Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2009 р. справа № 2а-20388/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Горюновій Л.С.
за участю
представника позивача Тарасова Р.В.,
представника відповідача Захарчук І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» до Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк», звернувся до суду із адміністративним позовом до Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що банк виступає іпотекодержателем за Договором про іпотеку – договір про задоволення вимог іпотекодержателя від 14 липня 2009 року №08-1, укладеним з ВАТ „Ясинуватський машинобудівний завод”. Останнє виступає власником предмету іпотеки - будівель, що розташовані за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області. На підставі Іпотечного договору на корись позивача було вчинене обмеження прав власності ВАТ „Ясинуватський машинобудівний завод”, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі іпотек та витягом про реєстрацію в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна. Іпотечний договір містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, яке передбачає право позивача на продаж предмета іпотеки. Позивач звернувся до відповідача із заявою № 2410 від 18.11.2009 року про надання Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо зареєстрованих прав на будівлі, що розташовані за адресою вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області. Відповідач листом № 01-11/3019 від 19.11.2009 року відмовив позивачу в наданні зазначеної інформації, посилаючись на недостатність нормативного регулювання сфери реєстрації прав власності на нерухомість, в якій здійснює діяльність відповідач, для реєстрації положень Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”. Оскільки до КП БТІ звернувся не власник, а особа на користь якої було призведено обтяження, відповідач не може видати витяг у зв’язку з відсутністю підзаконної нормативно-методичної та інструктивної бази. Вважає дії відповідача неправомірними.
Просить суд визнати протиправною відмову Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинватської міської ради у наданні Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області для укладення позивачем від свого імені договору купівлі-продажу цих будівель; зобов’язати Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинватської міської ради надати позивачу витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області для укладення позивачем від свого імені договору купівлі-продажу цих будівель.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача, позов не визнав, посилаючись на те, що в роботі по реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна та видачі Витягу з Реєстру прав власності КП БТІ керується Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністра юстиції України від 07.02.02 № 7/5 зі змінами та доповненнями, Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”. Відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Витяг із Реєстру видається особам, на користь яких призведено обмеження або іншим об’єктам речового права. Тому не може видати витяг, у зв’язку з відсутністю підзаконної нормативно-методичної та інструктивної бази та просять в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.
Відкрите акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 07.07.1993 року, включене до ЄДРПОУ за №20046323.
Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради Донецької області, є суб’єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України.
Позивач виступає іпотекодержателем за Договором про іпотеку – договір про задоволення вимог іпотекодержателя №08-1 від 14 липня 2009 року, посвідченого приватним нотаріусом Ісаєвим О.В. за реєстром № 1409, укладений з ВАТ „Ясинуватський машинобудівний завод”. Останній виступає власником предмету іпотеки будівель, розташованих за адресою вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області. Іпотечний договір укладений у забезпечення виконання зобов’язань за Кредитним договором № 08 від 14 липня 2009 року між Відкритим акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» та ВАТ „Ясинуватський машинобудівний завод” про надання кредиту у розмірі 6000000,00 грн.
На підставі Іпотечного договору на користь Позивача було вчинене обмеження права власності ВАТ „Ясинуватський машинобудівний завод”, що підтверджується Витягом про реєстрації в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.
Іпотечний договір містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, яке передбачає право позивача на продаж предмета іпотеки.
Частиною 5 ст. 38 Закону України „Про іпотеку” передбачається, що іпотекодержатель від свого імені здійснює дії щодо продажу предмету іпотеки та укладання договору купівлі-продажу на підставі іпотечного договору, який містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, без необхідності отримання для цього будь-якого окремого уповноваження іпотекодавця.
Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі – продажу нерухомого майна між продавцем та покупцем підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Пунктом 63 та 65 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 03.03.04 за № 20/5, встановлено, що при посвідченні такого договору нотаріус повинен витребувати Витяг з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно.
Позивач вважає, що оскільки він має право здійснювати всі дії щодо продажу предмету іпотеки від власного імені, він також має право і на отримання Витягу з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно.
У зв’язку з цим позивач звернувся до Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради з листом від 18.11.2009 року №2410, у якому просив надати Витяг з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно – будівлі за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецька область, що належать Відкритому акціонерному товариству «Ясинуватський машинобудівний завод» на праві власності.
