
Справа № 286/1436/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2017 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Креденець О. А.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_3 до Служби автомобільних доріг у Житомирській області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, третя особа: Овруцьке відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області , -
В С Т А Н О В И В:
23.05.2017 року ОСОБА_3 звернувся із позовом до суду, 13.06.2017 року вимоги уточнив, просить стягнути з відповідача на його користь 57543,40 грн. матеріальної, 15 000 грн. моральної шкоди та стягнути витрати зі сплати судового збору. Свої вимоги мотивує тим, що 22.04.2017 року близько 17 год. 30 хв. керував своїм автомобілем, рухаючись автодорогою Овруч Словечно, в напрямку до м. Овруч. Автомобіль несподівано потрапив у глибоку вибоїну, внаслідок чого отримав значні технічні пошкодження. Поліцейським Овруцького ВП старшим сержантом поліції ОСОБА_4 було надано довідку за наслідками проведеного огляду транспортного засобу, відповідно до якої автомобіль отримав механічні пошкодження: розламаний передній правий диск, розірвана гума R-18 з правої сторони, деформований задній правий диск. Для проведення відновлювального ремонту він змушений був придбати запасні частини і агрегати для автомобіля на суму 19000 грн., вартість ремонту склала 37943,50 грн., а діагностика в сервісному центрі 600 грн. Також з вини відповідача завдана і моральна шкода, розмір якої оцінює в 15000 грн., оскільки він був змушений змінити свій звичайний спосіб життя витрачати особистий час та власні кошти для ремонту автомобіля, не зміг реалізувати свої життєві плани, відчував душевний дискомфорт. Вважає, що Служба автомобільних доріг в області є тим державним органом, який уповноважений власником (державою) на здійснення всіх заходів для забезпечення нормального стану доріг.
У судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити позивачу у задоволенні заявлених вимог у повному обсязі, що підтвердила письмовими запереченнями.
Представник третьої особи у судове засідання не зявився.
Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, вивчивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.04.2017 року о 17 год 45 хв. на а/д Овруч-Словечно 5 км.+ 950 сталася дорожньо-транспортна пригода, в результаті якої транспортний засіб марки Лексус ІS-350 н.з. АМ 1045 ВЕ під керуванням позивача, отримав механічні пошкодження, а саме розламаний передній правий диск, розірвана гума R-18 з правої сторони, деформований задній правий диск. Позивач є власником вказаного транспортного засобу та має посвідчення водія відповідної категорії. Зазначені обставини підтверджуються копією довідки виданою позивачу поліцейським Овруцького ВП (а.с. 10), матеріалами висновку №924 (ЖЄО №1346 від 22.04.2017) по зверненню позивача, та фотографіями (а.с. 16-19).
Крім того, перевіркою інспектора з нагляду за дорожнім рухом сектору превенції Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області встановлено, що 22.04.2017 року позивач на власному автомобілі неподалік с. Піщаниця Овруцького району вїхав у яму, яка знаходилась на проїзній частині, в результаті чого пошкодив два колеса із передньої та задньої сторони, а саме було розбито диски та одну шину (висновок від 02.05.2017 року).
Свідок ОСОБА_4 поліцейський Овруцького ВП, у судовому засіданні вказані обставини ДТП підтвердив, а також пояснив, що вибоїна мала недопустимі розміри, залишилася по сьогоднішній день, до адміністративної відповідальності ніхто не притягувався, а довідку позивачу він видав для звернення до страхової компанії.
Позивачем на підтвердження проведеного відновлювального ремонту свого автомобіля, надано товарні чеки, акт виконаних робіт, замовлення наряд, рахунок для оплати, на загальну суму 57543,50 грн. (а.с. 11-15).
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 1166, ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно із ст. 1192 ЦК України, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.
Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Ч. 3 ст. 14 і ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Згідно із ст. 9 ЗУ «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження; визначення структур управління, проектування, будівництва та утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів; участь у розробці положень про спеціальні структури управління дорожнім рухом; компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; організація і здійснення заходів, спрямованих на захист навколишнього природного середовища; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; передача права на експлуатаційне утримання доріг, вулиць та залізничних переїздів іншим юридичним особам; визначення нормативів та виділення необхідних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів; передача права на будівництво комунальних та інших споруд, прокладання комунікацій, на захисні роботи і споруди, сервісні споруди та обладнання відповідно до чинного законодавства; проведення робіт по створенню і утриманню придорожніх зелених насаджень та інше; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об'єктів дорожнього сервісу; розробка та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів системами термінового зв'язку для виклику Національної поліції, екстреної медичної допомоги та технічної допомоги; обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання; проведення лінійного аналізу аварійності на підвідомчих автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; виявлення аварійно-небезпечних ділянок та місць концентрації дорожньо-транспортних пригод і впровадження у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення організації дорожнього руху; забезпечення роботи спеціалізованих служб по здійсненню заходів щодо організації дорожнього руху; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; вирішення інших питань дорожнього руху згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Пунктом 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ від 30.03.1993 року №198 визначено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; аналізувати стан аварійності на дорожніх об'єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння; разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони склалися, та усувати виявлені недоліки; своєчасно сповіщати місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і користувачів автомобільних доріг про строки і порядок закриття або обмеження руху транспортних засобів, стан дорожнього покриття, рівень аварійності на відповідних ділянках, гідрометеорологічні та інші умови; забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньо-експлуатаційних робіт; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Пункт 1 вказаних правил встановлює, що ці правила є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів (далі - дорожньо-експлуатаційні організації) і користувачів.
Представником відповідача не заперечується, що Служба автомобільних доріг у Житомирській області здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування, а саме ділянкою автодороги де сталася вказана ДТП.
Також представником відповідача надано копію договору № 2 на закупівлю послуг СОУ 42.1-37641918-105:2013 від 06.01.2016 року. Вказаний договір укладено між відповідачем та ПП «Автомагістраль», за умовами якого останнє зобовязується у 2016-2017 роках надати відповідачу послуги з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Житомирської області протяжністю 1154,9 км., в межах виділених фінансових ресурсів згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів, а відповідач прийняти і оплатити послуги (а.с. 59).
Крім того сторони вказаного договору узгодили, що відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні дорожньо-транспортних пригод, повязаних з незадовільними дорожніми умовами несе ПП «Автомагістраль». Також останнє несе відповідальність за незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при виконанні підрядних робіт (послуг), які призвели до дорожньо-транспортної пригоди. Крім того, ПП «Автомагістраль» взяло на себе зобовязання з врегулювання спорів при виникненні ДТП, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків.
Клопотань про залучення вказаного підприємства для участі в справі від позивача та його представника до суду не надходило, хоча представником відповідача неодноразово зазначалося про відсутність їх вини та про відповідальність за відшкодування збитків повязаних з незадовільними дорожніми умовами саме ПП «Автомагістраль».
З огляду на викладені обставини, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України вимоги позивача щодо відшкодування судових витрат задоволенню не підлягають, оскільки йому в позові відмовлено.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, на підставі ст. 1166, 1167 ЦК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до Служби автомобільних доріг у Житомирській області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_5