
14.09.2017 227/1132/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хоменко Д.Є.
при секретарі Малашко С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу», про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18.04.2017р. гр.ОСОБА_1С.(далі за текстом також позивач) звернувся до суду з позовом до Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу»(далі за текстом також відповідач, КП «Компанія «Вода Донбасу» Добропільське ВУВКГ), про зобовязання вчинити певні дії. В позові посилався на те, що 25.08.2016р. звернувся до Добропільського ВУВКГ для звірки розрахунків з оплати за послуги водопостачання та водовідведення де повідомили, що борг за послуги становить 1013,00 грн. та надали копію повідомлення про переведення на нормативне водовідведення датоване 16.03.2016р., в якому було зазначено про сплив міжповірочного інтервалу приладу обліку води та що нарахування послуг водопостачання буде здійснюватися за затвердженими нормами водоспоживання. Зазначив, що вказане повідомлення не отримував, підпис про отримання повідомлення йому не належить, за спожиті послуги своєчасно здійснює оплату згідно показників лічильника води. 25.08.2016р. звернувся до відповідача за розясненням виниклої заборгованості за рахунком №3/8419. Відповіддю за №1385 від 06.09.2016р. відповідач, повідомив позивача, що останній 16.03.2016р. особисто отримав повідомлення про закінчення міжповірочного інтервалу приладу обліку води, що підтверджує його особистий підпис. Нарахування за послуги до 07.04.2016р. здійснювалось за середніми показниками за останні 3 місяці, а з 07.04.2016р. нарахування за отримані послуги здійснювались згідно затвердженим нормативам на 2х мешканців.
Не погодившись із діями відповідача, позивач звернувся до суду. У своїй позовній заяві за підписом представника позивача гр.ОСОБА_2М.(діє на пдіставі довіреності від 01.10.2016 року) останній зазначив, що відповідачем не було дотримано порядку періодичності повірки приладу обліку води, за місцем проживання позивача представники виконавця не приходили, повідомлень щодо визначення дати допуску до приладу обліку води не надходило. У звязку з викладеним просить суд: зобовязати відповідача провести перерахунок нарахувань по особовому рахунку №3/8419, який належить ОСОБА_1 по нормам на нарахування показникам лічильника встановленого за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24, виходячи із обємів фактично використаної ним води; зобовязати відповідача за власний рахунок провести періодичну повірку (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобу вимірювальної техніки (водолічильника) у квартирі ОСОБА_1 за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати повязані зі збором доказів та складанням позовної заяви на суму 1600,00 грн.; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1280,00 грн.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судове засідання не зявились, але від представника позивача 14.07.2017р. надійшла заява про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача КП «Компанія «Вода Донбасу» Добропільське ВУВКГ гр.ОСОБА_3О.(діє на підставі довіреності №03-65 від 14.12.2016 року) також в судове засідання не зявилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, просила залишити без задоволення позовні вимоги позивача. Також 20.06.2017р. до суду надійшло заперечення за підписом директора Добропільського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», відповідно до якого, підприємство заперечує проти позовних вимог позивача, тому що прилади обліку як засіб вимірювальної техніки для обліку спожитої води можливо використовувати тільки у випадку, якщо вони повірені. Міжповірочний інтервал приладу обліку холодної води, який належить ОСОБА_1, згідно паспорту приладу обліку становить 4 роки, тобто до 16.03.2016р. з урахуванням останньої повірки, яка відбулась 06.03.2012р. У відповідності до ч.1 ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», прилади обліку як засіб вимірювальної техніки для обліку спожитої води можна використовувати тільки в тому випадку, якщо вони повірені. Зазначив, що оскільки тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з центрального водопостачання та водовідведення, затверджених постановою НКРЕКП №279 від 10.08.2012р., що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків. Таким чином, якщо до складу тарифів не включені витрати з проведення періодичної повірки приладів обліку води, то підприємство не несе відповідальність за проведення перевірки приладів обліку води. Твердження представника позивача, що гр.ОСОБА_1 не мав можливості підписати акти інвентаризації та має погане орієнтування у часі і просторі спростовуються самою довіреністю, в якій вказано, що гр.ОСОБА_1 дієздатний. Тому просить відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи неявку учасників процесу та наявність письмових заяв про розгляд справи за їх відсутності, на підставі ч.2 ст.158 та ч.2 ст.197 ЦПК України, суд вважає за можливе, розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами за відсутності сторін на підставі доказів, які є в матеріалах справи.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, вул. імені ОСОБА_4, 7/24, сторонами не заперечується, що позивач є споживачем послуг водопостачання та водовідведення за вказаною адресою.
