
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А ДУМКА
26 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 766/9581/17
Судді Одеського апеляційного адміністративного суду Шеметенко Л.П. щодо постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року у справі №766/9581/17.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року частково задоволено апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 30 червня 2017 року скасовано. Прийнято по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 в розмірі 76% від суми грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, який склав 1 100 грн., та введеної надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, що склала 833,63 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 в розмірі 76% від суми грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, який склав 1 100 грн., та введеної надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, що склала 833,63 грн., починаючи з 06.12.2016 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 в розмірі 76% від суми грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, який склав 1 100 грн., та введеної надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, що склала 833,63 грн., за період з січня 2008 року по 05.12.2016 року залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Перевіряючи, зокрема, правильність висновків суду першої інстанції в частині наявності підстав для проведення позивачу заявленого перерахунку пенсії з січня 2008 року, колегія суддів дійшла висновку про порушення позивачем шестимісячного строку звернення до суду із цими вимогами, відсутність обставин для визнання поважними причин пропуску цього строку та наявність підстав для залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 в розмірі 76% від суми грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, який склав 1 100 грн., та введеної надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, що склала 833,63 грн., за період з січня 2008 року по 05.12.2016 року.
Частиною 3 ст. 25 КАС України передбачено, що суддя, не згідний із судовим рішенням за наслідками розгляду адміністративної справи, може письмово викласти свою окрему думку. Цей документ не оголошується в судовому засіданні, приєднується до справи і є відкритим для ознайомлення.
З огляду на не згоду з вказаними висновками, викладеними в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року у справі №766/9581/17, зазначаю наступне.
За загальним правилом, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 99 КАС України).
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Таким чином, адміністративний суд наділений повноваженнями вжити заходи захисту порушених прав та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин в межах установленого строку.
Разом з цим, строк звернення до суду визначається не лише правилами адміністративного процесуального законодавства, а й іншими Законами, тобто спеціальними нормативними актами по відношенню до спірних правовідносин.
Так, відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року №1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також, затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28.
Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 01.01.2008 року та установлює відповідні складові грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
Таким чином, факт введення (зміни) Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 грошового забезпечення вказаних осіб є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 Управління МВС України в Херсонській області видало позивачу Довідку від 07.04.2008 року №10/3905 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2008 року за посадою начальника відділу ДАІ ХМУ УМВС України у Херсонській області.
Згідно вказаної довідки, зокрема, підвищено посадовий оклад, який склав 1 100 грн., та введено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, що склала 833,63 грн.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вірно встановив суд першої інстанції та не заперечується відповідачем, в розпорядженні Управління були всі дані щодо грошового забезпечення позивача, визначеного Довідкою від 07.04.2008 року №10/3905, тобто про зміни, зокрема, посадового окладу та введення у структуру грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, органу пенсійного фонду було відомо ще з 2008 року.
Проте, перерахунок пенсії позивачу з урахуванням вказаних змін грошового забезпечення відповідач не здійснив, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Вважаю, що, оскільки перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 позивачу не проведений у зв'язку із бездіяльністю органу пенсійного фонду, цей перерахунок відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто з січня 2008 року.
Суддя Шеметенко Л.П.