
Справа № 727/8819/16-а
Провадження № 2-а/727/23/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Смотрицького В.Г.
при секретарі Вальчук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору обслуговуючий кооператив житлово-будівельний кооператив «Проспект», про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень посилаючись на те, що 15 квітня 2016 року Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 15 квітня 2016 року №1226/16 щодо будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки за адресою: місто Чернівці, проспект Незалежності 131, обслуговуючому кооперативу житлово-будівельний кооператив «ПРОСПЕКТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39619685).
Попереднім орендарем даної земельної ділянки та забудовником об'єкта, що побудований на даній земельній ділянці є вони - ТзОВ «Гіпербуд», згідно Дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до п. 5 оспорюваних Містобудівних умов та обмежень від 15.04.2016 року документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою є договір оренди землі від 01.04.2016 року № 10020.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 03 червня 2016 року у справі № 926/403/16, що набрало законної сили (постанова Львівського апеляційного господарського суду від 18.07.2016 року), визнано недійсним договір оренди землі №10020 від 01 квітня 2016 року, укладений між Чернівецькою міською радою та обслуговуючим кооперативом житлово-будівельним кооперативом «Проспект».
Факт порушення ґрунтується на відсутності у обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив «Проспект» права на землю, так як договір оренди №10020 від 01 квітня 2016 р. визнаний недійсним.
Тобто, станом на даний час, при чинності оспорюваних Містобудівних умов та обмежень, у ОК ЖБК «ПРОСПЕКТ» відсутній документ, який підтверджував право користування земельною ділянкою, наданою для забудови по проспекту Незалежності, 131 в м. Чернівці, з урахуванням судового рішення про визнання недійсним такого договору оренди.
Попередньо дана земельна ділянка була надана для забудови в оренду ТОВ «Хмельницькбудінвест», правонаступником якого є ТОВ «Гіпербуд» (договір оренди землі від 12.03.2008 року, укладений між Чернівецькою міською радою та ТОВ «Хмельницькбудівнвест»). Згодом, дана земельна ділянка була надана ТОВ «Гіпербуд» для продовження будівництва згідно договору оренди землі № 7800 від 04.05.2012 року.
Існування (чинність) оспорюваних Містобудівних умов і обмежень забудови вищезазначеної земельної ділянки без правовстановлюючого документа на право користування даною земельною ділянкою порушує правові і організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій, спрямовані на забезпечення сталого розвитку населених пунктів, що в цілому, суперечить державній політиці в сфері містобудування, а також порушує інтереси держави та територіальної громади м. Чернівці.
Відповідно до Договору оренди землі від 01.04.2016 року, укладеного між Чернівецькою міською радою та ОК «ЖБК «ПРОСПЕКТ»» земельна ділянка була надана в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (п. 1.1 Договору). Натомість оспорювані Містобудівні умови та обмеження були надані для будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштування відкритої автостоянки (п.1 Містобудівних умов і обмежень), що було підставою з самого початку для відмови у видачі ОК ЖБК «ПРОСПЕКТ» містобудівних умов та обмежень.
Вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
А тому просить визнати протиправними та скасувати Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 15 квітня 2016 року №1226/16 з будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки за адресою: місто Чернівці, проспект Незалежності, 131, виданих Обслуговуючому кооперативу Житлово-будівельний кооператив «ПРОСПЕКТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39619685) заступником директора, начальником управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин, головним архітектором міста Хілько П.
В судовому засіданні представники позивача ТзОВ «Гіпербуд» позовні вимоги підтримали в повному обсязі і в своїх поясненнях підтвердили обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради в судовому засіданні позов не визнав з підстав, зазначених в письмових поясненнях, просив відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Представникитретьої особи обслуговуючого кооперативу житлово-будівельного кооперативу «Проспект» в судовому засіданні позов не визнали з підстав, зазначених в письмових поясненнях, просили відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що 15 квітня 2016 року Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видано обслуговуючому кооперативу житлово-будівельний кооператив «ПРОСПЕКТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39619685) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 15 квітня 2016 року №1226/16 щодо будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки за адресою: місто Чернівці, проспект Незалежності, 131 (т.1 а.с.4-5).
