
Справа № 296/6315/17
2-а/296/448/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2017 р. м.Житомир
Корольовського районного суду м.Житомира в складі: головуючого судді - Шалоти К.В, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання документів, поданих Житомирським обласним військовим комісаріатом для нарахування одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби неправомірними;
- зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат повторно направити до Департаменту фінансів Міністерства оборони України мою заяву про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
В обґрунтування позову зазначив, що з 22.12.1980 року по 01.11.1982 року проходив військову службу в Республіці Афганістан та приймав участь в бойових діях. 27.01.2016 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією позивачеві встановлено другу групу інвалідності з 18.01.2016 року, яка настала внаслідок поранення (контузії) та захворювання пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії. Відповідно до Порядку №975, 04.07.2017 року позивачем була подана заява до Житомирського ОВК для виплати йому одноразової грошової допомоги згідно ст.16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як інваліду другої групи та подав усі необхідні документи. Однак листом від 11.11.2017 року Житомирський обласний військовий комісаріат повернув документи до Житомирського ОМВК для доопрацювання, оскільки у поданих документах відсутні документи, які свідчать про причини та обставини поранення.
Позивач вважає зазначені дії неправомірними, оскільки висновок спеціалістау галузі судово-медичної експертизи Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи від 11.11.2011 та довідка МСЕК Серії 12 ААА №218936 від 27.01.2016 засвідчили про відсутність в його діях протиправного діяння на момент отримання поранення, контузії і та є належними документами відповідно до п.11 Порядку №975, що свідчать про причини його поранення.
Представник Житомирського обласного військового комісаріату направив до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що прийняття рішення про виплату чи відмову у виплаті одноразової грошової допомоги є виключно компетенцією Міністерства оборони України, Департаменту фінансів МОУ, а ними було оформлено та подано відповідні документи для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів, у зв'язку з чим просив залишити позов без задоволення.
Представник Міністерства оборони України направив до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачем до заяви не було додано документу, що свідчить про причини та обставини поранення, зокрема акта про нещасний випадок, складений за матеріалами військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини порання, просив відмовити у його задоволені.
На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі та без проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу на територію Республіки Афганістан в період з 22.12.1980 року по 01.11.1982 року, де в той час велись бойові дії, що стверджується довідкою Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату №338 від 04.07.2017 року (а.с. 10).
Відповідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА №218936 від 27.01.2016, ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 18.01.2016 року - поранення, травма, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.6).
04.07.2017 року позивач звернувся до військового комісара Житомирського ОМВК із заявою та усіма належними додатками про виплату йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби (а.с.5).
Листом №СЗ3993 від 11.07.2017 року Житомирським обласним військовим комісаріатом документи позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги повернуті для доопрацювання, з посиланням на те, що в поданих документах відсутня довідка про обставини отримання травми.
Згідно зі ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини 2 статті 16 вказаного Закону визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Крім того, дані правовідносини врегульовано наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та членів їх сімей».
Відповідно п. 4.7 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
З викладеного слідує, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги належить до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України.
Згідно п.п. 1.6 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975) одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІ групи.
Згідно із ст. 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно п.13 Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і 11 цього Порядку.
Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу у збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Відповідно до п. 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення;
г) захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Судом встановлено, що при судово-медичному обстеженні у гр. ОСОБА_1 було виявлено в лобно-скроменевій ділянці руці, які є наслідком загоєння ран, що могли утворитись внаслідок осколочних поранень, які могли бути спричинені в період проходження військової служби в Республіці Афганстіан в 1981 році, що підтверджується актом судово-медичного дослідження №3023 від 10.12.2014 року (а.с.20).
Згідно витягу з протоколу засідання Центральною військово-лікарською комісією по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України прийнято рішення від 15.11.2011 року протокол № 2006, яким встановлено, що отримані позивачем поранення, травма, контузія, захворювання, "ТАК", пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.7).
Судом також встановлено, що позивач проходив військову службу в 1980-1982рр. в Республіці Афганістан та не може надати акт про нещасний випадок, складений за матеріалами військової частини, або довідку командира військової частини про причини та обставини порання, які у нього вимагає відповідач. При цьому, відповідач не може також надати необхідну допомогу в оформленні таких документів, хоча такий його обов'язок передбачено в п.4.8. Наказу №530.
Оскільки, рішення щодо виплати грошової допомоги приймає виключно розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, то саме до його компетенції відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати. Відповідач зобов'язаний надати лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та надіслати пакет документів до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 15.11.2011 року та довідка до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №218936 від 27.01.2016 є документами, які свідчать про причини та обставини поранення, контузії ОСОБА_1, зокрема про те, що вони отримані не внаслідок протиправного діяння, відтак позивачем було надано необхідний пакет документів для надіслання їх до Міністерства оборони України до компетенції якого відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати, для отримання одноразової грошової допомоги згідно статті 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року.
Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86, 87, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання документів, поданих Житомирським обласним військовим комісаріатом для нарахування одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ОСОБА_1 під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат повторно направити до Департаменту фінансів Міністерства оборони України заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя К. В. Шалота