
22.09.2017
справа №642/4130/17
провадження 2а/642/432/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(скорочене провадження)
22 вересня 2017 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Ольховський Є.Б., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позово ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України, Харківського обласного військового комісаріату, Військової частини А0501про визнання права на призначення та отримання пенсії за вислугу років, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач в адміністративному позові просив суд:
Визнати за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, та одноразова грошова допомога при звільненні; в изнати неправомірними дії (бездіяльність) В/Ч ПП В6250 (А0501), щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, виданої ОСОБА_1 від 09.08.2016 р. №10/716відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби; визнати неправомірними дії Харківського обласного військового комісаріата, який не перевірив повноту та правильність складання довідки на ім'я ОСОБА_1 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, що призвело до передачі до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині неправильні відомості; визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахуванні розміру призначеної пенсії з 02.08.2016 р. з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Міністерства оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619; зобов'язати В/Ч А0501 скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яку було виплачено ОСОБА_1 за 24 місяці перед місяцем звільнення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та передати цю довідку до Харківського обласного; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити нову довідку В/Ч А 0501 до Пенсійного Фонду України в Харківській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання нової довідки від В/Ч А0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, - перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 02.08.2016 р. в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
В обгрунтування позивач зазначив, що він в період з 03.07.1986 р. по 01.08.2016 р. проходив військову службу в Збройних силах СРСР та України на посаді начальника складу взводу військова частина польова пошта (далі В/Ч ПП) В6250 (А0501), а 20 квітня 2016 року наказом командувача військ оперативного командування «СХІД» (по особовому складу) № 20-рс, позивача було звільнено у запас на підставі ч. 8 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» за пунктом «б» (за станом здоров'я) з правом носіння
військової форми одягу. З 1 серпня 2016 року виключено із списків особового складу частини відповідно до витягу із наказу командира військової частини польової пошти В6250 (по стройовій частині) № 162 від 01.08.2016 року Харківський ОВК не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років позивача, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Під час проходження військової служби позивач отримував у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, що підтверджується довідкою, наданою Міністерством оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619. Для обчислення пенсії позивач вважає потрібним враховувати всі види грошового забезпечення, які він отримував під час служби, в тому числі, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, з яких нараховувалися і сплачувалися страхові внески і які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення. При підготовці Харківським ОВК відповідних документів та поданні їх до ГУ ПФУ Харківський ОВК неправильно визначив розмір грошового забезпечення позивача і не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії не зазначив в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 09.08.2016 р. №10/716 відомості щодо розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову допомогу в разі звільнення з військової служби, з якого мала розраховуватися пенсія. ГУ ПФУ в Харківській області призначило пенсію ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі оформленої довідки В/Ч ПП В6250 від 09.08.2016 р. №10/716 та поданого Харківським обласним військкоматом до ГУ ПФУ в Харківській області без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. Тобто, документи з неправильними відомостями щодо грошового забезпечення позивача були використані ГУ ПФУ в Харківській області при обчисленні розміру призначеної пенсії і призвели до призначення пенсії позивача у меншому розмірі, ніж йому належить згідно з діючим законодавством. Також позивач звернувся до В/Ч ПП В6250(В/Ч А0501) із заявою про надання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про складові додаткових видів грошового забезпечення які позивач отримував під час проходження військової служби, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні. В/Ч ПП А0501 надала нову довідку про додаткові види грошового забезпечення від 17.06.2017 р. №10/619, в якій зазначені відомості про складові грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження військової служби, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні. Після отримання нової довідки, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 24.07.2017 р. про перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні розмір яких зазначений у довідці В/Ч А0501 від 17.06.2017 р. №10/619 з 02.08.2016 р. До зазначеної заяви додано оригінал довідки Міністерства оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619.Зазначену довідку ГУ ПФУ в Харківській області отримав. 07.08.2017 р. під час прийому у ГУ ПФУ в Харківській області, позивач дізнався, що розмір його пенсії не перерахований, про що зазначено у листі ГУ ПФУ в Харківській області від 07.08.2017 р. №1444/Г-14, у зв'язку з чим він вбачає протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, суд розглянув адміністративну справу без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Від відповідачів у встановлений строк надійшли заперечення проти позову. Зазначили, що позовні вимоги позивача є безпідставними, у зв'язку з чим просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Свої доводи виклали у письмових запереченнях.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані відповідачами заперечення, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 03.07.1986 р. по 01.08.2016 р. проходив військову службу в Збройних силах СРСР та України на посаді начальника складу взводу військова частина польова пошта (далі В/Ч ПП) В6250 (А0501), а 20 квітня 2016 року наказом командувача військ оперативного командування «СХІД» (по особовому складу) № 20-рс, позивача було звільнено у запас на підставі ч. 8 ст.
