Ухвала суду № 69136681, 21.09.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
803/495/17
Номер документу
69136681
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7279/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

з участю секретаря судового засідання Гром І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» (далі - ТОВ «Укр-Петроль») звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 00024001405 від 29.03.2017 року.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області № 00024001405 від 29.03.2017 року.

Із цією постановою не погодилося Головне управління ДФС у Волинській області та оскаржило її в апеляційному порядку. Відповідач вважає, що така є незаконною, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апелянт зазначив, що перевіркою було встановлено порушення позивачем ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - нестача палива, а саме: дизельного палива Євро в кількості 32 л на суму 678,40 грн.; бензину А-92 в кількості 124 л на суму 2777,60 грн.; бензину А-95 в кількості 38 л на суму 870,20 грн. Відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, відповідачем правомірно застосовано штрафну санкцію згідно податкового повідомлення-рішення.

У судовому засіданні представник апелянта дала пояснення, аналогічні доводам, що викладені в апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДФС у Житомирській області було проведено фактичну перевірку АЗС, що розташована за адресою: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Вінницька, 26, та належить субєкту господарювання ТОВ «Укр-Петроль», за результатами якої складено акт № 147/40/39610216 від 02.03.2017 року (а.с. 9-10).

За її наслідками встановлено порушення ТОВ «Укр-Петроль» ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - нестача палива, а саме: дизельного палива Євро в кількості 32 л на суму 678,40 грн.; бензину А-92 в кількості 124 л на суму 2777,60 грн.; бензину А-95 в кількості 38 л на суму 870,20 грн. (відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів додається до акту перевірки), загальна вартість нестачі товару становить 4326,20 грн., чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

29.03.2017 року ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 00024001405, яким за порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 8652,40 грн., розраховані відповідно до статті 20 цього Закону у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність цього рішення з наступних мотивів.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, повязаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 (далі - Інструкція № 281).

Згідно з пунктом 4.2.1 Інструкції № 281 облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях обєму.

Для визначення маси та обєму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися обємно-масовий статичний, обємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і обємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.

Так, зокрема, відповідно до пункту 4.2.2 Інструкції № 281 обємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх обємом, густиною та температурою. Обєм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).

Границі відносної похибки методу не мають перевищувати:

± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т і більше;

± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.

Пунктом 4.2.3 Інструкції № 281 визначено, що обємно-масовим та масовим динамічним методами визначається маса нафти і нафтопродуктів безпосередньо у нафто- і нафтопродуктопроводах, а також при відпуску нафтопродуктів до автоцистерн та залізничних цистерн на автоматизованих системах наливу. За цими методами обєм або масу нафти і нафтопродуктів вимірюють із застосуванням обємних або масових лічильників.

Границі допустимої відносної похибки методу не мають перевищувати:

± 0,25 % - під час вимірювання маси брутто нафти;

± 0,35 % - під час вимірювання маси нетто нафти;

± 0,5 % - під час вимірювання маси нетто нафтопродуктів від 100 т і більше;

± 0,8 % - під час вимірювання маси нетто нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.

Границі допустимої відносної похибки методу в конкретних випадках його застосування мають визначатись відповідно до ГОСТ 26976.

Обємним методом вимірюється лише обєм нафтопродукту. Для вимірювань обєму нафтопродуктів на АЗС використовуються ПРК і ОРК, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, обєму та вартості виданої дози (пункт 4.2.5 Інструкції № 281).

З акту перевірки від 02.03.2017 року № 147/40/39610216 (а.с. 9-10) та відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів, що є додатком до акту перевірки (а.с. 28) не вбачається, який саме метод та засоби були застосовані контролюючим органом при проведенні вимірювання фактичних залишків нафтопродуктів (дизельного палива, бензину А-92 та А-95) під час проведення перевірки на АЗС, що розташована за адресою: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Вінницька, 26.

Таким чином, відповідачем не доведено правильність проведення вимірювання фактичних залишків нафтопродуктів на АЗС.

Крім того, відповідачем були застосовані до позивача штрафні санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно з якої до субєктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто, вказаною вище нормою Закону передбачена відповідальність за виявлення у субєктів господарювання неоприбуткованих товарів за місцем реалізації, а саме - понад облікового надлишку товарів, а не за те, що товарів менше, ніж вказано в облікових документах (як було в даному випадку), оскільки за відсутності облікованих товарів їх реалізація є неможливою та не відбувається.

Відповідачем фактично не було встановлено факту реалізації товару, що не був облікований, а податковий орган лише припустив, що оскільки такий товар відсутній, - то відбулася його реалізація.

Однак це є лише припущенням і жодних доказів на підтвердження такого факту немає.

Таким чином, застосування штрафних санкцій у подвійному розмірі вартості товару, який фактично відсутній, є неправомірним та не відповідає змісту вимог статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 8652,40 грн., а тому оскаржуване рішення субєкта владних повноважень є необґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, оскільки відсутні докази законності рішення відповідача, суд дійшов вірного висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

За наведених обставин апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 травня 2017 року у справі № 803/495/17 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяО.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

ОСОБА_1

Повний текст виготовлено 26 вересня 2017 року.