25 серпня 2010 року ТОВ «Хмельницькбудінвест», правонаступником якого є ТОВ «Гіпербуд» згідно рішення від 07.02.2011 року (т.1 а.с.238), рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №559/15 від 25.08.2010 року видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (т.1 а.с.235-236).
Відповідно до п. 12 рішення Чернівецької міської ради від 29.03.2012 року № 457 (т.1 а.с.107-112) договір оренди землі із ТОВ «Хмельницькбудінвест» припинено, а ТОВ «Гіпербуд» надано в оренду земельну ділянку за адресою: проспект Незалежності, 131 площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями.
04 травня 2012 року із позивачем укладено Договір оренди землі №7800 (т.1 а.с.216, 220), а 29 серпня 2012 року видано Дозвіл на виконання будівельних робіт від 29.08.2012 року ЧВ 11412152339 на продовження будівництва першої черги будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями. Дані позивачу містобудівні умови на забудову орендованої земельної ділянки за адресою: проспект Незалежності, 131 площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) є чинними до завершення позивачем будівництва, що підтверджується постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2015 року (т.1 а.с.244-246), яка залишена в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06 жовтня 2016 року (т.1 а.с.247-250).
Тобто, попереднім орендарем даної земельної ділянки та забудовником об'єкта, що побудований на даній земельній ділянці, є позивач ТзОВ «Гіпербуд», згідно Дозволу на виконання будівельних робіт (т.1 а.с.24-25).
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Згідно ч.1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
У відповідності до п.1.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011 року (далі - Порядок №109), в редакції на час видачі документа, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно п. 1.5 Порядку №109 завдання на проектування об'єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником. Завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень. Складання завдання на проектування з відхиленням від містобудівних умов та обмежень не допускається.
Пунктом 2.2 Порядку № 109 передбачено, що для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа при право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі): викопіювання з топографо-геодезичного плану Л/ 1:2000; кадастрова довідка і містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксація земельної ділянки (з оточенням): містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
Також, пунктом 2.4 Порядку № 109 встановлено, що розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до п. 5 Містобудівних умов та обмежень (т.1 а.с.4-5) документом, що підтверджує право власності або право користування земельною ділянкою є договір оренди землі №10020 від 01 квітня 2016 року, а пунктом 7 визначено цільове призначення земельної ділянки - «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».
Крім того, п. 3 оспорюваних Містобудівних умов та обмежень зазначено, що намір забудови - «будівництво господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки».
Одним із основних принципів Земельного кодексу України є принцип раціонального використання та охорони земель.
Стаття 19 ЗК України закріплює такі категорії земель: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії згідно з ч. 1 ст. 20 ЗК України здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Кожна категорія земель має узагальнене цільове призначення, що визначає специфіку її особливого правового режиму. Так, земельні ділянки, віднесені до однієї категорії, можуть використовуватися за різними видами цільового призначення.
Згідно з ч. 1 ст. 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі по тексту - Класифікатор).
У відповідності до п. 1.4. Класифікатора, останній (КВЦПЗ) визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Відповідно до роз'яснення Держземагентства від 30.11.2011 року № 18525/21/7-11, - Класифікація видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ) зіставлена з КВЕД ДК 009:2005 (наказ Держспоживстандарту України від 26.12.2005 року № 375), що дає змогу використовувати її для цілей визначення основного виду цільового призначення земельної ділянки, тому визначення видів цільового призначення земельних ділянок здійснюється відповідно до видів економічної діяльності, зазначених в довідках, що надають юридичним особам державні органи статистики.
Згідно ч. 5 ст. 20 ЗК України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Так, відповідно до рішення Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2016 року (а.с.6-9) зазначено, що в пункті 1.1 Договору оренди землі №10020 від 01 квітня 2016 року орендодавець (Чернівецька міська рада) надав, а орендар (ОК ЖБК «ПРОСПЕКТ») прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, основний вид цільового призначення якої: «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», що має код виду класифікації - 03.07, в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою, в розумінні ч. 5 ст. 20 ЗК України.