Згідно копії паспорту лічильника води КВ-1,5, датою повірки та встановлення є 06.03.2012р., заводський номер № 076978, опломбовано 09.04.2012р., пл..№55615001 (а.с.16).
В матеріалах справи мається повідомлення про переведення на нормативне водовідведення, у звязку з закінченням міжповірочного інтервалу приладу лічильника води, відповідно до якого необхідно було в місячний термін призвести повірку прибору обліку води (а.с.15).
Відповідно до копії особового рахунку №3/8419 на імя ОСОБА_1, заборгованість за 2016р. складає 1013,45грн. (а.с.14).
Позивач звертався до відповідача з листом, який було зареєстровано 25.08.2016р., щодо надання інформації про несповіщення о змінах нарахування та на яких підставах відповідач зобовязує споживачів виконувати державну повірку приладів обліку води самостійно за свій рахунок, в заяві просив відповідь надіслати на адресу: м.Білозерське, вул.Комсомольська, 10/11 на імя дружини ОСОБА_5 (а.с.11).
Згідно відповіді Добропільського ВУВКГ №1385 від 06.09.2016р., відповідач повідомив, що дата останньої повірки приладу обліку води вказана у свідоцтві про його повірку до 06.03.2016р., а також дата була вказана в актах інвентаризації споживачів мешканців багатоквартирного житлового будинку від 12.11.2013р., 03.02.2015р., які ОСОБА_1 підписував власноручно. Також особисто отримав повідомлення про закінчення міжповірочного інтервалу прибору обліку води, про що мається особистий підпис. Добропільське ПУВКХ зобовязано забезпечити виключення з обліку в якості комерційних всі прилади обліку води після закінчення міжповірчного інтервалу з переведенням споживачів фізичних осіб через один місяць на нормативне водоспоживання. Міжповірчний інтервал індивідуального приладу обліку води ОСОБА_1, закінчився 06.03.2016р. та був виведений з експлуатації. З 07.04.2016р. нарахування за отримані послуги водопостачання та водовідведення нараховуються згідно затвердженими нормативами на двох споживачів. Враховуючи той факт, що на даний момент для КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Добропільського ВУВКГ не затверджений тариф на послуги по централізованому постачанню холодної води, водовідведення, а в тариф на централізоване водопостачання та водовідведення не враховані витрати на проведення планових періодичних перевірок, обслуговування та ремонт квартирних приладів обліку холодної води, в тому числі їх демонтування, транспортування та монтаж після перевірки, їх роз пломбування та пломбування компанія має всі правові підстави виконувати вищезазначені роботи тільки за рахунок споживачів (а.с.12).
Згідно виписки із амбулаторної картки №7-687 хворого ОСОБА_1, виданого комунальним закладом «Добропільським центром первинної медико-санітарної допомоги» №78 від 11.04.2017р., гр.ОСОБА_1 перебуває на огляді з 1979р., має різні численні захворювання, зокрема: церебросклероз, деменція, сильний психоз(а.с.21).
Досліджуючи матеріали справи та надаючи юридичну оцінку правовідносинам, суд приходить до наступних висновків(нормативні акти наводяться у редакції чинній на час спірних правовідносин 06.03.2016 року останній день повірки водолічильника позивача).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 5 червня 2014 року№1314-VII(далі за текстом - Закон №1314), періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал); повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.
В силу ч.ч.1,2 ст.17 Закону №1314, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Згідно до ч.4 ст.17 Закону №1314, періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок субєктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на субєктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 статті 17 Закону №1314 передбачено, що порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обовязки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» 24 червня 2004 року №1875-IV(далі за текстом - Закон №1875).
Відповідно до ч.ч.3,5 ст.19 Закону №1875, виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМУ від 21 липня 2005 року №630(далі за текстом Правила №630).
Пунктами 9, 30, 32 Правил №630 передбачено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця. Споживач зобовязаний, в тому числі, оплачувати послуги в установлені договором строки; забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення; забезпечувати цілісність квартирних засобів обліку та не втручатися в їх роботу. Виконавець зобовязаний, в тому числі, контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Відповідно до п.п.6-8, 18-19 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 8 липня 2015 року №474(далі за текстом Порядок №474), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок виконавців. Виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем. Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки. Виконавець веде облік засобів вимірювальної техніки, щодо яких проведено періодичну повірку та ремонт. Особи, винні в порушенні вимог цього Порядку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно із п.3.4 «Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)», затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державнерегулювання у сферах енергетикита комунальних послуг 10.03.2016 №303 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04 квітня 2016 р.за № 499/28629, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі збут послуг), серед іншого, включаються витрати, безпосередньо повязані зі збутом послуг споживачам, а саме: витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води.
