
Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2017 року справа №805/1221/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ястребової Л.В,
суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д.,
секретар Терзі Д.А.,
за участі: представника позивача ОСОБА_2 (діє за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_3 (діє за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1221/17-а за позовом ОСОБА_4 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВС Т А Н О В И В:
23 лютого 2017 року ОСОБА_4 (надалі позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.01.2017 року за №№ 30-1301, 28-1301, 27-1301, 29-1301 (а.с. 4-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 26.01.2017 року № 27-1301; № 28-1301, № 29-1301, № 30-1301.
Стягнуто на користь ОСОБА_4 (ідент. № НОМЕР_1, паспорт серії ВС 914089) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39884187).
Відповідач, вважаючи вищезазначену постанову суду першої інстанції незаконною та необґрунтованою, такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, позивачу належить нежитлова будівля яслі-садок на 185 місць за адресою: Донецька область, м. Миколаївка, вул.. Синецького, буд. 2, загальна площа 1245,3 кв. м., площа земельної ділянки 0,7631 га. Апелянт звертає увагу суду апеляційної інстанції, що листом відділу Держгеокадастру у м. Словянську Донецької області визначена на 2017 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,7631 га у сумі 1 571 986,00 грн. та цільове призначення землі житлової та комунальної забудови. Апелянт також вказує, що згідно Податкового кодексу України земельний податок з фізичних осіб нараховується наступним чином: 1 571 986,00*1% = 15 719,86 грн., тобто, на 2017 рік земельний податок з фізичних осіб, який позивач повинен сплатити 15 719,86 грн. З урахуванням коефіцієнту (пп. 271.1.1 ПКУ) на 2016 р. (1,06) земельний податок з фізичних осіб складає 14 830,04 грн.; на 2015 р. (1,433) 10 348,95 грн.; на 2014 р. (1,249) 8285,77 грн. на підставі вищевикладеного, апелянт вважає, що прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення від 26.01.2017 року за №№ 30-1301, 28-1301, 27-1301, 29-1301 є цілком законними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства (а.с. 79).
У судовому засіданні представник апелянта підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі, просила її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.
Позивач, ОСОБА_4 має у власності нежитлову будівлю яслі-садок на 185 місць, реєстраційний номер 18211064, адреса обєкта: Донецька область, м. Словянськ, м. Миколаївка, вул. Синецького, буд. 2. Право власності у позивача на зазначену нежитлову будівлю виникло на підставі договору купівлі-продажу № 2118 від 11.07.2007 року. Зазначене підтверджується витягом КП «БТІ» про реєстрацію права власності на нерухоме майно Серії ССЕ № 347745 (а.с. 6).
26 січня 2017 року, згідно з пунктом 54.3.3 ст. 54 та відповідно до п. 286.5 ст. 286 розділу XII Податкового кодексу України відповідачем відносно позивача винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
-№ 29-1301, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «Земельний податок з фізичних осіб» ( код платежу 18010700) у сумі 15 719, 86 грн. за 2017 рік;
- № 27-1301 від 26.01.2017 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «Земельний податок з фізичних осіб» ( код платежу 18010700) у сумі 14 830, 04 грн. за 2016 рік;
- № 28-1301 від 26.01.2017 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «Земельний податок з фізичних осіб» ( код платежу 18010700) у сумі 10 348, 95 грн. за 2015 рік;
-№ 30-1301 від 26.01.2017 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «Земельний податок з фізичних осіб» ( код платежу 18010700) у сумі 8 285, 77 грн. за 2014 рік (а.с. 12-15).
Позивач із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями не погодилась та звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
У відповідності до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Пунктом 14.1.147 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п. 14.1.72 ст. 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Відповідно до п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Згідно зі ст. 269 та ст. 270 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Таким чином, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПКУ, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Згідно зі ст. 377 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 № 435-IV, із змінами та доповненнями, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Тобто, незалежно від оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, юридична особа, яка є - власником будівлі, споруди (їх частини) з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно сплачує земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини).
Позивач не спростовує факту користування нерухомим майном, а отже і земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно, а лише доводить суду про відсутність обов'язку сплати земельного податку в зв'язку з тим, що відсутні дані державного земельного кадастру про земельну ділянку.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 27 вересня 2017 року.
Керуючисьст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1221/17-а - скасувати.
У задоволені позовних вимог позовом ОСОБА_4 до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, якими визначено суму податкового зобовязання за платежем «Земельний податок з фізичних осіб» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді Т.Г. Гаврищук
ОСОБА_5