Постанова № 68992759, 04.09.2017, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
04.09.2017
Номер справи
335/7618/17
Номер документу
68992759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

1 ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/7618/17 2-а/335/339/2017

(в порядку скороченого провадження)

4 вересня 2017 року суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначала, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 25 грудня 1991 року перебувала на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення». В 2004 році її пенсію було перераховано у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без її відома та права вибору заробітної плати, з якої призначається (розраховується) пенсія. Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 24.05.2016 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2004 року без її відома та права вибору та зобов'язано управління пенсійного фонду обрахувати пенсію ОСОБА_1, визначивши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з розміру заробітної плати позивача за період з 01.11.1990 року по 31.10.1991 року, яка становила 989 руб. 06 коп., та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Згідно з листом УПФУ у Вознесенівському районі м. Запоріжжя від 02.03.2017 року № 43/К-9, у грудні 2016 року їй було проведено перерахунок пенсії, але її розмір суттєво не змінився. При цьому, під час підрахунку пенсії позивача було змінено базовий місяць індексації пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки її пенсії перераховувалася не у зв'язку з підвищенням пенсії, а з причини невірного розрахунку під час обрахунку пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином вона вважає, при перерахунку невірно розрахованої пенсії, базовий місяць індексації пенсії має залишатись незмінним, оскільки виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Посилаючись на вказані обставини, ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо проведення індексації пенсії, починаючи з грудня 2016 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок індексації пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, з моменту її перерахунку 2004 року, починаючи нарахування та виплату суми індексації пенсії з 01.12.2016 року та виплатити недоплачені суми з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 07.08.2017 року у справі відкрито скорочене провадження.

28.08.2017 року до суду надійшли письмові заперечення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжяпроти позову, в яких відповідач із посиланням на норми чинного законодавства просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Центральному об'єднаному управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (раніше Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя) з 25.12.1991 та отримувала пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 2004 року позивачу було перераховано пенсію у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 24.05.2016 року за позовом ОСОБА_1 визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2004 року без її відома та права вибору; зобов'язано управління пенсійного фонду обрахувати пенсію ОСОБА_1, визначивши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з розміру заробітної плати позивача за період з 01.11.1990 року по 31.10.1991 року, яка становила 989 руб. 06 коп. та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

На виконання вказаної постанови суду, відповідачем було проведено порахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.06.2015 року із застосуванням базового місяця індексації - березень 2015 року.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-XIІ), індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до цього Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Згідно ст. 4 Закону № 1282-XII, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-XII, у разі виникнення обставин, передбачених ст.4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України був затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Згідно з п. 1-1 Порядку (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п. 10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п.3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до п. 5 Порядку, у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Проте, в даному випадку збільшення пенсії позивача було пов'язане з невірним її нарахуванням при її перерахунку у 2004 році, що було встановлено судом. Отже, визначення базового місяця індексації - березень 2015 року при перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 24.05.2016 року є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а у зв'язку із встановленими рішенням суду обставинами щодо неправомірного розрахунку пенсії без відома та права вибору позивача, тобто рішенням суду було поновлено порушене право ОСОБА_1 на отримання належного розміру пенсії, на який вона мала право.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням її розміру в контексті вказаного вище порядку, а місяць перерахунку пенсії, згідно судових рішень, не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії та зазначає, що відповідачем було порушено вимоги законодавства при визначенні нового базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком для позивача, а тому позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки позивачеві було відстрочено ухвалою суду від 7 серпня 2017 р. сплату судового збору за її позовом, та враховуючи, що позов судом задовольняється, тому відповідно до вимог статті 94 КАС України з відповідача на користь Державного бюджету України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень суму судового збору у розмірі 640 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 183-2, 185, 186, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо проведення індексації пенсії, починаючи з грудня 2016 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок індексації пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, визначеної відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, з моменту її перерахунку 2004 року, починаючи нарахування та виплату суми індексації пенсії з 01.12.2016 року та виплатити недоплачені суми з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Постанову прийнято в порядку скороченого провадження та складено у повному обсязі 4 вересня 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Десятиденний строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя А.В. Шалагінова