Ухвала суду № 69062422, 18.09.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2017
Номер справи
821/668/17
Номер документу
69062422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2017 р. Справа № 821/668/17

Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого Лукянчук О.В.

суддів Косцової І. П.

ОСОБА_1

при секретарі Діденко К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну за апеляційною скаргою Головного управління Держпраці у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Херсонгаз" до Головного управління Держпраці у Херсонській області про визнання протиправним та скасування п. 1 припису № 18-020 від 20.03.2017 р.,

В С Т А Н О В И Л А :

ПАТ "Херсонгаз" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці в Херсонській області (відповідач), в якому просить визнання незаконним та скасувати п. 1 припису № 18-020 від 20.03.2017 головного державного інспектора відділу нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Херсонській області ОСОБА_2

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Херсонгаз" задоволено.

Визнано протиправним та скасовано п. 1 припису Головного управління Держпраці у Херсонській області № 18-020 від 20.03.2017 р.

Стягнуто з Головного управління Держпраці у Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь публічного акціонерного товариства "Херсонгаз" (код ЄДРПОУ 03355353) витрати по сплаті судового збору у сумі 1600 грн.

У апеляційній скарзі Головне управління Держпраці у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків обставинам справи, просить скасувати судове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч.4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з п. 29 Плану проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) Головного управління Держпраці у Херсонській області на 2017 р., на підставі наказу №219 від 02.03.2017 та направлення на проведення перевірки від 02.03.2017 №320 в період з 06.03.2017 по 20.03.2017 посадовими особами відповідача було проведено планову перевірку дотримання ПАТ "Херсонгаз" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками перевірки було складено акт перевірки від 20.03.2017 № 29, в якому зафіксовано виявлені під час перевірки факти порушення вимог законодавства з охорони праці.

Зокрема, перевіркою (п. 40 акту) було встановлено порушення позивачем ст.13 Закону України "Про охорону праці", п.4.6 розділу IV НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", а саме: "Допускаються підключення новозбудованих газопроводів до існуючих газорозподільних мереж, продувка, пуск газу та проведення пусконалагоджувальних робіт без оформлення та підписання актів приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою додатку Ю ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". В пред'явлених актах не передбачається участь у комісії представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. На підставі зазначених актів службою експлуатації газорозподільних систем Білозерської дільниці виконані пуски природного газу в новозбудовані газопроводи-вводи середнього тиску з комбінованими будинковими регуляторами тику житлових будинків за адресами: вул. Радянська, 263, с. Кізомис, Білозерського району - дата пуску газу 13.11.2015 року; вул. Червоноармійська, 6, с. Комишани, Білозерського району - дата пуску газу 13.11.2015, пров. Овражний, 4-Б, с. Комишани, Білозерського району - дата пуску газу 25.03.16; вул. Нижня, 94-А, с. Камишани, Білозерського району - дата пуску газу 10.05.16 та інші)".

За висновками перевірки головним державним інспектором відділу нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки управління нагляду в промисловості та на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2 було винесено припис від 20.03.2017 №18-020, в якому вимагається від позивача усунути виявлені порушення, зокрема в п. 1 припису викладена вимога усунути таке порушення "Допускаються підключення новозбудованих газопроводів до існуючих газорозподільних мереж, продувка, пуск газу та проведення пусконалагоджувальних робіт по оформленим та підписаним актам приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою, не відповідною додатку Ю ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", а саме: в пред'явлених актах не передбачається участь у комісії представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. На підставі актів службою експлуатації газорозподільних систем Білозерської дільниці виконані пуски природного газу в новозбудовані газопроводи вводи середнього тиску з комбінованими будинковими регуляторами тиску житлових будинків за адресами: вул. Радянська, 263, с. Кізомис, Білозерського району - дата пуску газу 13.11.2015 року; вул. Червоноармійська, 6, с. Комишани, Білозерського району - дата пуску газу 13.11.2015, пров. Овражний, 4-Б, с. Комишани, Білозерського району - дата пуску газу 25.03.16; вул. Нижня, 94-А, с. Камишани, Білозерського району - дата пуску газу 10.05.16 та інші)". Дані дії є порушенням ст. 13 Закону України "Про охорону праці", п. 4.6., розділу IV НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання".

Позивач не погодився з п. 1 припису, тому звернувся до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність обов'язку складати акти приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) у формі визначений додатком Ю при проведенні робіт по приєднанню житлових будинків до системи газопостачання та забезпечувати обов'язкову присутність представників Держпраці на об'єктах закінчених будівництвом побутових споживачів, а тому оскаржуваний припис в частині пункту 1 не може вважатися таким, що відповідає встановленим ст. 19 Конституції України та ст. 2 КАС України критеріям законності і обґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, згідно з пунктом 1 Положення № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до вимог пункту 7 Положення № 96 Державна служба України Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Законом України "Про охорону праці" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).

Відповідно до ст. 1 Закону № 2694-ХІІ охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальними органами, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012 №390, встановлено процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці. Право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці. За результатами перевірки, що передбачено пунктом 7 Порядку № 390, складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства. Відповідно до ч.8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Отже, Порядком № 390 встановлений алгоритм дій посадових осіб по проведенню перевірки та застосуванню наслідків перевірки. Таким чином, такий розпорядчий документ органу державного нагляду як припис про усунення виявлених порушень складається та надається суб'єкту господарювання у разі встановлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зафіксованих в акті перевірки.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог".

