
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 грудня 2009 року Справа № 2а-5961/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Щербині Л.М., за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши матеріали адміністративної справи
за заявою Кредитної спілки «Славутич - Кредит»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя
про визнання нечинними податкових повідомлень рішень
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Славутич - Кредит» звернулась із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень № 0000141702/3 від 14.10.2009 р. і № 0000141700/3 від 14.10.2009 р., якими визначені зобовязання по податку з доходів фізичних осіб та застосовані штрафні санкції. В позові зазначено, що донарахування податку здійснено необґрунтовано, в звязку з чим, позивач просить визнати нечинними податкові повідомлення рішення № 0000141702/3 від 14.10.2009 р. і № 0000141700/3 від 14.10.2009 р.
Позивачем подана заява про зміну позовних вимог, якою він просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., № 0000141702/1 від 12.08.2009 р., № 0000141702/2 від 14.10.2009 р.; № 0000141700/2 від 12.08.2009 р., № 0000141700/3 від 14.10.2009 р.
Позивач у судовому засіданні наполягає на позовних вимогах, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., № 0000141702/1 від 12.08.2009 р., № 0000141702/2 від 14.10.2009 р.; № 0000141700/2 від 12.08.2009 р., № 0000141700/3 від 14.10.2009 р.
Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що за результатами планової перевірки Кредитної спілки «Славутич - Кредит», встановлено, що в порушення вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», з доходів у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитної спилки не утримано, та не перераховано до державного бюджету податок з доходів фізичних осіб. На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя винесені податкові повідомлення - рішення № 0000141702/3 від 14.10.2009 р. і № 0000141700/3 від 14.10.2009 р., якими обґрунтовано визначені податкові зобовязання з податку з доходів фізичних осіб і застосовані фінансові санкції, тому просить позивачу в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників позивача і відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведена планова виїзна перевірка Кредитної спілки «Славутич - Кредит» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2008 р.
За наслідками проведеної відповідачем перевірки складений акт № 27/22-0/33242451 від 26.03.2009 р.
Актом перевірки встановлено, що Кредитною спілкою «Славутич - Кредит» в порушення ст. 8, п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» при нарахуванні та виплаті доходів у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитної спилки не утримано податку з доходів фізичних осіб в 2007 р. в сумі 1434 грн. 33 коп. і в 2008 р. в сумі 5296 грн. 56 коп.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення - рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., яким визначено податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5651 грн. 40 коп. і застосовані фінансові санкції в сумі 11302 грн. 80 коп.
В звязку з незгодою із вказаним податковим повідомленням рішенням, Кредитною спілкою „Славутич - Кредит» подано скаргу до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя.
Рішенням Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя від 04.06.2009 р. № 7235/1/25-002 податкове повідомлення - рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р. залишено без змін, скарга без задоволення.
В звязку з незгодою з Рішенням про розгляд первинної скарги, Кредитною спілкою „Славутич - Кредит» подано скаргу до Державної податкової адміністрації у Запорізькій області.
Рішенням Державної податкової адміністрації у Запорізькій області від 10.08.2009 р. № 3758/10/25-020 податкове повідомлення - рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р. залишено без змін, скарга без задоволення. Крім того, в звязку з тим, що при розгляді скарги встановлено, що донарахування податку здійснено не у повному обсязі, ДПА у Запорізькій області, винесено Рішення про збільшення на 1079 грн. 49 коп. податку з доходів фізичних осіб, та на 2158 грн. 98 коп. розміру фінансових санкцій.
На підставі Рішення Державної податкової адміністрації у Запорізькій області, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя винесені податкові повідомлення рішення № 0000141702/1 від 12.08.2009 р., яким визначено податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5651 грн. 40 коп. і застосовані фінансові санкції в сумі 11302 грн. 80 коп. і № 0000141700/2 від 12.08.2009 р., яким визначено податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1079 грн. 49 коп. і застосовані фінансові санкції в сумі 2158 грн. 98 коп.
В звязку з незгодою з Рішенням про розгляд скарги, Кредитною спілкою „Славутич - Кредит» подано скаргу до Державної податкової адміністрації України.
Рішенням Державної податкової адміністрації України від 08.10.2009 р. № 10114/6/25-0315 податкові повідомлення - рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., № 0000141702/1 від 12.08.2009 р. і № 0000141700/2 від 12.08.2009 р. залишені без змін, скарга без задоволення.
