Ухвала суду № 6917090, 26.11.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2009
Номер справи
2а-12587/09/0570
Номер документу
6917090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції Могильницький М.С.

Суддя-доповідач Сіваченко І.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

26 листопада 2009 року справа № 2а-16616/08/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Сіваченка І.В. суддів Дяченко С.П., Нікуліна О.А. при секретарі

за участі

представника позивача

представника відповідача Козловій О.М.

Української Л.С.

Башкірової С.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 вересня 2009 року у справі № 2а-12587/09 за позовом

до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Державне підприємство «Шахтрськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Вузол виробничо-технологічного зв'язку» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення УПФУ в м. Шахтарську № 365 від 23 травня 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення відповідача від 23.05.2008р. за № 365 до нього було застосовано штрафні санкції у розмірі 15 635.79 грн. та пеню в розмірі 3 290.62 грн. за своєчасно не сплачені суми страхових внесків за період з 20.11.2006 року по 02.07.2007 року. Позивач зазначає, що мав факт несвоєчасної сплати належної суми страхових внесків ДІІ «Шахтарськантрацит» в деяких місяцях, тому позивачем визнається пеня на суму 319.29 гри. та штрафні санкції на суму 3 127.16 грн. Позивач вважає, що відповідач повинен був застосувати штраф у розмірі 10% у залежності від кількості днів затримки. Позивач зазначає, що відповідач прийняв рішення всупереч вимогам сі. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чим перевищило свої повноваження щодо накладання штрафних санкцій. Тому просив суд визнати недійсним та скасувати рішення УПФУ в м. Шахтарську № 365 від 23 травня 2008 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 7 вересня 2009 року позов було задоволено частково. Визнано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області, винесене відносно Державного підприємства «ІІІахтарськантрацит» (відокремленого підрозділу «Вузол виробничо-технологічного зв'язку»), № 365 від 23 травня 2008 року про стягнення суми штрафу в розмірі 15 635.79 грн. та нарахування пені в розмірі 3 290.62 три. - частково недійсним на суму штрафу в розмірі 9 765.36 грн. та на суму нарахованої пені в розмірі 2 718.61 грн. В решті позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Управління пенсійного фонду України у м. Шахтарську подало апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.

При цьому, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 5 зазначеної статті Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Тому просив у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32299510), зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30 квітня 2003 року, включено до ЄДРПОУ.

«Вузол виробничо-технологічного зв'язку» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» без статусу юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 33604411. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несе обв'язки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній. Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення: забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

23 травня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області було прийнято рішення № 365 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, відповідно до якого відповідач застосував до позивача суму штрафу у розмірі 15 635.79 грн. та нарахував пеню у розмірі 3 290.62 грн. за період з 20.11.2006 року по 02.07.2007року /а.с. 8/.

Відповідно до зазначеного рішення № 365 до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ВП «Вузол виробничо-технологічного зв'язку») було застосовано штраф у розмірі 50% в залежності від кількості днів затримки.

Підприємством рішення управління було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та за результатами розгляду було одержано рішення від 23 червня 2008 року № 12208/06, яким рішення УПФУ в м. Шахтарську від 23.05.2008 року № 365 залишено без змін /а.с. 10-12/.

Також, позивачем зазначене рішення було оскаржено до Пенсійного фонду України та отримано рішення про результати розгляду скарги від 23 липня 2008 року № 12915/09-10, відповідно до якого рішення УПФУГ в м. Шахтарську від 23.05.2008 року № 365 залишено без змін /а.с. 13-14/.

У відповідності до ч.5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Згідно ч.6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно до п. 11.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

19 лютого 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2007 року. Страхові внески за січень 2007 року в розмірі 20 254.90 грн. підлягали сплаті позивачем до 20 лютого 2007 року.

Так, 26 лютого 2007 року позивачем сплачено страхові внески в розмірі 20254.90 грн. Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 20 254.90 грн. на 6 календарних днів (з 21.02.2007р. по 26.02.2007р.).

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 21 лютого 2007 року по 26 лютого 2007 року здійснював поточні платежі за січень 2007 року.

15 березня 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2007 року. Страхові внески за лютий 2007 року в розмірі 18 870.96 грн. підлягали силачі позивачем до 20 березня 2007 року.