26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» за пунктом «б» (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу. З 1 серпня 2016 року виключено із списків особового складу частини відповідно до витягу із наказу командира військової частини польової пошти В6250 (по стройовій частині) № 162 від 01.08.2016 року Харківський ОВК не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років позивача, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (а.с.11,12)
Під час проходження військової служби позивач отримував у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, що підтверджується довідкою, наданою Міністерством оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619.
При підготовці Харківським ОВК відповідних документів та поданні їх до ГУ ПФУ Харківський ОВК неправильно визначив розмір грошового забезпечення позивача і не включив до розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії не зазначив в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 09.08.2016 р. №10/716 відомості щодо розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову допомогу в разі звільнення з військової служби, з якого мала розраховуватися пенсія (ас.13)
ГУ ПФУ в Харківській області призначило пенсію ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі оформленої довідки В/Ч ПП В6250 від 09.08.2016 р. №10/716 та поданого Харківським обласним військкоматом до ГУ ПФУ в Харківській області без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Тобто, документи з неправильними відомостями щодо грошового забезпечення позивача були використані ГУ ПФУ в Харківській області при обчисленні розміру призначеної пенсії і призвели до призначення пенсії позивача у меншому розмірі, ніж йому належить згідно з діючим законодавством.
ОСОБА_1 звернувся до В/Ч ПП В6250(В/Ч А0501) із заявою про надання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення із зазначенням відомостей про складові додаткових видів грошового забезпечення які позивач отримував під час проходження військової служби, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
В/Ч ПП А0501 надала нову довідку про додаткові види грошового забезпечення від 17.06.2017 р. №10/619, в якій зазначені відомості про складові грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження військової служби, а саме: щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні (а.с.14)
Після отримання нової довідки, 24 липня 2017 р. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою від 24.07.2017 р. про перерахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні розмір яких зазначений у довідці В/Ч А0501 від 17.06.2017 р. №10/619 з 02.08.2016 р. До зазначеної заяви додано оригінал довідки Міністерства оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619. Зазначену довідку ГУ ПФУ в Харківській області отримав (а.с.15-18).
07.08.2017 р. під час прийому у ГУ ПФУ в Харківській області, позивач дізнався, що розмір його пенсії не перерахований, про що зазначено у листі ГУ ПФУ в Харківській області від 07.08.2017 р. №1444/Г-14, з посиланнями на те, що зазначені одноразові виплати встановлюються і виплачуються військовослужбовцям, які перебувають на військовій службі і не включається до грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій колишніх військовослужбовців, звільнених з військової служби. На підставі викладеного для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав та перевіркою пенсійної справи позивача встановлено, що пенсію йому обчислено згідно з вимогами чинного законодавства. (ас.19-20)
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Частиною 4 статті 9 даного закону №2011-ХІІ визначено, що розмір грошового забезпечення встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011 -X11), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-Х11 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги, визначені постановою № 1294 та інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294. підпункти 33.1,33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 закону №2011-ХІ1 відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до частини першої ст.43 закону № 2262-ХІ1 пенсії, які призначаються відповідно до цього закону№2262-ХІ1 особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі закон № 1058-1V).
Відповідно до частини першої ст. 43 закону № 2262-Х1І та згідно з п. 7 ПКМ України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.
Виходячи з правової позиції Вищого адміністративного суду України від 16.09.2014р. викладеному в ухвалі № К/9991/40476/12, обов'язок сплати страхових внесків до Управлінь Пенсійного фонду України покладений на роботодавця, а тому позивач не повинен нести відповідальність за їх несплату.
Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-1V до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим самим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений ПКМ України від 22.12.2010 р.
