Постанова № 69062749, 21.09.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2017
Номер справи
284/752/16-а
Номер документу
69062749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Діброва О.В.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"21" вересня 2017 р. Справа № 284/752/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Бучик А.Ю.

Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Народицького районного суду Житомирської області від "10" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Народицької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із позовом, який в послідуючому уточнила, та просить визнати неправомірними відмову Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в перерахунку пенсії державного службовця й відмову Народицької районної державної адміністрації Житомирській надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця начальника відділу апарату райдержадміністрації та зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок з 16 листопада 2016 року та з 02 березня 2017 року пенсії, призначеної їй відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 90% від окладу працюючого державного службовця, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки і премії, а також зобов"язати Народицьку районну державну адміністрацію Житомирській області надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця - начальника відділу апарату райдержадміністрації.

Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 10 липня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_3 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання зробити перерахунок з 16 листопада 2016 року та з 02 березня 2017 року пенсії, призначеної їй відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", в розмірі 90% від окладу працюючого державного службовця, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки і премії, та до Народицької районної державної адміністрації Житомирській області про зобов"язання надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця начальника відділу апарату райдержадміністрації - відмовлено за безпідставністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_3 звернулась до суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити. Доводи апеляційної скарги мотивує порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, вказуючи, що зміни законодавства, яким не передбачено перерахунок пенсії вказаних правовідносин не стосуються, оскільки пенсія була призначена позивачці ще у 2005 році, тобто до внесення змін до ЗУ "Про державну службу".

Розглянувши доводи апеляційної скарги та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 01 серпня 2005 року перебуває на обліку в Овруцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, як отримувач пенсії за нормами Закону України "Про державну службу".

16 листопада 2016 року позивач звернулась із заявою до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з проханням перерахувати розмір пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів державним службовцям, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та надбавки і премії за останні 24 календарні місяці роботи на державній службі, але листом № 1170/02.2 від 24 листопада 2016 року їй було відмовлено.

27 лютого 2017 року позивач звернулась із заявою до Народицької районної державної адміністрації Житомирській області про надання їй довідки про розмір посадового окладу та надбавки за ранг начальника відділу апарату райдержадміністрації, на що листом № Ф-60 від 01 березня 2017 року їй було рекомендовано конкретизувати свою вимогу, оскільки у відповідності до штатного розпису в Народицькій районній державній адміністрації існують посади начальників чотирьох відділів.

Зазначені обставини сторонами не заперечуються і підтверджуються матеріалами дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_3 № 128841 та копіями листів Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1170/02.2 від 24 листопада 2016 року (а.с. 5) й Народицької районної державної адміністрації Житомирської області № Ф-60 від 01 березня 2017 року (а.с. 71).

Вважаючи дії пенсійного органу щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням окладів з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки і премії, а також Народицької райдержадміністрації щодо ненадання довідки про посадовий оклад працюючого державного службовця - начальника відділу апарату райдержадміністрації протиправними, позивач була змушена звернутись до суду за захистом своїх прав.

Проаналізувавши спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, враховуючи наступне.

Щодо позовних вимог про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної плати, надбавки та премії з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії державного службовця, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу2, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 2 статті 35 Закону України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З наведених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14 і врахована колегією суддів на виконання приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України при прийнятті рішення.

Колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії, виходячи із заробітної плати з урахуванням отриманих нею виплат, що зазначені у довідці Народицької райджержадміністрації від 15.11.2016 №Ф-333, що міститься в матеріалах справи (а.с. 7-7), які повинні бути враховані при визначенні розміру пенсії.

Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, що була чинна на час призначення позивачу пенсії) передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначена правова норма передбачала таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Проте, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутня, а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_3 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям, у зв'язку з чим відмова Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області є обґрунтованою та правомірною.

Доводи позивача щодо необхідності при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії (у 2005 році), колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки "право на призначення пенсії" та "право на перерахунок пенсії" не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до відповідача, не існувало, то останній обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням окладів.

Колегія суддів наголошує, що перерахунок пенсії з включенням сум виплат, з яких було сплачені страхові внески є правомірним, оскільки при первинному її призначенні було неправильно визначено її розмір, однак право на перерахунок у зв'язку з підвищенням окладів позивач не має, оскільки на час виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачено право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям.

Стосовно посилання позивача на положення Конституції України, зокрема, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, які особа вже набула, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як встановлено вище, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на час призначення позивачеві пенсії за вислугу років пенсія державним службовцям призначається у відповідному відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За правилами статті 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок раніше призначених пенсій здійснювався у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

З прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 року №76-VIII встановлена статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" умова перерахунку призначених пенсій державним службовцям виключена.

При цьому, вказані положення Закону № 76-VIII неконституційними не визнано, вказана норма є чинною, а відтак обов'язковою до виконання, в тому числі, відповідачем.

Також апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що у Рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Крім того, відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку позивач отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням права на соціальний захист.

При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Враховуючи, що позивач звернулась до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з довідкою про складові заробітної плати (з останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" 16 листопада 2016 року, з урахуванням положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії слід здійснювати з 01.12.2016 року.

Щодо доводів апеляційної скарги з приводу неправомірності відмови Народицької районної державної адміністрації Житомирської області у видачі довідки про посадовий оклад та надбавку за ранг начальника відділу апарату райдержадміністрації слід зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у своїй заяві, поданій до Народицької районної державної адміністрації Житомирської області 23 лютого 2017 року (а.с. 80), позивач не конкретизувала, довідку про розмір посадового окладу начальника якого саме відділу апарату райдержадміністрації вона просить їй видати.

Відповідно до штатних розписів на 2014 рік (а.с. 31), 2015 рік (а.с. 30), 2016 рік (а.с. 28-29) та 2017 рік (а.с. 81) вбачається, що до структури Народицької районної державної адміністрації Житомирської області входять чотири відділи: кадрової роботи, загальний, фінансово-господарського забезпечення та ведення Державного реєстру виборців.

Не конкретизувавши фактично у своїй заяві вимоги про надання відомостей щодо посадового окладу та надбавки за ранг працюючого державного службовця - начальника відділу апарату райдержадміністрації позивач унеможливила надання точної та обгрунтованої відповіді Народицькою райдержадміністрацією, тому суд приходить до висновку про відсутність ознак неправомірності у діях відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Народицького районного суду Житомирської області від "10" липня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати від 15.11.2016 року Ф-333, починаючи з 01.12.2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: А.Ю.Бучик

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачам: Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гетьмана Виговського,12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

Народицька районна державна адміністрація вул.1-го Травня,15,смт.Народичі,Народицький район, Житомирська область,11400

- ,