Отже, відповідно до закріпленого принципу раціонального використання та охорони земель земельні ділянки (частини земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування з визначеними щодо неї правами) земель житлової та громадської забудови підлягають використанню виключно відповідно до видів їх використання, які відповідають їх цільовому призначенню.
Стаття 1 Закону України «Про землеустрій» містить визначення поняття «цільове призначення земельної ділянки», згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку, зокрема пунктом 24.1. рішення Чернівецької міської ради від 25.02.2016 року № 107 та пунктом 1.1. Договору оренди землі №10020 від 01.04.2016 року - «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07)».
Обидва документи, а саме: пункти 24, 24.1, 24.2 рішення Чернівецької міської ради від 25.02.2016 року № 107 та договір оренди землі №10020 від 01.04.2016 року визнані недійсними та скасовані рішенням Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2016 року (т.1 а.с.6-13), яке залишено в силі постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.07.2016 року (т.1 а.с.14-23) та постановою Вищого господарського суду України 09.11.2016 року (т.1 а.с.119-125).
Суд вважає, що намір будівництва, який зазначений в п.3 оспорюваних містобудівних умов та обмежень, «будівництво господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки» не відповідає виду цільового використання земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), а тому і не відповідає містобудівній документації на місцевому рівні, оскільки цільове призначення земельної ділянки узгоджується із містобудівною документацією. Будівництво господарських споруд передбачено іншим видом цільового призначення - «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код виду 02.01.», а розміщення автостоянок передбачено на землях автомобільного транспорту та дорожнього господарства (ст.71 ЗК України, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення).
Згідно з ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Відповідно до ст.21 ЗК України встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок може здійснюватись виключно відповідно до вимог закону та у встановленому порядку, наслідком порушення якого є скасування таких рішень.
Отже, цільове призначення земельної ділянки - «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» код виду класифікації - 03.07» унеможливлює здійснення на ній будівництва господарських споруд та відкритої автостоянки, а тому маючи намір здійснити таке будівництво обслуговуючий кооператив житлово-будівельний кооператив «Проспект» повинен був пройти процедуру зміни виду цільового призначення, що аналогічна процедурі зміні цільового призначення, і тільки тоді звернутися за одержанням містобудівних умов та обмежень.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України у справі № 21-417а12 від 05 березня 2013 року, яка з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до п.2.4 Порядку №109 визначено, що розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом №3038-VI.
При цьому єдиною підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Цільове призначення земельної ділянки за договором оренди землі №10020 від 01 квітня 2016 року - «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», що має код виду класифікації - 03.07», суперечить наміру будівництва: будівництво господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки.
А тому, суд вважає, що відповідачем та третьою особою не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували обставину, що мало місце зміни виду цільового призначення, а навпаки п.3 та п.7 Містобудівних умов та обмежень підтверджують, що намір забудови не відповідає містобудівній документації на місцевому рівні, а саме: цільовому призначенню земельної ділянки.
Таким чином, враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини та досліджені докази, суд вважає, що необхідно визнати протиправними та скасувати Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 15 квітня 2016 року №1226/16 з будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки за адресою: місто Чернівці, проспект Незалежності, 131, задовольнивши позовні вимоги.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 26, 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.1 Закону України «Про землеустрій», ст.ст.19, 20, 21, 38 ЗК України, ст.ст. 2, 17, 159, 161, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 15 квітня 2016 року №1226/16 з будівництва господарських споруд (будівель охорони) з облаштуванням відкритої автостоянки за адресою: місто Чернівці, проспект Незалежності 131, виданих Обслуговуючому кооперативу Житлово-будівельний кооператив «ПРОСПЕКТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 39619685) заступником директора, начальником управління містобудування та архітектури департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин, головним архітектором міста Хілько П.
З постановою в повному обсязі особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 02.10.2017 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: