Рішення № 6905611, 25.11.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.11.2008
Номер справи
18/295
Номер документу
6905611
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 18/295 25.11.08

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест»; до Київської міської ради;

Головного управління земельних ресурсів виконавчого комітету Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);

про визнання права та визнання укладеним договору оренди

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивачаГорлач В.М., представник, довіреність б/н від 30.12.2007 р.;

Від відповідача 1:не зявились;

Від відповідача 2:Кузьменкова Ю.М., представник, довіреність № 06-34/2560

від 25.01.08р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест», звернувся до суду з позовом про визнання за останнім права на оренду земельної ділянки, площею 1,02 га, яка знаходиться на проспекті Миколи Бажана у Дарницькому районі м. Києва, для розташування відкритої автомобільної стоянки; про визнання укладеним договір оренди земельної ділянки для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті Миколи Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва площею 1,02 га між позивачем та відповідачем 1, який підписаний позивачем та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди земельної ділянки, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. №220, а земельну ділянку такою, що передана на умовах визначених в позовній заяві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2008 р. порушено провадження у справі № 18/295, розгляд справи призначений на 09.10.2008 р.

Представник позивача та відповідач 1 у судове засідання 09.10.2008 р. не зявилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник відповідача 2 надав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити, зазначаючи, що мінімальний розмір орендної плати за землю встановлюється у розмірі 3% від її грошової оцінки, а також вказує на розбіжності між зазначеною адресою земельної ділянки у позовній заяві та в проекті договору оренди.

Відповідач 1 у наданому відзиві на позовну заяву просить у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що рішення компетентного органу (в даному випадку відповідача 1) щодо передачі позивачеві в оренду земельної ділянки відсутнє.

У зв”язку з незявленням представників позивача та відповідача 1 у судове засідання, справа, в порядку статті 77 ГПК України була відкладена слуханням з 09.10.2008 р. до 11.11.2008 р.

Позивач у судовому засіданні подав уточнення до позовних вимог, в яких просив суд визнати за останнім право на оренду земельної ділянки, площею 1,094173 га, яка знаходиться на проспекті Миколи Бажана, у Дарницькому районі м. Києва для розташування відкритої автомобільної стоянки; вважати укладеним договір оренди земельної ділянки для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті Миколи Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва площею 1,094173 га між позивачем та відповідачем 1, який підписаний позивачем та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди земельної ділянки, що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 03.03.04 №220, а земельну ділянку такою, що передана на умовах визначених в позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до вимог Закону України „Про оренду землі ” та ст. 123 Земельного кодексу України позивач розробив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки та отримав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, надсилав, відповідно до ст. 181 Господарського кодексу України, пропозиції до Київради про укладення договору оренди земельної ділянки, але Київрада не підписала зі свого боку договір та не надала зауважень до договору.

У звязку з поданими позивачем уточненнями позовної заяви та неявкою в судове засідання представників відповідачів ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2008 р. розгляд справи було відкладено на 25.11.2008 р.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частки в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти отримані від їх відчуження.

Частиною 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад, права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 16 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

На день прийняття рішення порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві, затверджений рішенням Київради від 15.07.2004 №457/1867.

На виконання зазначених вимог законодавства та рішенням Київської міської ради «Про погодження місць розташування обєктів»№ 203/924 від 29.06.2000 р., позивачу було погоджено місце розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті М. Бажана у Дарницькому районі м. Києва на земельній ділянці орієнтовною площею 1,02 га на частині земель, відведених згідно рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 05.07.1982 р. № 1072 «Про відведення головному управлінню капітального будівництва виконкому міськради земельної ділянки під будівництво Південного мостового переходу через р. Дніпро у м. Києві»(лист-згода від 09.02.2000 № 046-175). Позивач отримав позитивні висновки Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві, Головного державного санітарного лікаря м. Києва, висновок Головного управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації, висновок Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до плану встановлених меж та акту здачі-прийомки перенесених в натуру (на місцевість) зовнішніх меж земельної ділянки від 29.12 2000 р. Регіонального центру земельного кадастру та приватизації землі Київського міського управління земельних ресурсів, розмір земельної ділянки становить 10941,73 кв.м.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджені в засіданні суду докази, господарський суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. При цьому, господарський суд виходить з наведеного нижче.

Згідно зі ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд не може погодитись з висновками Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оскільки зазначені висновки не відповідають частині першій статті 5 Цивільного кодексу України, оскільки акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Зокрема, статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Також, статтею 5 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Правовідносини з оформлення права оренди є триваючими, оскільки укладенню договору оренди в письмовій формі передує вчинення певних дій учасниками правовідносин. Таким чином, правовідносини щодо оформлення земельної ділянки виникли до 01.01.2008 р. і не закінчені, тривають до цього часу, тому норми ст.124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі” (в редакції від 01.01.2008 року та в редакції від 04.06.2008 року) в даному випадку не застосовуються.

