Постанова № 6922283, 12.09.2008, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
12.09.2008
Номер справи
2-а-51/08
Номер документу
6922283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а-51/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2008р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:

головуючої - судді Мисливої Л.М.,

при секретарях - Мельник А.В., Сидорко О.Б.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа -Головне управління Державного казначейства України в Одеській області, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної виплати на дитину шкільного віку,

встановив:

В березні 2008р. ОСОБА_13вернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що він є інвалідом 2 групи з числа постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитину шкільного віку, яка є ученицею 11 класу загальноосвітньої школи та знаходиться на диспансерному обліку в Теплодарській міській лікарні в групі ЧАЕС, а тому відповідно до ст. 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 має право на щорічну виплату йому грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п"яти мінімальних заробітних плат, крім того, згідно ст. 30 вказаного Закону передбачена щомісячна виплата мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку. Однак Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вказаною нормою закону таких виплат в повному обсязі не здійснило. Тому, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та з врахуванням уточнених 11.09.2008р. позовних вимог, посилаючись також на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути з останнього на його користь 2455грн. заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2008р. та 2508грн. заборгованості по щомісячній виплаті мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку ОСОБА_2 за період з липня 2007р. по грудень 2007р.

В судовому засіданні позивач підтвердив свої позовні вимоги в повному обсязі з врахуванням доповнених та зменшених 11.09.2008р. позовних вимог.

Відповідач в судове засідання не з"явився, який був належним чином повідомлений про місце і дату розгляду справи.

Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Головного управління Державного казначейства України з Одеській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду письмові заперечення, в яких вказала, що ГУДКУ

в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.3 Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Також вказала, що постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають право на щомісячну виплату компенсації в розмірі мінімальної заробітної плати сім"ям на дитину шкільного віку виплачуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи з числа ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, 1 категорія, що підтверджується посвідченням №013761 від 29.03.1993р. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-XIІ (з врахуванням рішення Коституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) інвалідам 2 групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п"яти мінімальних заробітних плат. Згідно довідки Безбалансового відділення №8 філії "Відділення Промінвестбанку в м. Одеса" №9 від 11.09.08р. позивачу 01.02.2008р. було зараховано і виплачено оздоровлення за 2008 рік від УПСЗН виконкому Теплодарської міської ради Одеської області в сумі 120 грн.

Крім того, він має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитину шкільного віку, яка на момент пред'явлення позову була ученицею 11 класу загальноосвітньої школи 1-111 ступенів м. Теплодара та знаходиться на диспансерному обліку в Теплодарській міській лікарні в групі ЧАЕС (посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії Д №162426 від 19.03.1993р.), а тому відповідно до п.8 ст. 30 вказаного Закону (в редакції Закону України №489-У від 19.12.2006р.) на неї передбачена щомісячна виплата мінімальної заробітної плати, як на дитину шкільного віку. Згідно пояснень позивача в судовому засіданні, на доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 він отримував за період з травня 2007р. по грудень 2007р. включно щомісяця по 32 грн., що також підтверджується довідкою відповідача №05-21/858 від 15.04.2008р.

Коли позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримав відмову в проведенні вищезазначених виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.

Згідно ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Відповідні розміри мінімальних заробітних плат протягом 2007-2008р.р. встановлені Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У та "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р. №107-У1. Згідно п.28 розділу 11 "Внесення змін до деяких законодавчих актів України"останнього Закону ст. 48 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена в новій редакції, згідно якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

При задоволенні вимог позивача, суд виходить з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 30 ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Також в рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа №1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) вказується, що метою і особливістю закону про Держбюджет є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов"язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі надання пільг, компенсацій, гарантій. Тому "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регуювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст.ст. 1, 3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст. 19, ст.ст. 21, 22 п.1 ч.2 ст. 92, ч.1, 2, 3 чт. 95 Конституції України" та визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п.2-4, 6-8, 10-18, п.п.7 п.19. п.20-22, 24-34, п.п1-6, 8-12 п.35, п. 36-100 розділу 11 "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача про відсутність коштів щодо забезпечення вищезазначених виплат у передбачених законом розмірах, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України щодо права громадян на соціальний захист та ст.ст. 30, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо визначення розміру вказаних виплат.

З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не донарахуванню й невиплаті в повному обсязі у 2008р. разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної виплати мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку за період з липня по грудень 2007р. є протиправними та зобов'язує відповідача провести за вказані періоди нарахування й виплату ОСОБА_1 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2455 грн., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати - в лютому 2008р. 120 грн.: 515 грн.х5-120грн.= 2455 грн.,

Також заборгованість по щомісячній виплаті мінімальної заробітної плати на дитину шкільного віку за період з липня по грудень 2007р. складає 2508 грн., а саме:

• - з 01.07.07р. по 30.09.07р. - 440 грн. х 3 міс. = 1320 грн. - 32 грн. х 3 = 1224 грн.,

• - з 01.10.07р. по 31.12.2007р. -460 грн. х 3 міс. = 1380 грн. - 32 грн. х 3 = 1284 грн.

а всього 1224 грн. + 1284 грн. = 2508 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 30, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 (справа №1-28/2008 щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст. 59 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 31.12.2007р. №107-У1, ст.ст.90; 94, 158, 159, 161, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення та щомісячної виплати на дитину шкільного віку задовольнити повністю.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області по не донарахуванню й невиплаті в повному обсязі з липня по грудень 2007р. щомісячної виплати на дитину шкільного віку та щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2008р. ОСОБА_1 протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна, 7, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2008р. в сумі 2455 (дві тисячі чотириста п'ятдесят п"ять) грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна, 7, розрахунковий рахунок 35219088000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_1 щомісячну виплату на дитину шкільного віку ОСОБА_2 за період з липня 2007р. по грудень 2007р. в сумі 2508 (дві тисячі п"ятсот вісім) грн.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в розмірі 51 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.