Постанова № 6925061, 27.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2009
Номер справи
2а-12939/09/0570
Номер документу
6925061
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-12939/09/0570

час прийняття постанови: 11год.35хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Мозгової Н. А.

при секретарі                                                  Пригода О.В.

за участю

представника позивача                     Лічмана В.Г.

представник відповідача не з’явився

представника третьої особи не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Малого приватного підприємства «Юридична фірма «Ел. Ві. Джі.» до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання частково неправомірними дій щодо донарахування сум страхових внесків та частково недійсним рішення про накладення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

07.08.2009 року Позивач, Мале приватне підприємство «Юридична фірма «Ел. Ві. Джі.» звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання частково неправомірними дій щодо донарахування сум своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у сумі 15670,59 грн. та визнання частково недійсним рішення № 127 від 26.03.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків на суму 31648,67 грн., мотивуючи свої вимоги наступним:

Відповідно до приписів п.4 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» штраф накладається за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. Тобто штраф застосовується за донарахування, яке можливе при виникненні одночасно двох умов: при своєчасному не обчисленні та не сплаті страхових внесків. Саме тому, відповідно до вимог п.4 ч.9 ст. 106 Закону відповідач міг застосувати штраф за донарахування своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, а не окремо за донарахування своєчасно не обчислених чи за донарахування своєчасно не сплачених страхових внесків. При донарахуванні не обчислених та не сплачених страхових внесків відповідач не врахував 15805 грн., які були сплачені позивачем за рахунок єдиного податку.

Крім того, відповідач застосував фінансові санкції до позивача, виходячи з розміру тільки не обчислених страхових внесків, в той час, коли відповідальність настає за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків. Також ,відповідачем невірно застосував розмір штрафу. Як вбачається з п.4 ч.9 ст.106 Закону за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми. Якщо прийняти до уваги, що донарахована суму страхових внесків повинна складати 18791,73 грн., то у разі своєчасного застосування штрафу його сума повинна складати 939,58 грн.

Крім того, Позивач вважає, що Відповідачем спірне рішення прийнято протягом нерозумного строку, оскільки розрахунки сум страхових внесків позивачем надавались щомісяця протягом 2004 – 2008 років. Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, отримавши розрахунок ще в грудні 2004 року здійснює донарахування штрафу лише у березні 2008 року.

Відповідач по справі, Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, адміністративний позов не визнає, надав до суду заперечення, відповідно до якого не згоден з позовними вимогами на підставі наступного:

позивачем порушена ч.6 ст.20 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої «страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду», та порушена ч.12 ст.20 вказаного Закону, згідно з якою «страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків». Також МПП «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» порушена ч.2 ст.20 Закону України № 1058-ІV стосовно того, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Відповідачем донарахована сума страхових внесків у розмірі 34462,31 грн.

За вказані порушення на підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону України № 1058-ІV та п.п. 9.3.4. п.9.3 ч.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за порушення чинного законодавства: за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штрафу розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховані ці суми. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки, акт звірки та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. За відсутності хоча б одного з перелічених документів прийняття рішення неможливо.

До позивача застосована фінансова санкція саме за донарахування страхових внесків в сумі 34462,31 грн.

Крім того, відповідач не згоден з тим, що повна сплата страхових внесків здійснена за рахунок сум єдиного податку, оскільки страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України № 1058 , вони не включаються до складу податків, інших обов’язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, а також законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Таким чином, відповідач вважає, що обов’язок сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусом платника податку як суб’єкта підприємницької діяльності. Незалежно від того, яку систему оподаткування обрав позивач як суб’єкт підприємницької діяльності, він повинен сплачувати страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на загальних підставах.

Акт перевірки від 19.03.2008 року позивачем підписаний без зауважень, питання стосовно розміру донарахованої суми своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у нього не виникало. Позивач не повідомляв відповідача про сплату ним єдиного податку за грудень 2008 року у сумі 3200 грн., сума 1344 грн. (42 % від 3200 грн.) на розрахунковий рахунок відповідача не надходила.

Рішення №127 від 26.03.2008 року застосовано за порушення ч.2 ст.20 Закону №1058 на підставі п.4 ч.9 ст.106 вказаного Закону. Вказані норми містять альтернативу, у зв’язку з чим відповідач має право застосовувати фінансові санкції за окреме з вказаних порушень.

