 липня 2017 року в задоволені позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
11 серпня 2017 року ухвалою суду апеляційну скаргу було залишено без руху, у зв'язку з тим, що апелянтом сплачено судовий збір не за реквізитами Вінницького апеляційного адміністративного суду.
27 вересня 2017 року до Вінницького апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 про усунення недоліків в апеляційній скарзі та повернення судового збору, сплата якого підтверджується квитанцією від 28 липня 2017 року .
Суд апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що вказана заява підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
За приписами частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Питання щодо повернення судового збору унормовані статтею 7 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI, в редакції, чинній станом на день звернення заявника до суду з заявою про повернення судового збору) відповідно до якої сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
- зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
- повернення заяви або скарги;
- відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
- залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
- закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Наведений у вказаній статті Закону № 3674-VI перелік підстав, за наявності яких судовий збір підлягає поверненню за ухвалою суду є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
При цьому, необхідно звернути увагу на те, що наведена правова норма не передбачає можливості вирішення судом питання повернення судового збору у разі його помилкового зарахування до Державного бюджету і постановлення відповідної ухвали з цього приводу.
В свою чергу, процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182 (далі - Порядок № 787).
За правилами абзацу 2 пункту 2 названого Порядку його дія не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Водночас, у відповідності з положеннями пункту 5 Порядку № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року N 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за N 1679/28124.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів у готівковій формі фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.
Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Наведені положення Порядку № 787 не передбачають, у разі повернення помилково зарахованого судового збору, необхідності постановлення судом відповідної ухвали і надання її платником до органу Казначейства для здійснення повернення такого платежу.
Разом з тим, за визначенням пункту 39 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, - органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування, уповноважені здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів, інших надходжень бюджету.
У даному випадку, грошові кошти сплачені на рахунок Апеляційного суду Вінницької області, який є самостійним органом, що контролює справляння надходжень бюджету, а тому Вінницький апеляційний адміністративний суд не уповноважений вирішувати питання стосовно повернення судового збору помилково сплаченого на рахунок іншого органу державної влади.
З огляду на викладене, судовий збір у розмірі 640,00 грн., сплачений відповідно до квитанції 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року за реквізитами: ГУ ДКСУ у Вінницькій області; рахунок отримувача: 31213206780002; Код отримувача: 38054707; МФО отримувача: 802015, не підлягає поверненню Вінницьким апеляційним адміністративним судом.
Проте, оскільки згідно з квитанцією 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року позивачем було сплачено судовий збір за неналежними реквізитами та 27 вересня 2017 року до суду було надано квитанцію 0.0.858132681.1 від 26.09.2017 за належними реквізитами, суд вважає за необхідне повернути позивачу оригінал квитанції 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 79 КАС України оригінали письмових доказів, що є у справі, повертаються судом після їх дослідження, якщо це можливо без шкоди для розгляду справи, або після набрання законної сили судовим рішенням у справі за клопотанням осіб, які їх надали. У справі залишається засвідчена суддею копія письмового доказу.
Тому вказана вище заява підлягає частковому задоволенню, а квитанція 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року - поверненню заявнику.
Керуючись ст. 87,160, 167, 195,196, 198, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_2 про повернення судового збору - задовольнити частково.
Повернути ОСОБА_2 оригінал квитанції 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року про сплату судового збору у розмірі640,00 грн.
В іншій частині клопотання - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Мельник-Томенко Ж. М.
ef="http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/an_1607/ed_2017_08_03/pravo1/T052747.html?pravo=1#1607" title="Кодекс адміністративного судочинства України; нормативно-правовий акт № 2747-IV від 06.07.2005" target="_blank">160, 167, 195,196, 198, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_2 про повернення судового збору - задовольнити частково.
Повернути ОСОБА_2 оригінал квитанції 0.0.817183069.1 від 28 липня 2017 року про сплату судового збору у розмірі640,00 грн.
В іншій частині клопотання - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Мельник-Томенко Ж. М.