Зважаючи на ст.58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України, згідно з якою визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, суд приходить до висновку, що відносини щодо оформлення земельної ділянки виникли до 01.01.2008 р., тому закінчення оформлення права на земельну ділянку має регулюватись законодавством, що діяло до 01.01.2008 року.

Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Таким чином, при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства, Київська міська рада приймає протягом місяця рішення про передачу земельної ділянки.

Протягом місяця з моменту подання до Київської міської ради погодженого у встановленому законодавством України порядку проекту відведення земельної ділянки, Київська міська рада не прийняла відповідного рішення, що не заперечується відповідачем 1 та підтверджується у відзиві на позовну заяву. Відсутність вчинення відповідних дій збоку Київської міської ради не заперечується відповідачами.

Таким чином, суд приходить до висновку, що внаслідок бездіяльності відповідачів було порушено права позивача у справі, які підлягають відновленню в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у справі звернувся до відповідача 1 з пропозицією щодо укладення договору оренди земельної ділянки на проспекті М. Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренко) у Дарницькому районі м. Києва для розташування відкритої автомобільної стоянки та додав підписані 2 примірники договору оренди, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Позивачем вчинено всі необхідні дії, встановлені законодавством та рішеннями Київради на оформлення землі.

Протягом встановленого строку (двадцяти днів з моменту направлення пропозиції стосовно укладення договору) відповідачами не було оформлено протоколу розбіжностей до підписаного позивачем договору. Таким чином, суд приходить до висновку, що у відповідача 1 відсутні застереження стосовно умов договору оренди, в редакції, запропонованій позивачем. Однак, відповідачі, всупереч вимогам чинного законодавства, зокрема, статті 181 Господарського кодексу України, не здійснили належне оформлення договору оренди, що призвело до порушення прав позивача.

Відповідно до ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Частиною третьою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Стаття 641 Цивільного кодексу України визначає, що пропозицію укласти договір може зробити кожна із сторін майбутнього договору. В свою чергу, відповідно до ст. 642 Цивільного кодексу України відповідь особи, яка прийняла пропозицію, повинна бути повною і безумовною.

Частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.

Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Позивач відповідно до ст.123 Земельного кодексу України та ст. 15 Закону України „Про оренду землі” вчинив всі передбачені законодавством дії, спрямовані на оформлення землі. Розпорядження землями територіальної громади м. Києва, передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради (стаття 9 Земельного кодексу України, пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України). Підставами набуття права на землю, відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (стаття 126 Земельного кодексу України).

Статтею 13 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини 3 статті 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та держаної реєстрації забороняється.

Протиправна бездіяльність відповідачів перешкоджає позивачу використовувати земельну ділянку, таким чином обмежує його права та унеможливлює їх реалізацію.

Разом з тим, суд прийняв до уваги заперечення відповідача 2 щодо встановлення мінімального розміру орендної плати у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею. Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. №182/342, Головне управління земельних ресурсів організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію. Відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року №433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.

Виходячи з вищенаведеного та приймаючи до уваги те, що відповідачами не були наведені заперечення щодо істотних умов запропонованого позивачем договору оренди земельної ділянки, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест»є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.. 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідачів покладаються витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу порівно.

На підставі викладеного та керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд м. Києва

В И Р І Ш И В:

1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест»(02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 5-Б, код ЄДРПОУ 24943284) право на оренду земельної ділянки площею 1,094173 га, яка знаходиться на проспекті Миколи Бажана у Дарницькому районі м. Києва, для розташування відкритої автомобільної стоянки.

3.Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті Миколи Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва площею 1,094173 га між Товариством з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест»(02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 5-Б, код ЄДРПОУ 24943284) та Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141), який підписаний ТОВ «Автобудінвест»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди земельної ділянки, що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 03.03.2004 р. №220, а земельну ділянку такою, що передана на умовах визначених договором:

Договір

оренди земельної ділянки

м. Київ "___" _____ 2008 р.

Київська міська рада ( далі у тексті «Орендодавець»), в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування », з одного боку, та

Товариство з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест» (далі у тексті «Орендар»), в особі директора Дорошенко Оксани Станіславівни, який діє на підставі Статуту, з другого боку, уклали Договір про нижченаведене

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (далі - обєкт оренди або земельна ділянка) для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті М. Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 10941,73 кв.м.