Відповідач зазначає, що для прийняття рішення необхідна наявність акту перевірки, акту звірки, розрахунку суми страхових внесків в сукупності. За відсутності хоча б одного з перелічених документів прийняття рішення неможливо.

Стосовно пропуску строку прийняття рішення, то відповідач зазначає, що положення ст.250 Господарського кодексу України щодо обмеження строку, протягом якого до суб’єкта господарювання можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, не поширюються на відносини у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Крім того, відповідачем зазначено, що позивач вже звертався до суду з аналогічним позовом, який розглянутий і у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Представник третьої особи, Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, до судового засідання не з’явився, надав до суду клопотання, відповідно до якого просив суд розглянути позовну заяву МПП «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» без його участі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

У судове засідання представник відповідача не з’явився, надав до суду клопотання, відповідно до якого просить розглянути справу № 2-а-12939/09/0570 без участі представника Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Позивач, Мале приватне підприємство «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.», зареєстрований у якості юридичної особи, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 654349, включений до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій України за номером 25102693.

До 19.03.2008 року позивач знаходився на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області. З 20.03.2008 року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області.

Відповідачем, Управлінням Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, здійснена позапланова документальна перевірка позивача у зв’язку зі зміною юридичної адреси додержання вимог законодавства зі сплати зобов’язання зі збору та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. За результатами перевірки складений акт від 19.03.2008 року за номером 05-41-03-1225, відповідно до висновків якого залишок по сплаті страхових внесків складає 20702,97 грн.

Крім того, відповідачем встановлено, що МПП «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» порушена частина 2 статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV щодо заниження страхових внесків за ставками 32%, 32,3%, 31,8%, 33,2% протягом 2004-2008 року, порушення частини 6 статті 20 цього Закону щодо несвоєчасної та непропорційної сплати страхових внесків за ставкою 32,3%. 20.05.2005 року та 20.06.2005 року.

19.03.2008 року відповідачем на адресу позивача спрямована вимога про сплату боргу від 19.03.2008 року № Ю-39, відповідно до якої МПП «Ел.Ві.Джі.» повинно сплатити недоїмку зі страхових внесків у розмірі 20702,97 грн.

26.03.2008 року відповідачем прийнято рішення № 127 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, відповідно до якого, за результатами перевірки на підставі частини 2 статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV донараховано 34462,31 грн. на та на підставі п.4 ч.9 ст.106 вказаного Закону застосовані фінансові санкції у сумі 32588,26 грн.

Судом встановлено, що позивач звертався до адміністративного суду з позовною заявою (дата підписання 23.05.2008 року) до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя в Донецькій області №127 від 26.03.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 31303,25 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.11.2008 року по справі № 2-а-11380/08 позов МПП «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» позов задоволений.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суді від 17.06.2009 року у задоволені позову відмовлено.

07.08.2009 року позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, в якому просить визнати частково неправомірними дії відповідача щодо донарахування сум своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у сумі 15670,59 грн. та про визнання частково недійсним рішення відповідача №127 від 26.03.2008 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у сумі 31648,67 грн.

Аналізуючи зміст позовних вимог вищевказаних позовних заяв та підстав оскарження рішення Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області № 127 від 26.03.2008 року суд дійшов висновку, що ствердження відповідача про звернення до суду з «аналогічним позовом» є безпідставними.

Посилання відповідача на норми ст.250 Господарського кодексу України є необґрунтованими, оскільки позивачем взагалі не оскаржується рішення з приводу порушення строків його прийняття, передбачених вказаною нормою.

Відповідно до приписів п.4 ч.9 ст.106 Закону України № 1058-ІV штраф накладається за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

В цьому випадку законодавець застосовує сполучник «та» (а не «або»), що є підставою вважати, що штраф застосовується за донарахування, яке можливо при виникненні одночасно двох умов: при своєчасному не обчислені і не сплаті страхових внесків.

Саме тому, на думку суду, відповідно до п.4 ч.9 ст.106 Закону України № 1058-ІV відповідач повинен був донарахувати своєчасно не обчислені та не сплачені страхові внески та застосувати штраф за донарахування своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, а не окремо за донарахування своєчасно не обчислених чи за донарахування своєчасно не сплачених страхових внесків.

Такий висновок відповідає приписам ч.2 ст.106 Закону, відповідно до якої стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій суми страхових внесків, які своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього закону, та вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.

Таким чином, відповідно до приписів ч.2 ст.106 Закону відповідальність настає, якщо страхові внески своєчасно не нараховані та не сплачені, або своєчасно нараховані та не сплачені страхувальниками.