На підставі Рішення Державної податкової адміністрації України, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя винесені податкові повідомлення рішення № 0000141702/3 від 14.10.2009 р., яким визначено податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 5651 грн. 40 коп. і застосовані фінансові санкції в сумі 11302 грн. 80 коп. і № 0000141700/3 від 14.10.2009 р., яким визначено податкове зобовязання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1079 грн. 49 коп. і застосовані фінансові санкції в сумі 2158 грн. 98 коп.
Суд вважає, що зазначені повідомлення - рішення винесені Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя з порушенням діючого законодавства, оскільки:
1. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Донанарахування податкового зобовязання і застосування фінансових санкції здійснено Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя на підставі п.п „б п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4; п.п 17.1.9 п.17.1 ст 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п. „б п.п. 4.2.2, п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.
Згідно до п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» платниками податку з доходів фізичних осіб є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Юридична особа ..., які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону, згідно до п.п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» є - податковим агентом.
Таким чином, Кредитна спілка «Славутич - Кредит» не є платником податку з доходів фізичних осіб, а має статус податкового агента, тому у Державної податкової інспекції відсутнє право на донарахування податкового зобовязання Кредитній спілці «Славутич - Кредит» зі сплати податку з доходів фізичних осіб на підставі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Підпунктом 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків здійснює ... грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку... такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобовязання з такого податку, збору (обовязкового платежу).
Таким чином, зазначена норма Закону передбачає відповідальність за несплату та неперерахування податку платником податку, а не податковим агентом.
До того ж, законодавством передбачений обовязок утримання і перерахування податку з доходів фізичних осіб не до виплати доходів, а під час виплати таких доходів, таким чином застосування санкцій, передбачених п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», є безпідставним.
2. Кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки ч. 1 ст. 1 Закону України „Про кредитні спілки.
Згідно ст. 11 Закону України „Про кредитні спілки члени кредитної спілки мають право ... одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки.
Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів) (ч. 3 ст. 21 Закону України „Про кредитні спілки).
Відповідно до п.п 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.
Підпунком „в п.п. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи (що не підлягають відображенню в його річній податковій декларації) - суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються з урахуванням норм пункту 9.7 статті 9 цього Закону іншими неприбутковими організаціями (крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ) та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та повязаним з ними фізичним особам.
Водночас п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.
Посилання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя на те, що положення п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» не розповсюджуються на пайові вклади членів кредитної спілки, не може бути прийнято до уваги, так як п.п 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» стосуються виплати усіх видів доходів, включаючи дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; іншіх доходів, не виключаючи виплати процентів або дивідендів на пайові внески членів кредитних спилок.
При таких обставинах, висновки Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про порушення Кредитною спілкою «Славутич - Кредит» вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» не відповідають фактичним обставинам і діючому законодавству, податкові повідомлення - рішення № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., № 0000141702/1 від 12.08.2009 р., № 0000141702/2 від 14.10.2009 р.; № 0000141700/2 від 12.08.2009 р., № 0000141700/3 від 14.10.2009 р., винесені не обґрунтовано.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Кредитною спілкою «Славутич - Кредит» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя вимоги про скасування повідомлень - рішень № 0000141702/0 від 06.04.2009 р., № 0000141702/1 від 12.08.2009 р., № 0000141702/2 від 14.10.2009 р.; № 0000141700/2 від 12.08.2009 р., № 0000141700/3 від 14.10.2009 р. обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 21 Закону України „Про кредитні спілки, п. 1.2, п. 1.9 ст. 1, п.п. „б п.п. 4.2.2, п.п 4.2.12 п. 4.2, п.п. „в п.п. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4, п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»; п.п. 1.15 ст. 1, п.п. 2.1 ст. 2, п.п. 9.7 статті 9, п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя № 0000141702/0 від 04.06.2009 р., № 0000141702/1 від 04.06.2009 р. № 0000141702/2 від 12.08.2009 р., № 0000141702/3 від 14.10.2009 р., на суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб 5651,40 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 11302,80 грн. і повідомлення-рішення № 0001601700/2 від 12.08.2009 р., № 0001601700/3 від 14.10.2009 р. на суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1079,49 грн. та штрафні (фінансові) санкції у сумі 2158,98 грн.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 28.12.2009р.