Так, 2 квітня 2007 року позивачем сплачено страхові внески в розмірі 4 264.47 грн., 4 квітня 2007 року сплачено страхові внески в розмірі 476.06 грн. Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 4 264.47 грн. на 13 календарних днів (з 21.03.2007р. по 02.04.2007р.), в розмірі 476.06 грн. на 15 календарних днів (з 21.03.2007р. по 04.04.2007р.).

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 21 березня 2007 року по 5 квітня 2007 року здійснював поточні платежі за лютий 2007 року.

17 квітня 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків па загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2007 року. Страхові внески за березень 2007 року в розмірі 20 821.47 грн. підлягали сплаті позивачем до 20 квітня 2007 року.

Так, 28 квітня 2007 року позивачем сплачено страхові внески в розмірі 4 151.70 гри. Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 4 151.70 грн. на 8 календарних днів (з 21.04.2007р. по 28.04.2007р.).

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 21 квітня 2007 року по 28 квітня 2007 року здійснював поточні платежі за березень 2007 року.

16 червня 2007 року позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень 2007 року. Страхові внески за травень 2007 року в розмірі 29 557.18 грн. підлягали сплаті позивачем до 20 червня 2007 року.

Так, 27 червня 2007 року позивачем сплачено страхові внески в розмірі 31080.16 грн. Тобто, мав факт несвоєчасної сплати суми страхових внесків в розмірі 29 557.18 грн. на 12 календарних днів (з 21.06.2007р. по 02.07.2007р. - дата зарахування).

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 21 червня 2007 року по 2 липня 2007 року здійснював поточні платежі за травень 2007 року.

У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;

при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;

при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.

Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:

1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Відповідно до п. 10.1. зазначеної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.

Документами, які є підставою для нарахування пені, є:

- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;

- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Як встановлено судом, строк простроченої сплати страхових внесків у сумі 20 254.90 грн., 4 264.47 грн., 476.06 грн., 4 151.70 грн. та у сумі 29 557.18 грн. склав 6, 13, 15, 8 та 12 календарних днів відповідно, у зв'язку з чим штраф повинен розраховуватись у розмірі 10% від суми своєчасно несплачених страхових внесків.

Так, загальна сума страхових внесків у розмірі 58 704.31 грн., сплачена позивачем із затримкою до 30 календарних днів, тобто 10% від цієї суми, складає 5870.43 грн.

Таким чином, сума штрафної (фінансової) санкції за рішенням № 365 від 23.05.2008 року складає 5 870.43 грн.

Стосовно нарахування позивачу пені слід зазначити наступне.

Пеня за несвоєчасну сплату сум страхових внесків відповідно до п. 8 ст. 106 Закон у України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинна розраховуватись наступним чином: 0.1% х 20 254.90 грн. х 6 днів = 121.53 грн.; 0.1% х 4 264.47 х 13 днів = 55.44 грн.; 0.1% х 476.06 грн. х 15 днів = 7.14 грн.; 0.1% х 4151.70 грн. х 8 днів = 33.22 грн.; 0.1% х 29 557.18 грн. х 12 днів = 354.68 грн.

Таким чином, сума пені за рішенням № 365 від 23.05.2008 року складає 572.01 грн.

Як вбачається із оскаржуваного рішення та розрахунку до нього фінансової санкції та пені відповідач зарахував поточні платежі, сплачені позивачем за січень-березень 2007 року та за травень 2007 року в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій, що виникли в інших періодах, та розрахував розмір штрафних санкцій та пені, виходячи з того, що були сплачені недоїмка, пеня та фінансові санкції, що виникли в попередніх періодах.

Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058, суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.

Таким чином, зарахування відповідачем сплачених позивачем поточних сум страхових внесків в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснене з порушенням вимог Закону, що призвело до неправильного нарахування відповідачем штрафу та пені.

Відповідачем помилково визначено базу для нарахування штрафів та пені, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що спірне рішення, винесене відповідачем, є частково недійсним.

Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

В повному обсязі ухвалу виготовлено 30.11.2009 року.

Керуючись ст.ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області - залишити без задоволення .

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 7 вересня 2009 року у справі № 2а-12587/09 за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську Донецької області «про визнання недійсним та скасування рішення» - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.А.Нікулін