№ 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений перелік не містить посилання на такі види виплат, як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином грошове забезпечення військовослужбовців (в тому числі грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) є об'єктом сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, суд дійшов до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які виплачуються відповідно до ст. 15 закону №201 1 -XII та постанови № 1294, за своєю правовою природою та юридичними ознаками в розумінні статті 43 закону №2262-ХІІ є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, а тому підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.
Це повністю узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України (далі - ВСУ), висловленим в постановах від 20.02.2012 р. № 21-430а 11від 28.05.2013 р. № 2І-97а13, а саме те, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії за вислугу років позивачу відповідачами у справі неправомірно не включено до складу грошового забезпечення позивача грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував у період служби з яких нараховані і сплачені страхові внески, що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.
Це також узгоджується з правовим висновком викладеному в аналогічній справі ВСУ від 10.03.2015р. №21-70а 15, яким визначено, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до ч. І ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Згідно із ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
За правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у його постанові від 10.03.20і5 справі №21-70а15, - аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 закону №2011-ХП та п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам яка затверджена наказом Міноборони від 11.06.2008р. № 260 та зареєстрована в Мін'юсті 14.07.2008 р. за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням: щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 5 закону №2262-Х1І, для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим законом, перед звільненням зі служби.
Міноборони наказом від 14.08.2014 р. № 530 затверджене положення про організацію Міноборони роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціальні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі - положення №55 (зареєстровано в Мін'юсті 20.10.2014 р. за N 1294/26071).
Порядок оформлення та подання до органів ПФУ документів для призначення та перерахунку пенсій регламентований розділом 111 цього положення №530, яким, зокрема, встановлено, що оформлення та подання до органів ПФУ документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців
строкової військової служби) відповідно до закону № 2262-ХІІ , а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міноборони - обласними військовими комісаріатами (в нашому випадку це Харківський ОВК) згідно з постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. N 3-І «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-Х11 , зареєстрованою в Мін'юсті 15.02.2007 р. за N 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій) (п. 3.1.).
Харківський ОВК у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від виявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою до порядку №530 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 цього розділу, до ГУ ГІФУ за місцем реєстрації особи; другий примірник подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті.
Пунктом 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міноборони, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 р. № 937, зареєстрованого в Мін'юсті 22.01.2015 р. за N 73/26518, визначено, що на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за законом №2262-ХІІ пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру ситового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до закону № 2262-Х1І. постановою №393 (зі змінами) та від 13.02.2008 р. N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, та внесення змін до ПКМ України від 17.12.1992 р. N 393 (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-Х1І (зі змінами), затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. N 3-1, зареєстрованого в Мін'юсті 15.07.2007 р. за N 135/13402 (зі змінами).
У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто до повноважень Харківського ОВК входить визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. № 3- I, зареєстрованого в Мін'юсті 15.02.2007 р. за N 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, заява про призначення пенсії ; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Аналіз положень зазначених нормативних актів дає підстави дійти висновку, що відповідач Харківський ОВК був зобов'язаний, зокрема, скласти розрахунок грошового забезпечення позивача для призначення пенсії за вислугу років та надіслати цей розрахунок до відповідача ГУ ПФУ разом з поданням, оскільки не направлення цього розрахунку до пенсійного органу фактично нівелює необхідність складення Харківським ОВК такого розрахунку лише для його зберігання в особовій справі колишнього військовослужбовця.
Розрахунок грошового забезпечення позивача для призначення пенсії за вислугу років було складено Харківським ОВК від 09.08.2016 р. і який зберігається в особовій справі позивача разом з поданням він не надсилався до ГУ ГІФУ до якого не були включені суми вищевказаних допомог та індексації позивача, які він отримував під час проходження служби, з яких нараховані і сплачені страхові внески складений відповідачем протиправно.
В силу положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 на ГУ ПФУ покладена функція: забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством; забезпечити своєчасне
і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначає законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).
Міноборони наказом від 14.08.2014 р. № 530 «Про затвердження Положення про організацій Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, розділі 111. Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій , в пункті 3.23 вказало що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
До складу ГУ ПФУ входить управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, яке в силу Положення про управлення пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУ ПФУ, яке затверджено наказом ГУ ПФУ від 14.08.2016 р. № 105 безпосередньо приймає та готує документи для призначення (перерахунку) та виплати пенсій, забезпечує виготовлення документів для виплати пенсій.
