Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2009 р. справа № 2а-12843/09/0570
час прийняття постанови: 10.00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.
при секретарі Пітель В.М.
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бєломєстнова О.Ю. при секретарі Пітель В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу
за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до приватного підприємства «Південь-буд-монтаж»
про стягнення адміністративно- господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 4156,25грн. та пені у сумі 136,12 грн.
за участю:
представника позивача Чабаненка Є.О. за довіреністю
представника відповідача не з’явився
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Південь-буд-монтаж» про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 4156,25грн. та пені у сумі 136,12 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи їх тим, що відповідач у 2008р. в порушення ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів, у зв’язку з чим до нього були застосовні адміністративно-господарські санкції, з урахуванням пені у розмірі 4292,37грн. та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав заперечення якими адміністративний позов не визнав керуючись Положенням про робоче місце інвалідів і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995р. №314, яким передбачено, що підприємства розробляють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, вносять їх в колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров’я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно висновків МСЕК. Зазначає, що відповідно цього Порядку на нього не може бути покладена відповідальність за не виконання нормативів по створенню місць для працевлаштування інвалідів, оскільки уповноваженими органами останні для працевлаштування до підприємства не направлялись.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд встановив:
Відповідач Приватне підприємство «Південь-буд-монтаж» є юридичною особою, яка діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи і зареєстровано в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України 34032302.
Відповідно до ст. 7 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою 10-ПІ, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом від 10 лютого 2007 р. № 42.
На виконання зазначених вимог відповідачем 12.02.2009р. було подано до Фонду звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ.
Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Як вбачаться зі Звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 12.02.2009 року, що поданий відповідачем позивачу у відповідності до зазначеного Закону і Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 8 осіб; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” становить 1 особа. Разом з тим, як вбачається із зазначеного вище звіту, фактично на підприємстві у 2008р. інвалідів не працювало.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів” забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані, зокрема, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Листами № 02-947 від 27.08.2009р. та № 01-1015 від 16.09.2009р. Вугледарський міський центр зайнятості повідомив, що протягом 2008р. приватне підприємство «Півден-буд-монтаж» не надавав звіти про наявність вакансій за формою 3-ПН для організації працевлаштування інвалідів, у зв’язку з чим кандидати на працевлаштування ним не направлялись.
З урахування цього суд дійшов висновку, що відповідачем у 2008 році не були здійснені заходи щодо працевлаштування інвалідів, зокрема він не повідомляв орган державної служби зайнятості про наявні у нього вакансії, на яких можуть працювати інваліди.
Таким чином, позивачем, виходячи із даних зазначених у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 12.02.2009 року, були нараховані адміністративно-господарські санкції в розмірі 4156,25 грн., оскільки відповідачем не був виконаний норматив по працевлаштуванню 1 інваліда.
Крім того, статтею 20 Закону „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та п. 4 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.
У зв’язку з цим, станом на 06 липня 2009р., позивач нарахував відповідачеві пеню у розмірі 136,12 грн.
Таким чином загальна сума позову з урахуванням пені становить 4292,37 грн. Вказані кошти відповідачем не перераховані.
Посилання відповідача на Положенням про робоче місце інвалідів і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995р. №314 судом до уваги не приймається, оскільки Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначений порядок втратив чинності.
З урахуванням викладених обставин, позовні вимоги позивача в частині стягнення 4156,25 грн.- адміністративно господарські санкції та 136,12 грн. - пеня за прострочення платежу у 2008р. підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до до приватного підприємства «Південь-буд-монтаж» про стягнення адміністративно- господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008р. у сумі 4156,25грн. та пені у сумі 136,12 грн. задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Південь-буд-монтаж» (85670, Донецька область, м.Вугледар, вул. Молодіжна, 17/20, ЄДРПОУ 34032302) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2008році, у сумі 4156 (чотири тисячі сто п’ятдесят шість)грн. 25 коп. та пеню у сумі 136 (сто тридцять шість)грн. 12 коп. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 25 листопада 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 27 листопада 2009р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.