Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2009 р. справа № 2а-15185/09/0570
час прийняття постанови: 09.48 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Фенделєвій В.Є.
за участю представника позивача – Молчанової Л.Ю.
представника відповідача – не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» про визнання дій відповідача щодо не допуску до перевірки неправомірними та зобов’язання відповідача допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до перевірки в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні»,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Будьоннівському районі м. Донецька звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» про визнання дій щодо невиконання законних вимог посадових осіб позивача в частині не надання до перевірки первинних документів бухгалтерського та податкового обліку за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року протиправними та зобов’язання надати позивачу до перевірки первинні документи бухгалтерського та податкового обліку в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Під час судового розгляду справи позивачем надана заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить суд визнати дії відповідача щодо не допуску до перевірки неправомірними та зобов’язати відповідача допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до перевірки в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки.
Згідно плану-графіку проведення комплексних документальних перевірок на 3 квартал 2009 року необхідно провести виїзну планову документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства. Відповідача з направленнями на перевірку було ознайомлено, але, як зазначає позивач, при виході на місце перевірки було встановлено факт протидії посадовим особам у вигляді не надання перевіряючим необхідних документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» керівники відповідача зобов’язані під час перевірки податковим органом виконувати вимоги останнього щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування.
Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився; про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини своєї неявки суду не повідомив. Заперечень проти позову або заяву про визнання позовних вимог суду не надав.
З урахуванням положень ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача та на підставі наявних у ній доказів.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 24.03.2005 року (дата заміни свідоцтва про державну реєстрацію 21.10.2008 року – зміна місцезнаходження юридичної особи); узятий на облік в органах державної податкової служби з 05.04.2005 року за № 1552 (на теперішній час перебуває на податкову обліку як платник податків в ДПІ у Будьоннівському районі м. Донецька); включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код – 33433103.
Згідно плану-графіку проведення документальних перевірок на 3 квартал 2009 року податковим органом необхідно провести виїзну планову документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальність «Строй-Променерго» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства.
На підставі п. 1 ч. 11, ч. 1 ст. 11№ Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податковим органом виписані направлення на проведення перевірки № 228 від 31.07.2009 року та № 251 від 31.08.2009 року, з якими було ознайомлено відповідача та вручено їх копії, що підтверджується підписом представника відповідача (директора ТОВ «Строй-Променерго» - Козаченко Л.В.).
9 вересня 2009 року під час проведення перевірки ТОВ «Строй-Променерго» посадовими особами Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька встановлено факт протидії представником відповідача (директором ТОВ «Строй-Променерго» - Козаченком Л.В.) у вигляді не надання необхідних документів, які перелічені у додатку не наданих документів за період з 01.04.2006 року по 3103.2009 року (додаток підписаний представником відповідача). Факт протидії посадовим особам викладений у відповідному акті від 09.09.2009 року, який особисто підписаний представником відповідача.
Статус державної податкової служби, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову служу в Україні» органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Відповідно до ст. 2 цього Закону одним із завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах виконують, зокрема, функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
За таких обставин проведення планових виїзних перевірок з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства є законодавчо встановленим правом податкових органів.
Відповідно до ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Наявними у справі доказами підтверджено обізнаність відповідача з датою початку проведення перевірки та ухилення від такого проведення перевірки шляхом недопущення посадових осіб податкового органу до проведення перевірки та ненадання їм документів, що свідчать про фінансово-господарську діяльність протягом періоду, що підлягав перевірці.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.
Як вбачається з позовних вимог податковий орган просить суд допустити посадових осіб ДПІ у Будьоннівському районі м. Донецька до перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року, однак, суд враховує, що відповідно до пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Податковим органом не надано доказів в підтвердження наявності підстав не застосування вказаного строку давності.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що у тому випадку, якщо позивачем буде здійснена перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року, то його дії не будуть відповідати вимогам чинного законодавства, тобто вони будуть ним реалізовані не у межах та не у спосіб наданих йому Конституцією України та податковим законодавством України повноважень.
Відповідно до штампу вхідної кореспонденції адміністративний позов Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго», поданий позивачем 16.09.2009 року.
Проаналізувавши вищевикладене суд дійшов висновку про те, що планову виїзну перевірку відповідача щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства податковому органу необхідно проводити за період з 15.09.2006 року по 16.09.2009 року, оскільки відповідно до п. 9 ст. 103 Кодексу адміністративного судочинства України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести та обставини, на яких ґрунтуються її вимоги заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Податковим органом доведена наявність правових підстав для проведення планової перевірки ТОВ «Строй-Променерго». Жодних доказів незаконності призначення перевірки, правомірності не допуску до її проведення та правомірності не надання необхідних документів для проведення перевірки суду не було надано.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» про визнання дій відповідача щодо не допуску до перевірки неправомірними та зобов’язання відповідача допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до перевірки в межах повноважень, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні», задовольнити частково.
Визнати дії товариства з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» щодо не допуску посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до виїзної планової перевірки неправомірними.
Зобов’язати товариство з обмеженою відповідальністю «Строй-Променерго» допустити посадових осіб Державної податкової інспекції у Будьоннівському районі м. Донецька до проведення планової виїзної перевірки щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 15.09.2006 року по 16.09.2009 року.
В решті позовних вимог – відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 25 листопада 2009 року в присутності представника позивача. Постанова виготовлена в повному обсязі 30 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.