Відповідач КП БТІ Ясинуватської міської ради на заяву позивача №2410 від 18.11.2009 року про видачу Витягу із Реєстру прав власності на об’єкти нерухомого майна, яке розташоване за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області, повідомив, що в роботі по реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна та видачі Витягу з Реєстру прав власності КП БТІ Ясинуватської міської ради керується Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 07.0.02 № 7/5 із змінами та доповненнями, Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”.
Частиною 1-2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” визначено коло осіб, які мають право на звернення до БТІ з метою отримання Витягу з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно.
Так визначено, що Витяг із Реєстру видається особам, на користь якої призведено обмеження або іншим суб’єктам речового права.
Оскільки до БТІ звернувся не власник, а особа, на користь якої було призведено обмеження, відповідач не може видати Витяг, у зв’язку з відсутністю підзаконної нормативно-методичної та інструктивної бази, крім вищезазначеного Положення, інших актів для вирішення даного питання не існує.
Інших підстав для відмови у наданні Витягу відповідач не навів.
Частиною 4 ст.8 КАС України встановлено, що відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини забороняється.
Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цим прав їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відносини, пов’язані з Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, регулюються Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”.
Згідно п.5 Прикінцевих положень зазначеного Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Після створення системи місцевих органів державної реєстрації прав їм буде передана необхідні інформація з КП БТІ.
Пунктом 1-3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02 № 7/5 передбачено, що КП БТІ на підставі Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин пов’язаних із здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Оскільки КП БТІ делеговані владні повноваження ще не створених місцевих органів державної реєстрації прав на нерухомість, то вони мають діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України для місцевих органів державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Таким чином, повноваження КП БТІ щодо надання інформації з реєстру прав власності на нерухоме майно передбачені ч.2 ст.7 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, серед яких зазначає надання інформації про зареєстровані права в установленому цим законом порядку.
Частиною 2 ст.8 цього Закону передбачені повноваження державних реєстраторів КП БТІ, серед яких є надання відомостей та витягів з Державного реєстру прав або відмова у наданні таким у встановлених цим Законом випадках.
Крім того, п.1.9 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачено, що КП БТІ надають витяги з Реєстру прав.
Згідно з ч.1 ст.28 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” інформація надається за запитами власника нерухомого майна; його спадкоємця (правонаступника); особи, на користь якої вчинено обмеження; іншого суб’єкта речового права; органу державної влади або органу місцевого самоврядування; їх посадової особи; бюро кредитних історій.
Відповідно до ч.2 ст.28 зазначеного Закону інформація з Державного реєстру прав надається за запитами особи, яка діє на підставі довіреності, виданої власником нерухомого майна; володільця речового права; особи на користь якої вчинено обмеження.
Крім того п.5.1.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно інформація з Реєстру прав надається за запитом власника, його спадкоємця (правонаступника), уповноваженої особи.
При отриманні запиту від вищезазначених суб’єктів КП БТІ має надати інформацію з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно у вигляді витягу або інформаційної довідки.
Таким чином, встановлене Законом право не може бути обмежене внаслідок суперечного або недостатнього врегулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
За таких обставин, суд не приймає до уваги посилання відповідача на відсутність підзаконної нормативно-методичної та інструктивної бази щодо вирішення даного питання, оскільки не врегулювання даного питання відповідними Інструкціями та Положеннями не позбавляє обов’язковості виконання Закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Відкритого акціонерного товариства „Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк” до Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради підлягає задоволенню, у зв’язку із чим необхідно визнати протиправними дії щодо відмови Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради у наданні Відкритому акціонерному товариству «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області, що належать Відкритому акціонерному товариству «Ясинуватський машинобудівний завод» на праві власності; зобов’язати Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради надати Відкритому акціонерному товариству «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області, що належать Відкритому акціонерному товариству «Ясинуватський машинобудівний завод» на праві власності.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» до Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії щодо відмови Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради у наданні Відкритому акціонерному товариству «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області, що належать Відкритому акціонерному товариству «Ясинуватський машинобудівний завод» на праві власності;
Зобов’язати Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради надати Відкритому акціонерному товариству «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» Витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно з інформацією щодо будівель, розташованих за адресою: вул. Артема, 31, м. Ясинувата, Донецької області, що належать Відкритому акціонерному товариству «Ясинуватський машинобудівний завод» на праві власності.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Акціонерний комерційний банк «Автокразбанк» судові витрати з судового збору в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.