Ухвала суду № 68980501, 19.09.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2017
Номер справи
806/841/17
Номер документу
68980501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"19" вересня 2017 р. Справа № 806/841/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Нероди І.В.,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Проперті" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання визнати податкові накладні ,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Проперті" (далі ТОВ "Агро-Проперті") звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати неправомірними дії Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області по неприйняттю податкової звітності, поданої в електронній формі; зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області визнати податкові накладні №1 від 03.03.2017 та №2 від 14.03.2017 зареєстрованими 03.03.2017 та 14.03.2017 відповідно.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ним до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, відповідно до діючого договору про визнання електронних документів, було надіслано податкові накладні №1 від 03.03.2017 та №2 від 14.03.2017 для реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, як зазначає позивач, йому було відмовлено у прийнятті вказаних накладних із зазначенням причини у квитанції №1: "Можливо, припинено дію Договору про визнання електронної звітності". Позивач вважає, що з боку ДПІ має місце систематичне блокування прийняття електронних податкових документів.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.04.2017 залучено у якості другого відповідача Державну фіскальну службу України.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2017 позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття податкових накладних ТОВ "Агро-Проперті" №1 від 03.03.2017, №2 від 14.03.2017.

Зобов'язано Державну фіскальну службу України прийняти та зареєструвати відповідно до вимог ст.201 ПК України і відповідних строків реєстрації податкові накладні ТОВ "Агро-Проперті" №1 від 03.03.2017, зазначивши дату прийняття - 03.03.2017, №2 від 14.03.2017, зазначивши дату прийняття - 14.03.2017.

Стягнуто з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Проперті" 3200 (три тисячі двісті) грн. витрат по сплаті судового збору та 2500 (дві тисячі п'ятсот) витрат на правову допомогу.

В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач - ДФС України подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що позивачем при направленні документів в електронному вигляді до Єдиного реєстру податкових накладних були порушені вимоги Інструкції з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Надіслав заяву про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, ТОВ "Агро-Проперті" перебуває на податковому обліку у Житомирській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

Між позивачем та податковим органом було укладено договір про визнання електронних документів № 150920161 від 15.09.2016 (а.с.8-11).

Позивачем за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі було направлено до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні №1 від 03.03.2017 та №2 від 14.03.2017 (а.с.47-51). На адресу позивача надійшла квитанція № 1 від 03.03.2017, в якій вказано, що документ доставлено до ДФС України та не може бути прийнятий із зазначенням причини: "Зверніться до ДПІ за місцем реєстрації для з'ясування причин помилки" (а.с.48) та квитанція №1 від 14.03.2017, в якій вказано, що документ доставлено до ДФС України та не може бути прийнятий із зазначенням причини: "Можливо, припинено дію Договору про визнання електронної звітності" (а.с.51).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням щодо неприйняття податкових накладних, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно із п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Згідно з п.п. 201.10 п. 201 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 7 Порядку).

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 9 Порядку).

Колегія суддів звертає увагу, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.

Отже, законодавством чітко визначено порядок оформлення, подачі, прийняття та реєстрації податкових накладних. При цьому, ведення Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а саме ДФС України, на яку покладено обов'язок прийняття, реєстрації та обробки податкових накладних, поданих в електронному вигляді платником податків. Підставою для відмови у прийнятті податкових накладних в електронному вигляді може бути лише порушення їх формування у відповідності до податкового законодавства України.

Судом встановлено, що підставою для відмови у прийнятті для реєстрації податкової накладної №1 від 03.03.2017 в електронній формі стали технічні причини, а не порушення формування податкової накладної у відповідності до податкового законодавства України.

Також встановлено, що договір про визнання електронних документів від 15.09.2016 Житомирською ОДПІ зареєстрований 21.09.2016 та є діючим, вказане підтверджується копією квитанції "№ 1 (а.с. 46), коли відповідачем не прийнято договір про визнання електронних документів від 02.03.2017 року, оскільки чинний саме договір від 15.09.2016 року.

Отже підстава неприйняття накладної №2 від 14.03.2017 "Можливо, припинено дію Договору про визнання електронної звітності" не знайшла свого підтвердження.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність технічних причин неприйняття податкових накладних не можуть перешкоджати платнику виконати свій обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних та не є причиною відмови у прийнятті податкової накладної до реєстрації, що передбачені п.9 Порядку.

Також колегія суддів звертає увагу, що в апеляційній скарзі відповідач не вказав жодної невідповідності встановленим вимогам поданих податкових накладних.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Державна фіскальна служба України, як центральний орган виконавчої влади, який уповноважений вести Єдиний реєстр податкових накладних, діяла не в спосіб та не в межах наданих їй повноважень, щодо неприйняття податкових накладних ТОВ "Агро-Проперті" №1 від 03.03.2017, №2 від 14.03.2017.

Визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.

Відтак, зазначення дати, з якої податкові накладні вважаються прийнятими та отриманими органами державної податкової служби, є, а саме: №1 від 03.03.2017 вважати прийнятою 03.03.2017, №2 від 14.03.2017 вважати прийнятою 14.03.2017.

Колегія суддів також вважає, що з метою повного захисту прав позивача, суд першої інстанції з дотриманням вимог ст. 11 КАС України правомірно вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав Державну фіскальну службу України прийняти та зареєструвати відповідно до вимог ст.201 ПК України і відповідних строків реєстрації податкові накладні ТОВ "Агро-Проперті" №1 від 03.03.2017, №2 від 14.03.2017.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "20" вересня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Проперті" вул. Житній Базар, 8, м.Житомир,10008

3- відповідачу/відповідачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014 Державна фіскальна служба України Львівська площа,8, м.Київ, 04655

- ,