
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
29 вересня 2017 року м. Київ № 826/12226/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши клопотання позивача про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, треті особи: Державне підприємство «СЕТАМ», Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОПЛАСТГУМА» про визнання протиправним визнання протиправними дій та скасування протоколу ,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, треті особи: Державне підприємство «СЕТАМ», Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОПЛАСТГУМА» про визнання протиправними про визнання протиправними дій щодо організації та проведення електронних торгів з реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська. 1, реєстраційний номер лоту 234967, скасування Протоколу №286055 проведення електронних торгів від 18.09.2017.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2017 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Разом із адміністративним позовом, позивач подав клопотання про забезпечення позову, шляхом:
- заборони Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державному підприємству «СЕТАМ», зберігачу, та будь - яким іншим особам вчиняти будь-які дії, пов'язані з формуванням, складанням, оформленням, підписанням та затвердженням протоколів електронних торгів, актів проведення електронних торгів, а також формуванням постанови про зняття арешту, та будь - яких інших документів щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1, яке було виставлене на електронні торги під реєстраційним номером лоту 234967;
- зупинення дії Протоколу №286055 проведення електронних торгів від 18.09.2017;
- заборони Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Державному підприємству СЕТАМ, зберігачу, та будь - яким іншим особам вчиняти будь-які дії, пов'язані з організацією та проведенням повторних електронних торгів щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що 18 вересня 2017 року, ОСОБА_1, як фізична особа-підприємець прийняв участь в електронних торгах з реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1, реєстраційний номер лоту 234967, що проводились Державним підприємством «СЕТАМ» (надалі - ДП «СЕТАМ») на веб-сайті Системи електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ). За результатами вищевказаних електронних торгів Позивача визначено їх переможцем з найвищою ціновою пропозицією, про що свідчить Протокол №286055 проведення електронних торгів від 18.09.2017 року.
Отримавши 20.09.2017 від ДП «СЕТАМ» підписаний Протокол №286055 проведення електронних торгів від 18.09.2017, Позивач з метою ознайомлення з придбаним на електронних торгах обладнанням перед проведенням оплати, звернувся до ОСОБА_2, як до зберігача вищевказаного майна, з проханням допустити до обладнання, повідомивши дату та час.
Однак, листом № 01/09 від 21.09.2017, зберігач майна повідомив, що обладнання, котре було представлене на електронних торгах 18.09.2017 не відповідає переліку обладнання, котре описане та арештоване згідно з Постановою про опис та арешт майна боржника (ТОВ «АВТОПЛАСТГУМА») від 07.10.2016 року ВП 51881945 та надано копію відповідної постанови. При цьому, зазначив, що придбане Позивачем на електронних торгах обладнання, перебуває в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «ЖАКО LTD» до 28 лютого 2023 року.
ТОВ «Фірма «ЖАКО LTD» у відповідь на лист Позивача, переадресований товариству ОСОБА_2, листом №21/09-2017 від 21.09.2017 повідомило, що товариство зверталось до Відповідача та ДП «СЕТАМ» про необхідність зупинення електронних торгів за реєстраційним номером лоту 234967, оскільки ТОВ «ФІРМА «ЖАКО LTD», як орендар вказаного майна, має переважне право на його придбання. Однак, Відповідачем в порушення положень ч.2 ст.777 ЦК України не пропонувалось ТОВ «ФІРМА «ЖАКО LTD», як орендарю вищезазначеного обладнання, придбати це його за оголошеною ціною та ані Відповідач, ані ДП «СЕТАМ» не повідомляли ТОВ «ФІРМА «ЖАКО LTD» про виставлення орендованого ним майна на електронні торги.
22.09.2017 за результатами огляду вищевказаного обладнання, було встановлено невідповідність переліку обладнання (основних засобів) заявленого для продажу через систему електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) під реєстраційним номером лоту 234967 й описаним та арештованим згідно з Постановою про опис та арешт майна боржника від 07.10.2016 року ВП 51881945 та наявним за вищевказаною адресою.
Враховуючи вищезазначені обставини, позивач вказує на те, що відповідачем було внесено до заявки на реалізацію арештованого майна, 42 одиниці обладнання, що не описувалось та не арештовувалось Постановою про опис та арешт майна боржника від 07.10.2016 року ВП 51881945.
Дослідивши матеріали справи, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання позивача про забезпечення позову, з огляду про наступне.
Відповідно до ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Подання адміністративного позову, також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Обов'язковою умовою для застосування судом заходів забезпечення адміністративного позову є надання заявником доказів: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливості без вжиття таких заходів захистити ці права, свободи та інтереси; необхідності докладення значних зусиль та витрат для їх відновлення; очевидності ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 118 цього Кодексу клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Так, згідно з п.1., п.2. розділу 2 Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 вересня 2016 року № 2831/5 реалізація майна здійснюється після визначення його вартості (оцінки) відповідно до статті 57 Закону України "Про виконавче провадження". Організатор здійснює внесення до Системи інформації про арештоване майно (формування лота) та його реалізацію за заявкою відділу державної виконавчої служби або приватного виконавця. Заявка на реалізацію арештованого майна повинна містити такі дані: повне найменування відділу державної виконавчої служби або прізвище ім'я, по батькові (за наявності) приватного виконавця, виконавчий округ, номер посвідчення приватного виконавця; номер виконавчого провадження згідно з автоматизованою системою виконавчих проваджень; повні найменування боржника та стягувана, їх адреси, код за ЄДРПОУ - для юридичних осіб; форма реалізації арештованого майна (електронні торги чи торги за фіксованою ціною); вид майна (зазначається відповідно до категорій, які використовуються на Веб-сайті); найменування майна, включаючи назву моделі, модифікації та інші складові найменування, які зазначаються згідно з реєстраційною, технічною та іншою документацією або наявними позначками на самому майні; відомості про майно, яке передається на реалізацію, його склад, характеристики, опис, включно з інформацією про явні дефекти, відсутні елементи, обмежену функціональність (додатково зазначається інформація, визначена пунктами 6-10 розділу III цього Порядку); місцезнаходження майна (для нерухомого майна - точна поштова адреса, для рухомого - адреса зберігання); відомості про зберігання майна (найменування, фактична та юридична адреси, телефон, електронна адреса); відомості про чинні обтяження майна, зареєстровані в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек); вартість майна, що передається на реалізацію, визначена відповідно до статті 57 Закону України "Про виконавче провадження"; реквізити рахунку відділу державної виконавчої служби чи приватного виконавця для перерахування коштів; адреса офіційної електронної пошти відділу державної виконавчої служби чи приватного виконавця; фото- та/або відеоматеріали; електронний цифровий або власноручний (у випадку, передбаченому пунктом 4 розділу І цього Порядку) підпис начальника відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. В разі якщо заявку на реалізацію арештованого майна подав приватний виконавець, він підписує її самостійно із дотриманням умов, вказаних у цьому пункті.