3.Функціональне призначення земельної ділянки розташування відкритої автомобільної стоянки. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна.

4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки встановлена відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

5. Кадастровий номер земельної ділянки 90012021.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду не має істотних недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено на 5 (пять) років.

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Визначена цим договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі.

10. Річна орендна плата за Земельну ділянку, відповідно до рішення Київської міської ради від 21 грудня 2000 року «Про орендну плату за земельну ділянку в м. Києві»встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.

11. Розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

12. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України.

13. Орендна плата за землю вноситься Орендарем щомісячно рівними частинами до 15 числа, наступного за звітним місяцем шляхом перерахування на розрахунковий рахунок вказаний Орендодавцем. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що повязані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавство України порядку.

14. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобовязується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

15. Розмір (періодичність сплати) орендної плати переглядається не частіше одного разу на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

16. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 0,3 відсотка від суми недоїмки за кожний прострочений день.

17. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну плату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

Умови використання земельної ділянки

18. Земельна ділянка передається в оренду для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті м. Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва.

19. Цільове призначення земельної ділянки: розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті М. Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва..

20. Умови збереження стану об'єкта оренди:

на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не повязана з цільовим призначенням земельної ділянки. Зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише у разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар.

21. Обмеження та сервітути щодо відведення земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

22. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: лист доручення Київської міської ради від 06.10.1999р. № 225-6112.

Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря.

23. Передача земельної ділянки здійснюється в день державної реєстрації цього Договору.

24. Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

Умови повернення земельної ділянки

25. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

26. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

27. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

28. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:

фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

29. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

30. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

31. Орендодавець має право вимагати вид Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору;

32. Орендодавець зобовязаний:

- повідомляти в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку із зазначеним її ціни та інших умов, на яких вона продається.

- не вчиняти дії, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

33. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в встановленому законному порядку жилі, виробничі, культурно побутові, інші будівлі та споруди.

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обовязків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов одержати право на поновлення Договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу;

34. Орендар зобовязаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та підписання цього Договору та державної реєстрації цього Договору;

- використовувати земельну ділянку відповідно до цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- завершити забудову земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою у встановленому порядку.

- забезпечити вільний доступ до прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться за межами земельної ділянки;

- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;

- земельну ділянку, що знаходиться за межами червоних ліній, використовувати з обмеженнями відповідно до вимог містобудівного законодавства;

- питання пайової участі вирішувати до початку будівництва відповідно до рішення Київської міської ради від 27.02.2003 № 271/431 «Про пайову участь (внесків) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної інженерно - транспортної інфраструктури м. Києва»( зі змінами та доповненнями);

- виконувати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, Управління охорони навколишнього природного середовища, Київської міської санепідемстанції;

- перерахувати кошти місту через Головне управління економіки та інвестицій, як компенсацію витрат за інженерну підготовку, в тому числі гідронамив;

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування земельної ділянки про сплату орендної плати;

- у пятиденний строк після реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.

35. Сторони також мають інші права і несуть інші обовязки, визначені законодавством України.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

36. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

37. Згідно з цим договором Орендар має право застрахувати об'єкт оренди під час дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

38. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

39. Дія договору припиняється у разі:

закінчення строку, на який його було укладено;

придбання орендарем земельної ділянки у власність;

викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

ліквідації юридичної особи-орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

40. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

взаємною згодою сторін;

рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

41. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

42. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

43. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

44. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

45. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.

Невід'ємними частинами договору є:

план або схема земельної ділянки;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

акт приймання-передачі об'єкта оренди;

проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом. Реквізити сторін

Орендодавець

____________________

_____/___ Орендар

__________________

Директор ____/Дорошенко О.С./

м. п. Договір зареєстрований у __________, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від "___" __ 20____ р. за N ______

М. П. ______ ___________ (підпис) (ініціали та прізвище посадової особи, яка провела державну реєстрацію) 4. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (інд. 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а) зареєструвати договір оренди земельної ділянки для розташування відкритої автомобільної стоянки на проспекті Бажана (між вул. Л. Руденко та проспектом П. Григоренка) у Дарницькому районі м. Києва площею 1,094173 га. з усіма додатками, що є невідємними частинами цього договору, між Орендодавцем Київською міською радою та Орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю «Автобудінвест». Видати наказ. 5. Стягнути з Київської міської Ради (інд. 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Автобудінвест” (м. Київ, вул. Ялтинська, 5-Б, код ЄДРПОУ 24943284) 85 (вісімдесят пять) грн. витрат по сплаті держмита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

6. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

СуддяМандриченко О.В.