
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.09.2017 Справа №607/5885/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі :
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Буцик О.П.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення виконавчого збору ,-
В С Т А Н О В И В:
Представник Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській звернувся у Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області із адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, у якому просить визнання дії протиправними та скасувати пункт 3 постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2017 ВП №53788114, винесеної начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області ОСОБА_3, з приводу примусового виконання виконавчого листа №607/11339/16-а виданого 04.04.2017 Тернопільським міськрайонним судом, в частині стягнення з боржника виконавчого збору.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що 19.04.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження від 19.04.2017 ВП № 53788114, винесена начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області ОСОБА_3, з приводу примусового виконання виконавчого листа №607/11339/16-а виданого 04.04.2017 Тернопільським міськрайонним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 07.04.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Пунктом 3 вказаної постанови про відкриття виконавчого провадження постановлено стягнути з боржника виконавчий збір в розмірі 12800 гривень. На виконання постанови, 09.03.2017 року від Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на адресу позивача надійшла довідка від 06.03.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4, на підставі якої проведено перерахунок пенсії останньому. 30.03.2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов лист Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 29.03.2017 року №189/05/3-2017, яким управління Національної поліції повідомлено, що виникли додаткові питання щодо складових грошового забезпечення та їх розміру, які включаються у довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_4, з метою усунення яких ГУНП в Тернопільські області звернулось до Львівського апеляційного суду із заявою про розяснення рішення, а також повідомило, що у звязку викладеними обставинами просить призупинити, повязані з використанням довідки від 06.03.2017 № 136/05/3-2017. З метою виконання зазначеного рішення суду та листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-23, щодо подання списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії згідно повідомлення Міністерства внутрішніх справ України згідно листа № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017, до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області 03.04.2017 позивачем подані відповідні списки для отримання довідок про розмір грошового забезпечення, в тому числі щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_4 Таким чином перерахунок пенсії ОСОБА_4, з метою виконання судового рішення, було проведено позивачем тільки після отримання нової довідки від Головного Управління Національної поліції в Тернопільській області 01 червня 2017 року.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судовому засіданні просить відмовити у задоволенні позову, покликаючись на те, що відповідач діяв у відповідності до вимог ст.63,75 Закону України «Про виконавче провадження», якими передбачено прийняття рішення про стягнення виконавчого збору одночасно із винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив.
Постановою начальника відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 19.04.2017р. відкрито виконавче провадження №53788114 з виконання виконавчого листа №607/11339/16-а виданого 04.04.2017р. про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 07.04.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Пунктом 3 цієї ж постанови постановлено стягнути із боржника (позивача) виконавчий збір у розмірі 12800,00 грн.
Постанова про відкриття виконавчого провадження №53788114 надійшла до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області 19.04.2017р., що підтверджується копією супровідного листа із відповідним штампом вхідної кореспонденції.
Частиною 5статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
В силу вимог ст.27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Частиною 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Частинами 7, 9 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню. Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Судом зясовано, що позивачем на момент винесення спірної постанови державним виконавцем про відкриття виконавчого провадження, у тому числі передбаченого у ній пункту про стягнення із позивача виконавчого збору, судове рішення про зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 07.06.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», боржниками виконано не було.
Таким чином, враховуючи вимоги ст.26,27 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець на думку суду правомірно, зазначив у ній вимогу про стягнення із боржника виконавчого збору в розмірі 12800 гривень, як із юридичної особи. При цьому суд зазначає, що на момент винесення спірної постанови у частині стягнення із боржника виконавчого збору, у державного виконавця не було підстав, передбачених ст.27 Закону України «Про виконавче провадження», які б виключали стягнення із боржника виконавчого збору.
При цьому суд вважає безпідставним посилання позивача на ч.1 статті 23 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої будь-які бюджетні зобовязання та платежі бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України, відтак, відсутність коштів на сплату виконавчого збору. Також суд не бере до уваги посилання позивача на ту обставину, що головне управління Національної поліції в Тернопільській області своїм листом просило призупинити дії, повязаних із використанням довідки від 06.03.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_4, а тому боржник не міг виконати самостійно судового рішення, як наслідок неправомірне стягнення із нього виконавчого збору, оскільки законодавець у ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» встановив норму, якою зобовязав державного виконавця при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження передбачати стягнення із боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. Також суд вважає, що підстави щодо не стягнення виконавчого збору, передбачені ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» на день винесення спірної постанови у державного виконавця були відсутні.
За даних обставин, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення виконавчого збору не підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.11, 18, 71,79,86,94,158-163,181,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України «Про виконавче провадження»,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення виконавчого збору відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяОСОБА_5