В свою чергу ГУ ПФУ не включило до грошового забезпечення, з якого обчислений розмір пенсії позивача, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
ГУ ПФУ, при розрахунку розміру призначеної пенсії за вислугу років не було враховано грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, і які позивач отримував.
Таким чином, був неправильно визначений розмір грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років відповідачами у справі, протиправно не включено до складу грошового забезпечення, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримував у період служби, що в свою чергу призвело до неправильного обчислення розміру пенсії при призначенні її, і яка підлягає до виплати.
Отже, суд зазначає, що має місце протиправна бездіяльність військової частини А0501, Харківського обласного військового комісаріату, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зауважує, що відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано до суду належних та допустимих доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач звертаючись з даним позовом не пропустив строк, визначений ч. 2 ст. 99 КАС України.
Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо вимоги позивача в частині зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом п'ятнадцяті днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень.
Цій нормі кореспондують положення абзацу 6 п. 4 ч. 1 ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким постанова складається з резолютивної частини із зазначенням встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій (перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно).
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України за значив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Окремо суд зазначає, що права позивача на перерахунок пенсії та отримання пенсії в належному розмірі порушуються відповідачами тривалий час.
Відповідачі були обізнані про неправомірні дії (бездіяльність) щодо перерахунку пенсій категорії осіб до якої відноситься позивач у зв'язку із набуттям чинності Наказу № 377 що підтверджується чисельними постановами Верховного Суду України, висновки яких в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування усіма органами владних повноважень.
Таким чином відповідачі мали достатньо часу для вчинення певних дій для проведення належного перерахунку розміру пенсії позивачу, тобто строк подання звіту про виконання судового рішення на протязі п'ятнадцяти з дати набуття законної сили постанови суду є розумним строком.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення також підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1, ч.3, ч.6 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На аркуші справи 22 знаходиться оригінал квитанції від 15.08.2017 р. про сплату позивачем судового збору у розмірі 640 грн. за подання адміністративного позову.
Оскільки адміністративний позов задоволено, то відповідно ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн. за подання адміністративного позову за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату та військової частини А1314 та за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись 55, 92 Конституції України, ч. З ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ч. 1, 2 ст. 9, 91, ч. 1 ст. 101, 15 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України від 03.07.1991 р. «Про індексацію грошових доходів населення», ч. 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, постановами ВСУ від 06.02.2012 р. по справі № 21-322а11, від 25.09.2012 р. № 21-230а12, від 19.03.2013 р. справа № 21 -53а 13, від 23.04.2012 р. справа № 21-239а11, постановою КМУ від 17.07.1992 р. № 393, постановою КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, постановою КМУ від 03.08.2011 р. № 845, наказом Міноборони від 11.06.2008 р. №260, наказом Міноборони від 14.08.2014 № 530, п. 7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121,122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України, Харківського обласного військового комісаріату, Військової частини А0501про визнання права на призначення та отримання пенсії за вислугу років, визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, та одноразова грошова допомога при звільненні;
Визнати неправомірними дії (бездіяльність) В/Ч ПП В6250, щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, виданої ОСОБА_1 від 09.08.2016 р. №10/716відомості про щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби;
Визнати неправомірними дії Харківського обласного військового комісаріата, який не перевірив повноту та правильність складання довідки на ім'я ОСОБА_1 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, що призвело до передачі до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині неправильні відомості;
Визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині відмови ОСОБА_1 в перерахуванні розміру призначеної пенсії з 02.08.2016 р. з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідці Міністерства оборони України військової частини А0501 від 17.06.2017 р. №10/619;
Зобов'язати В/Ч А0501 скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, яку було виплачено ОСОБА_1 за 24 місяці перед місяцем звільнення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та передати цю довідку до Харківського обласного;
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат направити нову довідку В/Ч А 0501 до Пенсійного Фонду України в Харківській області;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання нової довідки від В/Ч А0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, - перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 02.08.2016 р. в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань: Харківського обласного військового комісаріату (61052, вул. Коцарська, 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355); військової частини А0501 (код 24976272, 63505, м. Чугуїв, Харківська область) та за рахунок держави на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. в рівних частках.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Є.Б. Ольховський