Розділ 1 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року № 285, зазначає, що ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких пов'язана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням, експлуатацією систем газопостачання, а також роздрібною торгівлею зрідженим вуглеводним газом у балонах. Ці Правила встановлюють вимоги безпеки до систем газопостачання для забезпечення споживачів природним газом з надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також зрідженим вуглеводневим газом з надлишковим тиском не більше 1,6 МПа, а саме: розподільні зовнішні газопроводи, що забезпечують подачу природного газу від газорозподільних станцій до газорегуляторних пунктів міських і сільських поселень, територій дачних та садових поселень, газопроводи-вводи, газопроводи до підприємств, теплових електростанцій, котелень; газопроводи та газове обладнання промислових і сільськогосподарських підприємств, теплових електростанцій, котелень, підприємств комунального і побутового обслуговування населення, житлових і громадських будинків; газорегуляторні пункти, газорегуляторні пункти блокові, шафові газорегуляторні пункти, газорегуляторні установки, комбіновані будинкові регулятори тиску, установки для отримання газоповітряних сумішей; газонаповнювальні станції і газонаповнювальні пункти зрідженого вуглеводневого газу, проміжні склади балонів, стаціонарні автомобільні газозаправні станції і пункти, резервуарні установки, групові газобалонні установки та індивідуальні газобалонні установки, випарні та змішувальні установки.

Розділ IV Правил безпеки систем газопостачання має назву "Вимоги безпеки при проведенні передпускових та пускових робіт систем газопостачання". Пунктом 4.2 Правила встановлено, що суб'єкти господарювання до початку спорудження, монтажу і наладки об'єктів систем газопостачання повинні подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, такі відомості: назва і адреса об'єкта, його технічна характеристика та відомча належність; назва будівельно-монтажної організації, яка здійснює будівництво об'єкта системи газопостачання. До відомостей додаються: проектна документація на будівництво згідно з вимогами статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; завірена копія наказу про призначення особи, яка буде здійснювати технічний нагляд за будівництвом, протокол перевірки її знань в обсязі виконуваної нею роботи.

Пунктом 4.6 Правил безпеки систем газопостачання встановлено, що прийняття в експлуатацію об'єктів систем газопостачання населених пунктів і промислових підприємств здійснюється на підставі зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року N 461. Забороняється прийняття в експлуатацію незакінчених будівництвом об'єктів систем газопостачання, в тому числі підземних сталевих газопроводів і резервуарів, не забезпечених ЕХЗ від корозії. Підключення новозбудованого газопроводу до існуючої розподільної газової мережі, продувка, пуск газу та проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) виконуються після підписання акта приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою додатка Ю (обов'язкового) до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". Додаток Ю передбачає участь у комісії представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Твердження апелянта про необхідність при виконання пуску природного газу та проведенню пусконалагоджувальних робіт в новозбудовані газопроводи в житлові приватні будинки обов'язкову участь представника Управління Держпраці в Херсонській області та складання акту приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) за формою, яка передбачена додатком Ю до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", колегія суддів вважає безпідставними, оскільки ст. 13 Закону "Про охорону праці" та п. 4.6 Правил безпеки систем газопостачання містять загальні вимоги і не визначають порядок дій суб'єкта господарювання під час прийняття, підключення новозбудованих газопроводів житлових будинків до існуючої газорозподільної мережі. Застосування п. 4.6 Правил безпеки повинно відбуватись у комплексі з діючими іншими правовими нормами, такими, як Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 № 461.

Згідно з п. 4.3 Правил безпеки до пуску газу на об'єкти систем газопостачання складається акт приймання в експлуатацію об'єктів систем газопостачання та акти згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23 квітня 2001 року N 101. Форма акту передбачено тільки для проведення комплексного випробування газообладнання додаток Ю.

Підключенню новозбудованого газопроводу до існуючої розподільної газової мережі, продувці, пуску газу та проведення комплексного випробування передує підписання комісію акта приймання газообладнання за формою Ю. Для житлових будинків газовим обладнанням є газові прилади і пристрої, апарати та агрегати (повної заводської готовності), які використовують газ як паливо для приготування їжі, гарячого водопостачання та опалення, такий термін дається в п. 2.1 Правил. А зі змісту додатка Ю вбачається, що він не може стосуватись газообладнання житлового будинку, оскільки передбачає комплектацію об'єкта атестованим обслуговуючим персоналом, наявність на робочих місцях затверджених схем газообладнання та інструкцій з експлуатації тощо. Наявність акта приймання газообладнання додатка Ю є обов'язковим для підприємств та котелень, про це прямо вказано в додатку Щ (обов'язковий) ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" та пункті 23.19 розділу 23 "Проведення випробувань" ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", в якому вказано, що прийняття закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання здійснюється згідно ДБН А.3.1-3 та додатками Щ, Ю.

Також, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно зазначено, що приймати посадовим особам Держпраці участь у прийомці закінченого будівництвом об'єкту газопостачання кожного житлового будинку не передбачено нормативними актами та є недоцільним з огляду на основні завдання Держпраці.

Враховуючи зазначене, правильним є висновок суду першої інстанції про відсутність обов'язку складати акти приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) у формі визначений додатком Ю при проведенні робіт по приєднанню житлових будинків до системи газопостачання та забезпечувати обов'язкову присутність представників Держпраці на об'єктах закінчених будівництвом побутових споживачів.

При цьому, судом першої інстанції правомірно зауважено, що складання акту форми додатку Ю до ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання". "Акт приймання газообладнання для проведення комплексного випробування пусконалагоджувальних робіт" взагалі є необов'язковим також через те, що дію Державних будівельних норм України ДБН В.2.5-20-2001 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі та споруди. Газопостачання" на теперішній час призупинено згідно з наказом Головного державного санітарного лікаря України від 6 квітня 2010 року N 12.

Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржуваний припис в частині пункту 1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 червня 2017 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуюча суддя: О.В. Лукянчук

Суддя: І. П. Косцова

Суддя: К. В. Кравченко