Єдиний державний реєстр судових рішень ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2009 року м. Полтава Справа №2а-45464/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Клочка К.І.,
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача Корост М.О.,
представників відповідача Хавир П.А., Звагольського П.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Полтавській області до Дочірнього підприємства «Продмашжитло» про стягнення економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
09 червня 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами у Полтавській області (надалі - позивач) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Продмашжитло» (надалі - відповідач) про стягнення економічних санкцій у розмірі 170055,36 грн., з яких:56 658,12 грн. сума необґрунтованої виручки та 113370,24 грн. штраф.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем порушено порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг, тим самими порушивши вимоги частини третьої статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача вимоги позовної заяви не визнали, у їх задоволення просили відмовити посилаючись на те, що підприємством застосовано тарифи на житлово-комунальні послуги установлені рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій» від 20.08.2008 №50.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Дочірнє підприємство «Продмашжитло» діє на підставі Статуту, затвердженого протоколом №2, від 26.03.2003 загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Полтавамаш», зареєстрованого Виконавчим комітетом Полтавської міської ради №477-р від 26.06.2003. Дочірнє підприємство є юридичною особою, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №085329, яке видано Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 26.06.2003 та копія довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 03.07.2007.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Статтею 5 вказаного положення передбачено, що Державна інспекція з контролю за цінами має право: вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифів) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунку із споживачами (п.4); приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) (п.5).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 №507-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000 «Питання державної інспекції з контролю за цінами» в період з 17 по 23 грудня 2008 року провідним державним інспектором Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області Вільховим Олександром Юрійовичем проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання державної дисципліни цін, формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги та рахування плати за проживання у гуртожитку.
В ході перевірки встановлено, що у період з 01.03.2008 по 30.11.2008 при розрахунках з населенням за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям будинків по вул. Артема, 47/15, вул. Балакіна, 7, вул. Сінна, 4/2, вул. Лідова, 12/2, м-н Незалежності, 3-А, вул. Половка, 10-А, м-н Незалежності, 3, вул. Курчатова, 18 відповідач застосував тарифи затверджені головою правління Відкритого акціонерного товариства «Полтавамаш». Ці тарифи відповідач мав застосувати за умови обовязкового затвердження органом місцевого самоврядування. В результаті перевірки виявлено суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 56685,12 грн., про що 23.12.2008 складено акт.
Згідно статті 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" в разі порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в дохід відповідного бюджету необґрунтовано одержаних підприємством, організацією сум виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, а також накладення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаних сум виручки.
Відповідно до пунктів 1.4, 1.5, 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів), зокрема, нарахування не передбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування цін (тарифів) субєктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеним нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; формування, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних. Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Так, 26.12.2008 за результатами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №123, яким вирішено вилучити у Дочірнього підприємства «Продмашжитло» в дохід державного бюджету суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 56685,12 грн. та стягнути штраф у розмірі 113370,24 грн.
Вищезазначене рішення направлено відповідачу для виконання у 10-денний термін.
Добровільно рішення відповідачем не виконано.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 №507-ХІІ, законодавство в Україні про ціноутворення складається з цього Закону та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до нього. Як вбачається з преамбули, він визначає основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням на території України.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Нормою статті 8 вказаного Закону передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які затверджуються відповідними органами державного управління, відповідно до статті 4 цього ж Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Крім цього, даний орган виконавчої влади визначає також повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів) та щодо контролю за цінами.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавці/виробники здійснюють обрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, а органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21.05.1997 встановлені повноваження міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін. Відповідно до зазначеної норми Закону, до відання міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади, а також погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Частиною пятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, під час планової перевірки, яка проводилась Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області у період з 17 по 23 грудня 2008 року, розміри тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій органами місцевого самоврядування для відповідача не встановлено.
Відповідач не надав суду докази затвердження в установленому Законом України «Про житлово-комунальні послуги» порядку цін/тарифи на кожний вид житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій будинків по вул. Артема, 47/15, вул. Балакіна, 7, вул. Сінна, 4/2, вул. Лідова, 12/2, м-н Незалежності, 3-А, вул. Половка, 10-А, м-н Незалежності, 3, вул. Курчатова, 18.
Суд не приймає до уваги твердження представників відповідача того, що збільшення тарифів на житлово-комунальні, встановлені на підставі рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» від 20.02.2008 №50, є обґрунтованим, оскільки зазначене рішення дає вичерпний перелік його виконавців, а саме: підприємства та організації комунальної власності територіальної громади міста Полтави, жо якого відповідач не належить.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області від 26.12.2008 №123 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 170055,36 грн.відповідачем не оскаржено, недійсним у встановленому порядку не визнано, не скасовано, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 170055,36 грн.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Дочірнього підприємства "Продмашжитло" про стягнення економічних санкцій задовольнити .
Стягнути з Дочірнього підприємства "Продмашжитло" (вул. Курчатова, 18, м. Полтава,, 36000) в дохід державного бюджету , код 21081100 на р/р у УДК у м. Полтава №31115106700002, МФО 831019, код району за ЄДРПОУ 34698804 суму економічної санкції в розмірі 170 055 (ста семидесяти тисяч пятидесяти п'яти) гривень 36 (тридцяти шести) копійок.
Постанова, відповідно до статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 листопада 2009 року.
Суддя К.І. Клочко