Положеннями п.З. розділу 3 Порядку № 2831/5 передбачено, що Організатор вносить до Системи інформацію про майно та формує лот торгів (інформаційне повідомлення про електронні торги (торги за фіксованою ціною)) на підставі отриманої ним заявки не пізніше ніж на третій робочий день з дати її отримання.
Відповідно до пп.2 п.5 розділу 3 Порядку № 2831/5 інформаційне повідомлення про електронні торги (торги за фіксованою ціною) повинно містити, у тому числі, інформацію про майно (лот): реєстраційний номер лота; вид майна; найменування майна; відомості про майно, що виставляється на електронних торгах (торгах за фіксованою ціною), його склад, характеристики, опис, наявність дефектів; місцезнаходження майна; фотографічне зображення майна (відеоматеріали за наявності); відомості про обтяження та обмеження майна, права третіх осіб; розмір гарантійного внеску (розмір винагороди Організатора - у разі реалізації майна відповідно до розділу VI та пункту 1 розділу VII цього Порядку); стартову ціну продажу; крок електронних торгів; порядок ознайомлення з майном (фактична адреса зберігача та адреса зберігання майна, час для ознайомлення, контактні телефони та електронна адреса (за наявності)).
Згідно з ч.І ст.48 Закону України «Про виконавче провадження» звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації.
Відповідно до ч.І, ч.2 ст.56 Закону України «Про виконавче провадження» арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника.
Положеннями ч.І, ч.2 ст.61 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною. Порядок проведення електронних торгів визначається Міністерством юстиції України.
Враховуючи вищевикладене, та приймаючи до уваги той факт, що предметом судового розгляду справи є вирішення питання щодо законності дії Відповідача при організації та проведенні 18.09.2017 року реалізації лоту 234967, - обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1, за стартовою ціною 3 257 428,26 грн.,, суд приходить до висновку, що наразі існує очевидна небезпека заподіянню правам та законним інтересам позивача, а також зважаючи на те, що не вжиття заходів по забезпеченню адміністративного позову, може ускладнити або привести до неможливості виконання рішення суду, вбачаються правові підстави для часткового забезпечення позову, а саме
- зупинити дію Протоколу № 286055 проведення електронних торгів від 18 вересня 2017 року;
- заборонити Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, його начальнику та державним виконавцям, Державному підприємству «СЕТАМ» вчиняти дії, пов'язані з формуванням, складанням, оформленням, підписанням та затвердженням протоколів електронних торгів, актів проведення електронних торгів, а також винесенням постанови про зняття арешту з реалізованого майна, щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1, яке було виставлене на електронні торги під реєстраційним номером лоту 2349674
- заборонити Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, його начальнику та державним виконавцям, підприємству «СЕТАМ» вчиняти дії, пов'язані з організацією та проведенням повторних електронних торгів щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1.
Таким чином, на переконання суду відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовані лише на збереження існуючого становища заходи забезпечення позову у зазначений вище спосіб.
Суд вважає, що у даному випадку, невжиття заходів забезпечення адміністративного позову у вищезазначений судом спосіб може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача та ускладнить їх відновлення, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Судом враховується, що позивачем наведено підстави, передбачені ст. 117 КАС України для винесення ухвали про забезпечення позову частково.
Керуючись положеннями ст. ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову задовольнити частково.
2. Зупинити дію Протоколу № 286055 проведення електронних торгів від 18 вересня 2017 року;
3. Заборонити Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, його начальнику та державним виконавцям, Державному підприємству «СЕТАМ» вчиняти дії, пов'язані з формуванням, складанням, оформленням, підписанням та затвердженням протоколів електронних торгів, актів проведення електронних торгів, а також винесенням постанови про зняття арешту з реалізованого майна, щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1, яке було виставлене на електронні торги під реєстраційним номером лоту 2349674.
4. Заборонити Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, його начальнику та державним виконавцям, підприємству «СЕТАМ» вчиняти дії, пов'язані з організацією та проведенням повторних електронних торгів щодо реалізації обладнання (основні засоби) в кількості 610 найменувань, що знаходяться за адресою: Вінницька область, Тиврівський район, смт. Сутиски, вул. Заводська, 1.
5. Ухвала набирає чинності з 29.09.2017 року і підлягає негайному виконанню на підставі ч.5 ст.118 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Ухвала може бути оскаржена в порядку передбаченому ст.ст.186-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
7. Ухвала може бути пред'явлена до виконання до 29.09.2018 року.
Ухвала може бути оскаржена відповідно до ст. ст. 118, 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя І.А. Качур