Ухвала суду № 69168897, 28.09.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2017
Номер справи
804/5980/17
Номер документу
69168897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

28 вересня 2017 рокусправа № 804/5980/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Кругового О.О.

суддів: Прокопчук Т.С. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання:Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Юрївської районної організації Республіканської партії України в Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №804/5980/17 за позовом Юрївської районної організації Республіканської партії України в Дніпропетровській області до Юрївської районної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

19 вересня 2017 року Юрївська районна організація Республіканської партії України в Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила: визнати протиправною та скасувати постанову Юрївської районної виборчої комісії №1 від 14 вересня 2017 року «Про формування складу Юрївської селищної виборчої комісії»; зобовязати Юрївську районну виборчу комісію Юрївського району в Дніпропетровській області провести жеребкування щодо призначення голови, заступника голови та секретаря Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області за участю всіх членів Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області, які дали відповідну згоду на призначення головою, заступником голови чи секретарем Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що Юрївська районна організація Республіканської партії України в Дніпропетровській області подала кандидатуру ОСОБА_1 до складу Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області, ОСОБА_1 надала згоду виконувати обовязки голови, заступника голови чи секретаря Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області. 14.09.2017 року було сформовано Юрївську селищну виборчу комісію Юрївського району Дніпропетровської області, призначено її керівний склад. Позивач зазначає, що при призначенні керівного складу селищної виборчої комісії було порушено вимоги чинного виборчого законодавства, а саме обрано керівництво шляхом відкритого голосування, а не шляхом жеребкування між всіма кандидатурами, які надали відповідну згоду.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального права просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову, також заявник зазначає, що згідно із абзацами 1-2 пункту 2 Порядку жеребкування щодо участі організацій політичних партій, виборчих блоків організацій політичних партій у формуванні територіальних виборчих комісії з виборів депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських селищних, міських голів та розподілі керівних посад у цих комісіях, який затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 26.12.2005 року №272, розподіл керівних посад у територіальній виборчій комісії здійснюється шляхом жеребкування у розподілі керівних посад беруть участь місцеві організації партій (блоки), визначені для участі у формуванні територіальної виборчої комісії, кандидатури від яких включені до списку для формування складу відповідної комісії. Позивач зазначає, що постанова ЦВК від 26.12.2005 року №272 на даний час є діючою та обовязковою для виконання. Оскільки відповідачем не було проведено жеребкування, при призначенні керівного складу виборчої комісії, ним допущено грубе порушення чинного виборчого законодавства.

Від відповідача на адресу суду надійшли заперечення на апеляційну скаргу, в яких він просить апеляційну скаргу Юрївської районної організації Республіканської партії України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Відповідач зазначає, що формування селищної виборчої комісії, формування її керівного складу відбувалось у відповідності до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 14 вересня 2017 року Юрївською районною виборчою комісією Юрївського району Дніпропетровської області було сформовано Юрївську селищну виборчу комісію Юрївського району Дніпропетровської області та призначено її керівний склад.

Відповідно до протоколу №1 засідання Юрївської районної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області, Голову, заступника голови та секретаря Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області було обрано шляхом відкритого голосування.

Вважаючи обрання керівного складу Юрївської селищної виборчої комісії Юрївського району Дніпропетровської області шляхом відкритого голосування без проведення жеребкування протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що положенням чинного законодавства не передбачено проведення жеребкування при формуванні керівного складу виборчої комісії.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори», склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій з урахуванням обмежень, встановлених частиною другою статті 12 цього Закону, у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.

Згідно із ч. 6 ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори», районні територіальні виборчі комісії формують склад міських (крім міст, зазначених у частинах четвертій, пятій та восьмій цієї статті), сільських, селищних територіальних виборчих комісій у відповідному районі не пізніш як за 42 дні до дня виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити районні організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті. Такі подання вносяться не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

Відповідно до ч. 13-15 ст.22 ЗУ «Про місцеві вибори», до складу територіальної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону. У разі виникнення або виявлення підстав, що позбавляють особу права входити до складу виборчої комісії, повноваження такого члена комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка сформувала склад відповідної територіальної виборчої комісії.

