
18.09.2017
Провадження № 2/389/847/17
ЄУН 389/2208/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2017 року Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 26 травня 2017 року №Ш-9907/0-6841/0/6-17 щодо затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки та зобовязати відповідача затвердити проект землеустрою, та передати йому у приватну власність земельну ділянку площею 1,5000 га з кадастровим номером 3522288500:02:000:0002, яка знаходиться на території Цибулівської сільської ради Знамянського району Кіровоградської області за межами населеного пункту, на підставі клопотання від 07 грудня 2016 року №Д-21882/0/5-16.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 15 квітня 2011 року заступником голови Знамянської районної державної адміністрації, за результатами розгляду його заяви, винесено розпорядження №157-р, відповідно до якого йому дозволено розробку у спеціалізованих проектних організаціях проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00 га, у тому числі ріллі 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у резерві Цибулівської сільської радит Знамянського району для ведення особистого селянського господарства. Крім wього, заступником голови Знамянської районної державної адміністрації винесені аналогічні розпорядження стосовно ще декількох осіб. 17 травня 2011 року заступником голови Знамянської районної державної адміністрації видане розпорядження №235-р, яким внесено зміни до вищевказаного розпорядження у частині уточнення площі земельної ділянки з 2,00 га на 1,50 га. У подальшому, ними замовлено проект землеустрою, який був виготовлений стосовно пяти громадян. 12 липня 2012 року розроблений проект землеустрою був погоджений комісією з розгляду питань повязаних з погодження документації із землеустрою у Знамянському районі, підтвердженням чого є висновок №284. 21 січня 2013 року. На підставі погодженого проекту землеустрою, проведено державну реєстрацію земельної ділянки з присвоєнням кадастрового номеру, підтвердженням чого є витяг з Державного земельного кадастру №НВ-35015917720153. У подальшому, він звернувся до Головного управління Держгеокадастру з заявою про затвердження проекту землеустрою. Однак листом від 26 травня 2017 року №Ш-9907/0-6841/0/6-17 у затвердженні проекту землеустрою йому відмовлено у звязку з тим, що за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою, нібито, не відповідає вимогам законів та прийнятих на підставі них нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з «питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Критеріями розмежування справ цивільної юрисдикції та інших наявність у них спору про право та суб'єктний склад такого спору.
Згідно з Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
У Положенні про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженому Наказом Міністерствааграрної політикита продовольства Українивід 29 вересня 2016 року № 333, зазначено, що Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством; погоджує в межах повноважень, передбачених законом, документацію із землеустрою; здійснює державний нагляд у сфері землеустрою.
За правилами статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) цей Кодекс визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 статті 3 КАС).
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій.
У свою чергу, на думку суду, в рамках цієї справи не вирішується спір про право власності позивача на земельні ділянки. Позовні вимоги ОСОБА_2 ґрунтуються на протиправності дій Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, як суб'єкта наділеного владними функціями.
Тобто, у цій справі спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні, управлінські рішення та дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, який у межах спірних правовідносин діє як суб'єкт владних повноважень.
Відтак, даний позов належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Сплачений позивачем судовий збір у сумі 1280 грн. згідно положень п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" підлягає поверненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. п.1 ч.2 ст.122, 210 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Відмовити ОСОБА_2 у відкритті провадження у справі за його позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання незаконним рішення та зобовязання вчинити певні дії.
Розяснити позивачу, що з вищезазначеними вимогами він може звернутись до суду в порядку адміністративного судочинства.
Відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до цього суду з таким самим позовом.
Повернути ОСОБА_2 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір згідно квитанції № 0.0.848386805.1 від 14.09.2017 в сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції у пятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Г.В. Берднікова