Постанова № 6924646, 05.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.11.2009
Номер справи
2а-7769/09/6/0170
Номер документу
6924646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.11.09Справа №2а-7769/09/6/0170 (12 г. 34 хв.) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О. М.,

за участю представника відповідача Муратової С. А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про стягнення переплати пенсії

Суть спору: позивач звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Військового комісаріату АР Крим заборгованості в сумі 957,78 грн. шкоди, заподіяної шляхом надання недостовірних відомостей посадовими особами відповідача, на підставі Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

У судове засідання 05.11.2009 року представник позивача не з'явився, скерував на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягав у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, з підстав викладених у поясненнях на адміністративну позовну заяву.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника позивача, відповідно до заявленого ним клопотання, на підставі наявних доказів.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).

Ст. 3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону від 04.04.2006 року N 3591-IV, який набрав чинності з 01.01.2007 року) пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 року N 393 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 року N 151) при обчисленні пенсій військовослужбовцям береться середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премій за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , зареєстрованою у Мін’юсті України 15.02.2007 за №135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, що зареєстрований у Мін’юсті України 11.01.2008 за N9/14700, з 1 січня 2008 року змінені посадові оклади особам офіцерського складу Збройних Сил України.

На виконання вказаного, відповідачем були надані довідки про визначення розміру грошового забезпечення станом на 1 січня 2008 року для перерахунку пенсії з встановленням надбавки за особливі умови служби.

Судом встановлено, що подібна довідка були видана 20.02.2008 за № 075063 Соловьйову Б. І. з надбавкою за класну кваліфікацію від ДО 11 % у сумі 118,25 грн. ( а. с. 9).

На підставі вказаної довідки позивачем був проведений перерахунок, та з 01.01.2008 вказана особа отримала пенсію у підвищеному розмірі з урахуванням вказаної надбавки.

18.05.2009 року відповідач знову подав до позивача довідку по вказаній особі про зміну розміру грошового забезпечення з 01.01.2008, але із зміною розміру надбавки за класну кваліфікацію від ДО у розмірі 5,5% у сумі 59,13 грн.

В результаті різниця між сплаченою пенсією, та пенсією, що підлягала до сплати, склала 957,78 грн.

Як вказує відповідач, підставою для такої розбіжності сталося те, що у списках, що були отримані від ГУ ПФУ в АР Крим вказана надбавка на класну кваліфікацію "майстер" у розмірі 7 %, як старшому інженеру -випробувачу. Військовий комісаріат вважав, що ця посада відноситься до авіаційної випробувальної частини.

Первинні документи, за якими були нараховані вказані надбавки знаходяться в пенсійних справах, що зберігаються у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим. Тому відповідач був позбавлений можливості встановити чи відповідають вказані відомості дійсності.

Відповідач не заперечує того факту, що ним були надані до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки з завищеною сумою грошового забезпечення військовослужбовців пенсіонерів для проведення перерахунку, але пояснює це не правильним застосуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає та вирішує справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як вказує відповідач, в подальшому він згідно до роз’яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України встановив наявність пенсіонерів, що не повинні отримувати надбавку та повертав до Головного управління пенсійного фонду України відповідні довідки.

Але у випадку з довідкою щодо грошового забезпечення Соловйова Б. І., довідка зі зміненим розміром грошового забезпечення, у якому була зніжена на 50% надбавка за класну кваліфікацію, була подана до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим лише 18.05.2009. Таким чином встановлення дійсного розміру грошового забезпечення Соловйова Б. І. зайняло у відповідача 1 рік та 3 місяця.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов’язком позивача.

Також суд критично відноситься на посилання відповідача на отримання роз’яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 06.04.2009 №248/6/С/300-д, у якості обґрунтування можливості провести перерахунок тільки у квітні 2009 року. Вказаний лист не має роз'яснювального навантаження, а є підсумком проведеної контрольної роботи. Тобто після встановлення наявного порушення з боку Департаменту фінансів Міністерства оборони України, який також не має особових пенсійних справ військовослужбовців, відповідач встановив наявність порушень та застосував міри їх виправлення. Але ж вказане не унеможливлює відповідачу самостійно перевірити вказані Пенсійним фондом відомості, щодо наявності права на отримання доплати за особливі умови праці та у якому обсязі.

Відповідно до ст.2 п.3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами.

своєчасно, тобто протягом розумного строку. Цей критерій-принцип означає не лише необхідність дотримання часових рамок, що визначені у нормативно-правових актах, а й ухвалення рішення або вчинення дії протягом розумного строку, без невиправданого для конкретної ситуації зволікання.

Застосовуючи вказані принципи суд надходить до висновку, що необґрунтованими та несвоєчасними діями Військового комісаріату, щодо не вирішення питання про розмір грошового забезпечення Соловйова Б. І., була заподіяна шкода майновим інтересам Держави в особі Пенсійного фонду України.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її. Відповідно до ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Таким чином обов'язок відшкодування шкоди в даному випадку законом покладається на відповідача.

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 05.11.09 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 09.11.2009 року.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (95493, м.Сімферополь, вул. Київська, 152, ЗКПО 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (95000, М.Сімферополь, вул. К.Лібкнехта, 3, ЗКПО 19003828) суму заподіяної шкоди у розмірі 957,78 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                         Латинін Ю.А.