Приймаючи до уваги вищевикладені приписи законодавства, суд приходить до висновку про те, що відповідач ухиляється від виконання своїх зобовязань визначених Законами України та підзаконними нормативними актами щодо проведення робіт з періодичної повірки водолічильника позивача, тому відповідача слід зобовязати за власний рахунок провести періодичну повірку засобу вимірювальної техніки у квартирі гр.ОСОБА_1 за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24. Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалі від 22 січня 2014 року, справа № 6-43169св13.
Доводи відповідача щодо не включення вартості послуг з планової повірки до тарифу суд вважає неспроможними, оскільки вони не узгоджуються з наведеними вище положеннями діючих законодавчих актів України.
Що стосується позовної вимоги про перерахунок нарахувань по особовому рахунку №3/8419, який належить позивачу суд зазначає наступне.
Статтею 32 Закону України «Про питну воду та водопостачання» 10 січня 2002 року N2918-III(далі за текстом Закон №2918) передбачено, що за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку. Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлюється законодавством. Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення.
Частиною 2 ст.41 Закону №2918 визначено, що облік у сфері питного водопостачання здійснюється підприємствами питного водопостачання і споживачами за допомогою технічних засобів, що внесені до державного реєстру засобів вимірювальної техніки. У разі відсутності таких технічних засобів облік питної води тимчасово здійснюється розрахунковим шляхом згідно з установленими нормами.
Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлений Правилами №630.
Відповідно до пунктів 9-10 цих Правил №630, оплата послуг здійснюється за показаннями квартирних (будинку садибного типу) засобів обліку води. Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених п.15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Як вбачається із змісту абзацу пятого п.15 Правил №630, надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення плата за послуги водопостачання вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання у разі несправності засобів обліку води, що не підлягає усуненню з моменту її виявлення.
Під час судового розгляду відповідач не надав суду жодного доказу, що належний позивачу лічильник води перебуває у несправному стані, тому, враховуючи положення вищезазначених нормативних актів, підстави для перерахунку позивачу плати за водоспоживання згідно з нормативами (нормами) споживання відсутні. Між тим, суд, беручи до уваги бездіяльність відповідача щодо проведення робіт з періодичної повірки водолічильника позивача, вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу останього та зобовязати відповідача здійснити перерахунок нарахувань по особовому рахунку №3/8419 не по нормативам(нормам) споживання, а по показанням лічильника встановленого за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24, виходячи із обємів фактичного використаної води.
Доводи відповідача, щодо наявності підписів позивача у актах інвентаризації не беруться судом до уваги при вирішенні справи по суті, оскільки судом встановлена бездіяльність Добропільського ВУВКГ у питанні проведення періодичної повірки приладу обліку холодної води гр.ОСОБА_1.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача витрат повязаних зі збором доказів та складанням позовної заяви на суму 1600,00грн., то суд зазначає, що такі вимоги не можуть бути задоволені, оскільки позивачем не надано жодного доказу на підтвердження їх існування.
В силу ст.88 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір», у звязку із задоволенням вимог, з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені витрати зі сплати судового збору в розмірі 1280,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15,16,23 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про питну воду і водопостачання», Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, ст.ст.3,4,10,11,88,209,212,214-215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу», про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобовязати Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35581061) провести перерахунок нарахувань по особовому рахунку №3/8419, який належить ОСОБА_1, 07.04.1940р.н. (іпн.1470714450, який мешкає за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. імені ОСОБА_4, 7/24) не по нормативам (нормам) споживання, а по показанням лічильника, встановленого за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24, виходячи із обємів фактичного використаної води.
Зобовязати Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35581061) за власний рахунок провести періодичну повірку (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобу вимірювальної техніки (водолічильника) у квартирі ОСОБА_1, 07.04.1940р.н., за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. Імені Олександра Єрмакова, 7/24;
Стягнути з Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія» «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 35581061) на користь ОСОБА_1, 07.04.1940р.н. (іпн.1470714450, який мешкає за адресою: Донецька область, м.Білозерське, вул. імені ОСОБА_4, 7/24), понесені витрати зі сплати судового збору в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д.Є.Хоменко