Ухвала суду № 69176779, 06.06.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.06.2017
Номер справи
905/3069/16
Номер документу
69176779
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, телефон 096-068-16-02

У Х В А Л А

06.06.2017р. Справа № 905/3069/16

Господарський суд Донецької області у складі колегії суддів: головуючого судді Ніколаєвої Л.В., суддів Матюхіна В.І., Попова О.В., розглянувши матеріали справи

за позовом: Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК «Донецькобленерго»

про стягнення 98 320 228,65 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю від 28.12.2016р. №263

від відповідача: ОСОБА_2, за довіреністю від 20.12.2016р. №201216-243/11

В С Т А Н О В И В:

В провадженні господарського суду Донецької області знаходиться справа № 905/3069/16 за позовом ДП «НЕК «Укренерго» про стягнення з ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго» 98 320 228,65 грн.

Підставою позовних вимог ДП «НЕК «Укренерго» є неналежне виконання ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго» зобовязань щодо оплати фактично наданих позивачем послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління енергосистемою і передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами за період травень 2015р. серпень 2016р., встановлених договором № 6 від 30.05.2016р., який укладений між сторонами у справі на виконання умов Багатостороннього договору між учасниками ринка електроенергії від 11.06.2015р. та постанови КМУ від 07.05.2015р. № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження».

Під час розгляду справи відповідач надав до суду відзив на позовну заяву за вх. № 702/17 від 11.01.2017р., згідно з яким просить суд відмовити ДП «НЕК «Укренерго» у задоволенні позовних вимог, з посиланням, в т.ч., на те, що:

- по-перше, умовами Багатостороннього договору між учасниками ринка електроенергії від 11.06.2015р. та договору на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління енергосистемою і передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами № 6 від 30.05.2016р. (далі договір) передбачений певний порядок здійснення платежів за надані позивачем послуги, а саме умовами п. 5.2. договору передбачено, що розрахунки між учасниками ринку електричної енергії здійснюються за рахунок коштів, зібраних від споживачів та у відповідності до Алгоритму розподілу коштів, а умовами п. 3.4. договору встановлено, що відповідач зобовязався у відповідності з алгоритмом розподілу грошових коштів оплачувати позивачу надані останнім послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління енергосистемою і передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами у порядку, встановленому Багатостороннім договором та затвердженим Координаційним центром нормативом.

Відповідно до п.п. 8.8., 8.9. Правил ринку електричної енергії НКТ Алгоритм розподілу грошових коштів - це порядок визначення нормативів (часток), які належать учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що поступають від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами). З коштів, які надходять від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами) постачальник залишає у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників. Порядок розрахунку нормативу по формулі визначено у п. 8.3. Правил. Решта коштів не пізніше 2-х робочих днів має бути перерахована виробникам в оплату закупленої електроенергії та послуг по диспетчеризації (окремо із зазначенням платежу), у відповідності з нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться до постачальника щоденно не пізніше 12 год. розрахункового дня. Згідно з п. 9.11.2.2. Правил кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електроенергію, послуги з постачання та розподілу електроенергії місцевими (локальними) електричними мережами, упродовж наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені постачальником у відповідності з порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць. Таким чином, обовязок відповідача за договором обмежується лише сплатою вартості послуг виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена Алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробником та системним оператором. Разом з тим, на виконання своїх зобовязань за Багатостороннім договором та договором за період травень 2015р. жовтень 2016р. відповідач здійснив оплату вартості наданих позивачем послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління енергосистемою і передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами в розмірі 5 573 286,19 грн. у відповідності до Алгоритму розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором.

Крім того, відповідачем надані до суду письмові пояснення за вх.№2850/17 від 31.01.2017р., в яких останній зазначає, що на виконання п.2.5.1 Багатостороннього договору та Рішення Координаційного центру від 25.06.2015р. ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в ПАТ «ПУМБ» відкрито 16 поточних рахунків, а саме, №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16, які увійшли до договору про надання послуг «Моніторинг» за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет-Банкінг» №261138584 від 20.08.2015р., тобто інформація по операціях за рахунками (надходження коштів, списання коштів з рахунків, залишок коштів на рахунках та ін.) є відкритою інформацією для позивача в особі його співробітників. Алгоритм розподілу коштів доводиться всім учасникам ринку електричної енергії на НКТ в порядку визначеному Багатостороннім договором, а отже, у позивача є всі достовірні дані, необхідні для розрахунку і щоденного контролю належного виконання зобовязань ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за договором.

Під час розгляду справи позивач надав, в т.ч., письмові пояснення за вх.№2741/17 від 31.01.2017р. та клопотання про витребування доказів за вх.№ 6072/17 від 28.02.2017р., згідно з якими позивач посилається на те, що можливості системи Інтернет-Банкінг не дозволяють позивачу визначити кількість грошових коштів, що надійшли на рахунки відповідача від споживачів за період з травня 2015р. по серпень 2016р., та, відповідно, перевірити правильність здійснених відповідачем перерахувань в якості оплати за надані послуги. При цьому за даними позивача відповідно до системи Інтернет-Банкінг, за період з травня 2015р. по серпень 2016р., на рахунки ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», відкриті у ПАТ «ПУМБ» на виконання постанови КМУ № 263 від 07.05.2015р. «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», надійшли грошові кошти у розмірі 633 645 021,51 грн., а відповідно до розрахунку відповідача - 361 378 523 грн., що не відповідає даним програми.