Виборчі комісії, зазначені у частинах четвертій - девятій цієї статті, одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії.

Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних субєктів подання, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до частини другої статті 12, частин першої - восьмої статті 22 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись статтями 11 - 13, пунктом 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральною виборчою комісією було прийнято постанову №163 від 10.08.2015 року «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних міських голів та старост сіл, селищ», якою затверджено відповідний Порядок проведення жеребкування (далі Порядок).

Порядок відповідно до частини третьої статті 22 Закону України "Про місцеві вибори" визначає механізм проведення жеребкування щодо включення кандидатур від місцевих організацій політичних партій (далі - партії) до складу обласних, районних, міських (у тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах (у містах з районним поділом), селищних та сільських виборчих комісій (далі - територіальні виборчі комісії) з виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (далі - місцеві вибори).

Відповідно до ч. 1 Порядку, склад територіальних виборчих комісій формується за поданнями зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій партій (з урахуванням обмежень, установлених частиною другою статті 12 Закону) у кількості не менше 9 і не більше 18 осіб.

Згідно ч. 3 Порядку, склад територіальних виборчих комісій міської (міст районного значення), селищної, сільської виборчої комісії формується районною виборчою комісією не пізніш як за 42 дні до дня виборів за поданнями районних організацій партій, зазначених у пункті 2 цього Порядку, що вносяться не пізніш як за 45 днів до дня виборів. При цьому до складу міської (крім міст обласного значення, міст Києва та Севастополя, міст республіканського в Автономній Республіці Крим значення, міст, які входять до складу інших міст), селищної, сільської виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України та місце проживання яких зареєстровано відповідно в межах міста, селища, села;

Жеребкування до складу міських (міст районного значення) сільських, селищних виборчих комісій у відповідному районі проводиться на засіданні районної виборчої комісії, яка формує їх склад, не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до їх складу.

Відповідно до ч. 15-16 Порядку, визначені за результатами жеребкування кандидатури підлягають включенню до відповідних територіальних виборчих комісій під час формування їх складу.

Після закінчення процедури жеребкування виборча комісія, яка формує склад територіальних виборчих комісій, щодо кожної територіальної виборчої комісії складає список осіб, які включаються до її складу. До таких списків включаються особи, що підлягають обовязковому включенню до складу територіальних виборчих комісій (за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим Законом вимогам - не більше ніж по дві кандидатури від місцевих організацій партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання), та особи, визначені шляхом жеребкування. Особи, внесені до таких списків, підлягають включенню до складу територіальних виборчих комісій під час їх формування.

Одночасно з формуванням кожної територіальної виборчої комісії виборча комісія призначає від різних субєктів подання кандидатур до її складу, зазначених у пункті 2 цього Порядку, керівний склад територіальної виборчої комісії - голову, заступника голови, секретаря територіальної виборчої комісії.

При цьому в разі, якщо до складу територіальної виборчої комісії включено дві або три особи від місцевої організації однієї партії (не більше ніж по дві кандидатури від місцевої організації цієї партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, та зареєстрованої в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевої організації цієї партії), ці особи не можуть бути одночасно призначені на керівні посади в такій територіальній виборчій комісії.

Результати жеребкування заносяться до протоколу засідання виборчої комісії, яка формує склад відповідних територіальних виборчих комісій. (ч. 18 Порядку).

Отже, системний аналіз зазначених норм права свідчить, що порядок формування територіальних виборчих комісії, їх кількісного складу та керівного складу, визначений ЗУ «Про місцеві вибори», а також Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних міських голів та старост сіл, селищ, затвердженим постановою ЦВК від 10.08.2015 року №163.

