
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
У Х В А Л А
"28" вересня 2017 р. Справа № 902/749/17
Господарський суд Вінницької області у складі судді Нешик О.С., при секретарі судового засідання Павловій Т.С., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСОБА_1, м.Жмеринка Жмеринського району Вінницької області
до Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради, м.Жмеринка Вінницького району Вінницької області
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес"
про скасування запису та зобов'язання вчинити дії
за участю представників сторін:
представника позивача - ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Жмеринським РВУМВС України у Вінницькій обл. 10.09.2001;
відповідача не з'явився;
третя особа (ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес") - Гуменюк Анатолій Анатолійович (довіреність б/н від 12.06.2017).
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради про скасування запису в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань №11751050017000381 від 17.06.2015 та про зобов'язання Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради видалити (вилучити) запис №11751050017000381 від 17.06.2015 з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань.
Ухвалою суду від 07.08.2017 за вказаним позовом порушено провадження у справі №902/749/17, призначено її до розгляду в судовому засіданні на 28.09.2017 та залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес".
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, хоча про час та місце розгляду спору повідомлений належним чином, що стверджується рекомендованим повідомленням №2101800855479 про вручення йому поштового відправлення (ухвали суду від 07.08.2017).
29.08.2017 на адресу суду від державного реєстратора з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відділу реєстрації Жмеринської міської ради Рудяк О.П. надійшла заява б/н від 22.08.2017 (вх.канц. суду №06-52/8301/17) про розгляд даної справи без його участі за наявними у ній матеріалами.
Під час судового слухання позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з письмовою заявою б/н від 28.09.2017 (вх. канц. суду №06-52/9260/17) "про відкладення розгляду справи", мотивуючу яку останній пояснив, що представник позивача ОСОБА_5 знаходиться у відрядженні у м.Києві.
Суд, розглянувши заяву позивача про відкладення розгляду справи, дійшов висновку про її відхилення з наступних підстав.
Так, відповідно до ч.ч.1-3 ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Тобто, юридична особа не обмежена у виборі особи та наданні такій особі повноважень на представництво її інтересів в господарському суді. Учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинам.
В судовому засіданні представник третьої особи підтримав заявлене письмове клопотання №1269 від 20.09.2017 (вх. канц. суду №06-52/9093/17), просив суд провадження у справі №902/749/17 припинити, з огляду на те, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Згідно письмових пояснень за підписом представника позивача ОСОБА_5 б/н від 27.09.2017: "...даний позов підсудний господарському суду Вінницької області, а позовні вимоги є такими, що виникли із корпоративних відносин...".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, господарський суд дійшов висновку про припинення провадження у справі у зв'язку з непідвідомчістю спору господарським судам України (п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України).
Так, предметом розгляду у даній справі є вимога про скасування запису в Єдиному Державному Реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань №11751050017000381 від 17.06.2015 та про зобов'язання Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради видалити (вилучити) запис №11751050017000381 від 17.06.2015 з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та громадських формувань.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, заявлені вимоги позивач обґрунтовує порушенням його корпоративних прав та законних інтересів як засновника із належним йому розміром частки, затверджений зборами учасників ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес" згідно протоколу №2" від 24.11.2010, оскільки рішенням господарського суду Вінницької області від 15.10.2015, яке залишено в силі вищими інстанціями, було задоволено позов ОСОБА_1 про визнання недійсним рішень загальних зборів учасників ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес", оформлених протоколом №3 від 09.06.2015.
Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції.
Підвідомчість справ загальним і господарським судам визначається законодавством, а у разі відсутності прямої вказівки закону застосовується принцип розмежування підвідомчості за суб'єктним складом.
Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 12 вказаного Кодексу, до компетенції господарських судів віднесені справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Так, виходячи з положень наведеної норми, господарському суду підвідомчі корпоративні спори: між учасниками товариства; між учасником та господарським товариством.
Пунктом 17 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" №10 від 24.10.2011 визначено, що до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність; про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором; між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління; з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" №10 від 24.10.2011 господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Згідно ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003 зазначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
З урахуванням викладених обставин справи та положень закону суд дійшов висновку, що спір про скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також про зобов'язання державного реєстратора вчинити дії виник у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Тобто в правовідносинах, що склались між сторонами у даній справі, одна сторона - відповідач наділений адміністративною правосуб'єктністю, яка реалізується через обсяг наданих йому повноважень у сфері публічної влади.
Оскільки позовна вимога містить вимогу до суб'єкта владних повноважень - Державного реєстратора центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради та стосується адміністративних правовідносин, справа, яка розглядається, є справою адміністративної юрисдикції.
Отже, спір не підвідомчий господарським судам і повинен розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, відсутність в ГПК України підстав для передачі справи за підвідомчістю спору, суд вважає за необхідне провадження у справі припинити відповідно до п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Приймаючи дане рішення судом також були враховані роз'яснення, що викладені у пункті 1.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" №4 від 25.02.2016, згідно яких: "У тих випадках, коли позивач (засновник, учасник, акціонер, член юридичної особи) одночасно (у межах однієї позовної заяви) заявляє до суб'єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді."
Разом з цим, вимога позивача у справі №902/749/17 заявлена після розгляду судом іншої вимоги з корпоративного спору у справі №902/824/15 за позовом ОСОБА_1 про визнання недійсним рішень загальних зборів учасників ТОВ "Жмеринське підприємство "Експрес", оформлених протоколом №3 від 09.06.2015.
Питання про повернення судового збору в даній ухвалі не вирішується з огляду на приписи ст.7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.ст. 86, 87, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Провадження у справі №902/749/17 припинити.
2. Копію ухвали надіслати відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суддя Нешик О.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - відповідачу - Державному реєстратору центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Жмеринської міської ради (23100, Вінницька обл., м.Жмеринка, вул.Училищна, 9).