Відповідальність за нарахування своєчасно не обчислених страхових внесків, але сплачених ч.2 ст.106, п.2ч.9ст.106, п.4ч.9ст. 106 Закону не передбачає.

Відповідно до акту перевірки зазначено, що позивач за перевіряємий період повинен був сплатити страхові внески у загальній сумі 44617,73 грн., фактично сплатив 23914,76 грн., сума заборгованості по сплаті не нарахованих та не сплачених

страхових внесків складає 20702,97 грн.

Позивач використовує спрощену систему оподаткування і є платником єдиного податку. Протягом 2004 – 2008 років позивач сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України за ставкою 32%, 32,3%, 31,8%, 33,2% в складі єдиного податку. Так, перевіркою встановлено, що в складі єдиного податку сплачено 17907,38 грн. , перераховано до Управління Пенсійного фонду України 6007,38 грн., тобто всього сплачено 23914,76 грн.

Однак, Позивач вважає, що ним сплачено не 23914,76 грн., а 25258,76 грн., оскільки відповідачем не враховано платіжне доручення №9 від 18.01.2008 року на суму 3200 грн., якою позивачем сплачено єдиний податок за грудень 2007 року, який був зарахований Жовтневою МДПІ м. Маріуполя. 1344 грн. (42% від 3200) були перераховані до бюджету.

Відповідач в своїх запереченнях зазначає, що позивач не повідомляв про сплату ним єдиного податку за грудень 2007 року у розмірі 3200 грн., сума 1344 грн. на розрахункові рахунки відповідача не надходила і взагалі про факт сплати страхових внесків у розмірі 1344 грн. став відомий відповідачу лише з позовної заяви.

Докази належного повідомлення УПФУ про зазначену обставину позивачем не наданий.

За даних обставин, суд вважає, що розмір не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 20702, 97 грн., визначений в вимозі від 18.03.2008 року, відповідачем вказаний вірно.

Таким чином, оскільки фінансова санкція згідно з п.4 ч.9 ст.106 Закону застосовується за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, то вона повинна обчислюватись виходячи з суми 20702,97 грн.

Відповідно до п.4. ч.9 ст.106 Закону України № 1058 - ІV штраф накладається у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Виходячи з розрахунку фінансових санкцій, застосованих на підставі рішення № 127 від 26.03.2008 року у сумі 32588,26 грн., відповідач нараховував санкції, починаючи з листопада 2004 року, при цьому кількість періодів, становила від 40 до 2, що призвело до застосування штрафу у розмірі від 200 до 10 відсотків.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України суди у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивачем розрахунки сум страхових внесків до відповідача подавались своєчасно. Саме з цих розрахунків відповідач міг дізнатися, що позивач не нараховував та не сплачував страхові внески по ставці 32% ще з 2004 року. Перевірка ж була проведена лише у 2008 році, і у якості підстави перевірки було визначено зміну підприємством юридичної адреси. Таким чином, у разі, якщо позивач не змінював би юридичну адресу, то перевірка взагалі би проведена не була і у 2008 році.

Відповідно до ч.3 ст.20 Закону України № 1058-ІV обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду здійснюється як на підставі актів перевірки, так і звітності, що надається страхувальником.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем спірне рішення прийнято протягом нерозумного строку, більш ніж через три роки після можливого встановлення порушення, оскільки наявність розрахунку сум страхових внесків є підставою для проведення перевірки.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що сума штрафної санкції повинна складати 1035,15 грн. (5% від 20702,97 грн.).

На підставі викладеного, вважає, що позовні вимоги Малого приватного підприємства «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

          Позов Малого приватного підприємства «Юридична фірма «Ел. Ві. Джі.» до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання частково неправомірними дій щодо донарахування сум страхових внесків та частково недійсним рішення про накладення штрафу задовольнити частково.

Визнати частково неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області щодо донарахування сум своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків у розмірі 13759,34 грн.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області №127 від 26.03.2008 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного Фонду України своєчасно не нарахованих та не сплачених страхових внесків в сумі 31553,11 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Малого приватного підприємства «Юридична фірма «Ел.Ві.Джі.» (87510, м. Маріуполь, Донецька область, пр. Луніна,11а, код ЄДРПОУ 25102693) судовий збір у сумі 3 (три) грн. 18 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні 27.10.2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови у присутності представника позивача.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Мозговая Н. А.