
Справа № 428/4968/17
Провадження №2-а/428/253/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2017р. м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про зобовязання призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13 травня 2016 року та стягнення судового збору,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про зобовязання призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13 травня 2016 року та стягнення судового збору, мотивуючи вимоги тим, що позивач ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що перемістилась з м. Луганськ до м. Сєвєродонецьк, внаслідок проведення на даній території антитерористичної операції. 13.05.2016р. позивач звернулась до УПтСЗН Сєвєродонецької міської ради за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, як особі яка працевлаштована та працює, додавши при цьому довідку про своє працевлаштування з 11.01.2016р. При цьому, підстав для відмови у наданні позивачу ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги, відсутні, зазначена заява та необхідні документи були прийняті працівниками УПтСЗН Сєвєродонецької міської ради без будь яких заперечень. До листопада 2016р. виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивачу не виплачені, що спонукало її письмово звернутися до відповідача за розясненням листом 27.10.2016р. Листом від 23.11.2016р. №9877/08 УПтСЗН Сєвєродонецької міської ради повідомило позивача ОСОБА_1, що виплати не були призначенні по причині того, що позивач ОСОБА_1 не була працевлаштована та не працювала, виплата допомоги призначена в 2015р. була припинена внаслідок відсутності у позивача місця роботи (виплачена допомога з 05.11.2014р. по 04.05.2015р., з 04.05.2015р. припинена по причині не працевлаштування), на наступні періоди допомога позивачу ОСОБА_1 призначена не буде. Зазначений лист позивач ОСОБА_1 отримала поштою 28.11.2016р. Відтак 11.01.2016р. позивач ОСОБА_1 працевлаштувалася у виконавчій дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Із зазначеною відмовою позивач ОСОБА_1 не згодна, вважає, що дії відповідача суперечать нормам діючого законодавства та фактичним обставинам справи. Тому, позивач ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до суду і просить суд зобов'язати УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13.05.2016р.; стягнути сплачений судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 640грн.
Оскільки з позовної заяви видно, що вимоги позивача стосуються соціальних виплат, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суд вважає за необхідне розглядати дану справу у скороченому провадженні. Шестимісячний строк позовної давнини не був вичерпаний оскільки позивач дізналася про порушення свого права з 28.11.2016р. тобто з моменту отримання листа відповідача, а даний позов було подано до суду 19.05.2017р..
Від відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області до суду у встановлений ч.3 ст. 183-2 КАС України строк заперечення не надійшли, а отже суд у відповідності до ч.5 ст. 183-2 КАС України розглядає справу за наявними у ній документами.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 у зв'язку із проведенням антитерористичної операції у м. Луганську Луганській області була вимушена переміститися до м. Сєвєродонецька Луганської області, де вона була зареєстрована ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради як особа, що перемістилася з тимчасово окупованої території або районів проведення АТО. Також їй була надана адресна допомога на покриття виплат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно копії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення №919041929 від 19.06.2015р., позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради. Допомогу вона отримувала з 05.11.2014р. по 04.05.2015р. Надалі виплати позивачу ОСОБА_1 були припинені по причині непрацевлаштування. Також з матеріалів справи вбачається, що згідно копії довідки №10-17-2/сд від 31.01.2017р., виданої Виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_1 працює у виконавчій дирекції Луганського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності з 11.01.2016р. (наказ №3-к/сд від 11.01.2016р.) по теперішній час. 27.10.2016р. ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою в якій просила надати розяснення з причин не виплати алресної допомоги. 11.05.2017р. ОСОБА_1 повторно звернулася до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У вказаній заяві позивач повторно повідомила про своє працевлаштування. Згідно із повідомленням ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 23.11.2016р. №9377/08, №4090/04 від 19.05.2017р. позивачу було відмовлено у призначенні вищевказаної допомоги у зв'язку із тим, що допомога їй була раніше призначена відповідно до пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Із змісту листа відповідача вбачається, що за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 вирішено не включати її до розрахунку відповідно до постанови КМУ № 212 від 31.03.2015 року, проте вирішено призначити допомогу іншим членам сім'ї позивача.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог, суд враховує наступні норми права.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 із змінами та доповненнями (далі - Порядок надання щомісячної адресної допомоги) визначено процедуру та підстави надання вказаної щомісячної адресної допомоги.
Згідно із пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно із пунктом 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до пункту 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, до заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї.
Згідно із пунктом 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, грошова допомога не призначається у разі якщо будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Таким чином, для продовження отримання особою щомісячної адресної внутрішньо переміщеним особам, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, необхідно дотримання таких умов: особа повинна: постійно проживати на території України; бути внутрішньо переміщеною; знаходитися на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад; уповноважений представник сім'ї особи, яка бажає отримати таку допомогу, повинен звернутися до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, письмові згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, і при цьому в заяві має бути повідомлено про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги; особа не повинна бути власником або мати членів сім'ї, які мають у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або членів сім'ї, які мають на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Виходячи з норм пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Виплата щомісячної адресної допомоги була припинена позивачу на підставі пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, проте суд не може погодитися із тим, що позивач після працевлаштування не має права на призначення щомісячної адресної допомоги.
Згідно із абзацом 8 пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Із змісту вказаного абзацу 8 пункту 3, а також із змісту вищенаведених пунктів 2, 3, 5, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги вбачається, що грошова допомога на наступний строк не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі не працевлаштованої (безробітної) особи. В разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.
Суд враховує, що позивач зверталася до відповідача із заявою про призначення щомісячної допомоги 13.05.2016р., при цьому станом на дату прийняття рішення про призначення допомоги у відповідача в розпорядженні була довідка про працевлаштування позивача, яку позивач надала 13.05.2016р. Таким чином, вищевказана допомога повинна була бути призначена позивачу з дня звернення за її призначенням та максимум на строк 6 місяців, але не довше місяця зняття з обліку в уповноваженому органі включно.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про зобовязання призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13 травня 2016 року та стягнення судового збору є обґрунтованими та підлягають задоволенню у зв'язку із чим слід зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 13.05.2016р.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі згідно із статтею 94 КАС України суд враховує, що позов задоволено, а отже наявні підстави для присудження на користь позивача всіх понесених нею судових витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 640 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про зобовязання призначити та виплатити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13 травня 2016 року та стягнення судового збору, задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1, 04.12.1962р.н. щомісячну адресну допомогу, як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 13 травня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1, 04.12.1962р.н., ідентифікаційний номер НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, код 24179564, суму судових витрат в розмірі 640грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя