Постанова № 6927640, 23.11.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2009
Номер справи
11926/09/2170
Номер документу
6927640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2009 р.

15 год.57 хв.Справа № 2-а-11926/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю представника позивача Харабара Т.І.,

третьої особи Кермач А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Міністерства економіки України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Імпекс" третя особа Державна податкова адміністрація України

про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення порушень,

встановив:

Міністерство економіки України звернулось до суду з позовом про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення економічної діяльності ТОВ "Ворлд Імпекс" (відповідач), застосованої наказом Міністерства економіки України від 17.05.2008 № 102/230. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що листом Державної податкової адміністрації України від 16.04.2008 № 4627/5/22-6016 відповідно до ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулося до Міністерства економіки з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до ТОВ "Ворлд Імпекс". На підставі даного подання позивач видав наказ від 17.05.2008 № 102/230 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України", відповідно до якого до відповідача була застосована спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". ТОВ "Ворлд Імпекс" уклав експортний контракт з "Mamegani Commercial Trading Co" (Іран) від 18.11.2005 № 1408. Пунктом 2.1 Контракту зазначено, що "оплата за товар по настоящему контракту должна быть осуществлена Покупателем в долларах США в соответствии с изложенными ниже условиями", підпунктом 2.1.1 Контракту 3 1408 однією з умов передбачено: "Покупатель оплатит 100% стоимости настоящего контракта в течении максимум 90 дней после отправки Товара". Згідно з вантажними митними деклараціями від 30.1.2005 № 508030300/5/000997, № 508030300/5/000998 на адресу фірми "Mamegani Commercial Trading Co" відвантажено насіння соняшнику на загальну суму 9 400 доларів США. Актом перевірки ТОВ "Ворлд Імпекс" від 19.05.2006 № 143/23/32368243 встановлено, що валютна виручка від нерезидента в установлений законодавством термін не надійшла. Результатами комплексної перевірки (акт від 13.02.2008 № 52/23/32368243) підтверджено наявність простроченої заборгованості у розмірі 9 400 доларів США. Позивач звернувся до ДПА України з листом від 31.07.2008 № 102-29/1139 стосовно доцільності скасування чи продовження дії спеціальної санкції, на що ДПА України листом від 21.08.2008 № 10462/5/22-6016 повідомило про необхідність продовження дії спеціальної санкції відносно відповідача по справі. Оскільки встановлено порушення ТОВ "Ворлд Імпекс" ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме ненадходження від нерезидента валютної виручки на суму 9 400 доларів США за експортним контрактом від 18.11.2005 № 1048, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги..

Представник ДПА України підтримав позовні вимоги та просив застосувати до ТОВ "Ворлд Імпекс" дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до усунення порушень ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про дату та час судових засідань. Про причину неявки суд не повідомляв, заперечень на позовну заяву не надіслав.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XІІ (Закону №959-XІІ) за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Ч. 7 ст. 37 Закону №959-XІІ передбачає право центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертатися з відповідною позовною заявою до суду. У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Судом встановлено, що ДПА України листом від 16.04.2008 № 4627/5/22-6016 у відповідності постанови КМУ та Національного банку України від 26.12.1995 № 1044 "Про заходи щодо забезпечення контролю за зовнішньоекономічною діяльністю та валютного контролю", ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулось до Міністерства економіки з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ "Ворлд Імпекс".

На підставі листа ДПА України Міністерство економіки видало наказ від 17.05.2008 № 102/230 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності України", відповідно до якого до ТОВ "Ворлд Імпекс" була застосована спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Міністерство економіки звернулося з листом від 31.07.2008 № 102-29/1139 до ДПА України стосовно доцільності скасування чи продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Ворлд Імпекс". ДПА листом від 21.08.2008 № 10462/5/22-6016 повідомило Мінекономіки про необхідність продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Міністерства економіки від 17.05.2008 № 102/20 до ТОВ "Ворлд Імпекс".

У відповідності до ч. 7, 9 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. При прийнятті рішення суд зазначає термін, на який продовжено дію цієї санкції.

Враховуючи те, що позивачем дотримано встановлену чинним законодавством України процедуру щодо порядку застосування спеціальних санкцій, що підтверджується наявними у справі матеріалами, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для продовження дії терміну спеціальної санкції.

Суд також враховує наявність порушення ТОВ "Ворлд Імпекс" приписів ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". В листі ДПА України від 21.08.2008 зазначено, що за результатами перевірки (акт від 19.05.2006 № 143/23/32368243) встановлено, що ТОВ "Ворлд Імпекс" уклав експортний контракт з "Mamegani Commercial Trading Co" (Іран) від 18.11.2005 № 1408. 30.12.2005 на адресу фірми "Mamegani Commercial Trading Co" відвантажено насіння соняшнику на загальну суму 9 400 доларів США. Валютна виручка від нерезидента не надійшла, чим порушено ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та актом (13.02.2008 № 52/23/32368243) підтверджено наявність простроченої заборгованості у розмірі 9 400 доларів США.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Імпекс" (код ЄДРПОУ 32368243 м. Скадовськ, вул. Чапаєва, 121), застосованої наказом Міністерства економіки від 17.05.2008 № 102/230 до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Ворлд Імпекс" порушення ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за контрактом від 18.11.2005 № 1408.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 листопада 2009 р..

Суддя Хом'якова В.В.