При цьому, ні ЗУ «Про місцеві вибори», ні Порядком, затвердженим постановою ЦВК від 10.08.2015 року №163 не передбачено проведення додаткового жеребкування серед членів відповідної виборчої комісії, які надали згоду на виконання обовязків голови, заступника голови, секретаря виборчої комісії, на заміщення відповідних керівних посад.

Більш того, як вбачається зі ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори» та ч. 16 Порядку, голова, заступник голови та секретар селищної виборчої комісії призначаються зі складу комісії, з урахуванням обмежень визначених в самому Законі та Порядку.

Враховуючи те, що відповідно до протоколу №1 засідання Юрївської районної виборчої комісії керівний склад селищної виборчої комісії було призначено одночасно із формуванням селищної комісії шляхом обрання кандидатур відкритим голосуванням, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем було правомірно прийнято постанову «Про формування складу Юрївської селищної виборчої комісії», та в межах доводів адміністративного позову та апеляційної скарги, порушень відповідачем виборчого законодавства не вбачається.

Щодо доводів позивача про те, що жеребкування на призначення кандидатів до керівного складу селищної виборчої комісії мало бути проведено у відповідності до приписів Порядку, затвердженого постановою ЦВК №272 від 26.12.2005 року, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Так, відповідно до абз. 1 та 2 п. 2 Порядку, затвердженого постановою ЦВК №272 від 26.12.2005 року, розподіл керівних посад у територіальній виборчій комісії здійснюється шляхом жеребкування.У розподілі керівних посад беруть участь місцеві організації партій (блоки), визначені для участі у формуванні територіальної виборчої комісії, кандидатури від яких включені до списку для формування складу відповідної комісії.

Однак, як вбачається з преамбули постанови ЦВК №272 від 26.12.2005 року, її було прийнято на виконання статті 20 1 , частин першої десятої, дванадцятої чотирнадцятої статті 21, пункту 5 статті 23, пункту 3 2 розділу XIV „Прикінцеві положення Закону України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, який втратив чинність на підставі Закону України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-УІІ «Про місцеві вибори».

В свою чергу, на виконання діючого на даний час ЗУ «Про місцеві вибори» Центральною виборчою комісією було прийнято постанову від 10.08.2015 року №163 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій з виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних міських голів та старост сіл, селищ», якою затверджено відповідний Порядок проведення жеребкування, який, як вже зазначалось, і визначає порядок призначення керівного складу виборчих комісій під час виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних міських голів та старост сіл, селищ.

Згідно принципу законності, застосування якого регламентовано ст. 9 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативного акту або підзаконного нормативного акту вимогам Закону або Конституції України, суд застосовує той акт, який має вищу юридичну силу. В разі наявності суперечностей між нормативними актами, які мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той нормативно-правовий акт, що прийнятий пізніше.

Отже, з урахуванням того, що Порядок, затверджений постановою ЦВК від 10.08.2015 року №163 прийнятий на виконання Закону, який є чинним на день виникнення спірних відносин, суд апеляційної інстанції вважає, що саме цей Порядок підлягає застосуванню під час формування виборчих комісій, їх керівного складу, разом з тим Порядок, затверджений постановою ЦВК № 272 від 26.12.2005 року прийнятий на виконання Закону, що втратив чинність, а тому до спірних відносин застосований бути не може.

За викладених обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, такою що прийнята із дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для її скасування відсутні.

Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи те, що позивачем при поданні апеляційної скарги не було сплачено судовий збір, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне стягнути з Юрївської районної Республіканської партії України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1760 грн. (1600х110%).

Керуючись ст. 172, ст.195, ст.196, ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Юрївської районної організації Республіканської партії України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №804/5980/17 залишити без змін.

Стягнути з Юрївської районної організації Республіканської партії України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1760 (одна тисяча сімсот шістдесят) гривень на користь спеціального фонду державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Шевченківському районі м.Дніпра, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, код банку отримувача (МФО): 805012, рахунок отримувача: 31217206781004,код класифікації доходів бюджету: 22030101 ).

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий:О.О. Круговий

Суддя:Т.С. Прокопчук

Суддя:А.В. Шлай