З огляду на викладене, при розгляді даної справи необхідно встановити розмір оплати, що отримав відповідач від споживачів електричної енергії на неконтрольованій території та чи дотримувався відповідач передбаченого Багатостороннім та двостороннім договорами Алгоритму розподілу коштів шляхом дослідження даних щодо надходження та розподілу коштів, що надходили на банківські рахунки відповідача, що, в свою чергу, потребує спеціальних знань та в силу вимог ст.41 ГПК України зумовлює необхідність призначення судово-економічної експертизи у даній справі.

Разом з тим, 02.06.2017р. за вх.№15330/17 господарський суд одержав клопотання відповідача, згідно з яким останній просить суд у разі прийняття рішення щодо призначення експертизи, доручити її проведення Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_3 та на вирішення експертизи поставити наступні питання:

- Чи був дотриманий ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» алгоритм розподілу коштів між учасниками ринку електричної енергії на НКТ в частині розподілу коштів на користь ДП «НЕК «Укренерго», а саме алгоритм розподілу коштів, які поступають від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням платні за розподіл електроенергії від споживачів, які купляють електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами) за період з 01.05.2015р. по 30.09.2016р.;

- Якщо вказаний алгоритм дотриманий не був, то в чому полягає порушення?;

- Яка сума грошових коштів підлягає сплаті ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на користь ДП «НЕК «Укренерго» відповідно до алгоритму розподілу коштів між учасниками ринку електричної енергії на НКТ за період з 01.05.2015р. по 30.09.2016р.

06.06.2017р. за вх.№15500/17 господарський суд одержав клопотання позивача, згідно з яким останній також пропонує доручити проведення судової експертизи Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_4 та поставити на вирішення судовому експерту наступні питання:

- Чи був дотриманий ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» порядок розподілу грошових коштів згідно з порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць (алгоритм розподілу коштів) за період травень 2015р. серпень 2016р.

- Якщо вказаний алгоритм дотриманий не був, то в чому полягає порушення?

Згідно до ч. 2 ст. ст. 41 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

Так, сторонами запропоновано вищезазначені переліки питань, проте судом визначено остаточне коло питань, які суд вважає за необхідне поставити на вирішення судової експертизи, а саме:

- Який розмір грошових коштів надійшов на банківські рахунки №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16 Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268), відкриті в ПАТ «ПУМБ», як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 25.10.2016р.?;

- Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268) на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за період з 01.05.2015р. по 25.10.2016р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів;

- Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів, перераховані Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268) Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго», встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань, а якщо ні, то який розмір відхилень?

Відповідно до ч.3 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу».

У п.1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень експертизи проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеними у додатку 1 до цієї Інструкції. У Додатку №1 до цієї Інструкції встановлено, що Донецька область входить до регіональної зони обслуговування Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз.

Водночас, відповідно до розпорядження голови Вищого господарського суду України від 24.04.2015 № 21-р «Про відновлення роботи господарського суду Донецької області», місцезнаходженням господарського суду Донецької області є м. Харків, проспект Леніна, 5 (на даний час - проспект Науки,5), а тому, суд вважає за доцільне доручити проведення судово-економічної експертизи Харківському науково дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_3., враховуючи при цьому пропозиції сторін у справі, а також територіальну наближеність вказаної експертної установи.

Відповідно до п. 23 Постанови пленуму ВГСУ № 4 від 23.03.2012р. «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов'язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи.

З огляду на зазначене, витрати з проведення судово-економічної експертизи покладаються у рівних частинах на сторін у справі.

На підставі п.1 ч.2 ст.79 ГПК України у зв'язку з призначенням судової експертизи провадження у справі № 905/3069/16 підлягає зупиненню до одержання результатів проведення судово-економічної експертизи та повернення матеріалів справи до господарського суду Донецької області.

Керуючись ст. ст.41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

1. Призначити судово-економічну експертизу у справі № 905/3069/16, на розгляд якої поставити наступні питання:

- Який розмір грошових коштів надійшов на банківські рахунки №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16 Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268), відкриті в ПАТ «ПУМБ», як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015р. по 25.10.2016р.?;

- Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована Публічному акціонерному товариству «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268) на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за період з 01.05.2015р. по 25.10.2016р. згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів;

- Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів, перераховані Публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» (ЄДРПОУ 00131268) Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго», встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань, а якщо ні, то який розмір відхилень?

2. Доручити проведення судово-економічної експертизи Харківському науково дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_3 (61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8а).

3. Направити Харківському науково дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_3 (61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8а) матеріали справи № 905/3069/16.

4. Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судово-економічну експертизу по даній справі, про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України.

5. Витрати з проведення судово-економічної експертизи покласти у рівних частинах на Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01036, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) та Публічне акціонерне товариство «ДТЕК «Донецькобленерго» (84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Островського, 8, код ЄДРПОУ 00131268).

6. Провадження у справі № 905/3069/16 зупинити до одержання результатів судово-економічної експертизи та повернення матеріалів справи до господарського суду Донецької області.

Головуючий суддя Л.В. Ніколаєва

Суддя В.І. Матюхін

Суддя О.В. Попов