Ухвала суду № 68980213, 14.09.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
820/1305/17
Номер документу
68980213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 р.Справа № 820/1305/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т. Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2017р. по справі № 820/1305/17

за позовом ОСОБА_1

до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (далі за текстом - відповідач), в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 01-17Т-Бабаї-п від 04.11.2016 р. про визначення ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) суму податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб в сумі 8333,33 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2017 року адміністративний позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 01-17Т-Бабаї-п від 04.11.2016 року про визначення ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) суму податкового.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 267 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 31.12.2014 року є власником транспортного засобу марки ACURA ZDX, об'єм двигуна 3664, рік випуску 2010 р., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

До ГУ ДФС у Харківській області надійшла скарга ОСОБА_1, (вх. ГУ ДФС у Харківській області від 26.08.2016 №М/1432) на податкову вимогу Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 06.01.2016 № 54-25 про суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн.

Під час розгляду скарги відповідачем встановлено, що сума визначена у податковій вимозі Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 06.01.2016 № 54-25 не відповідає фактичним обставинам справи, а саме датою першої реєстрації легкового автомобіля ACURA ZDX, 2010 року випуску, що належав ОСОБА_2 є 29.04.2010, та перереєстрований на ОСОБА_1 15.01.2011, то сума транспортного податку у 2015 році розраховується з 1 січня 2015 року по місяць, в якому термін використання легкового автомобіля досягнуто 5 років, тобто за 4 місяці, що становить 8333,33 гривень.

Рішенням ГУ ДФС у Харківській області від 24.10.2016 №3392/М/20-40-10-01 - 14 про результати розгляду скарги з урахуванням листа ГУ ДФС у Харківській області від 02.02.2017 № 305/М/20-40-10-01-14 скасовано податкову вимогу Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 06.01.2016 № 54-25 та зобов'язано Харківську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області винести податкове повідомлення - рішення про збільшення суми податкового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 8333,33 грн.

Рішення ГУ ДФС У Харківській області прийняте за результатами розгляду скарги відповідно до поштового повідомлення про вручення (№ 6105711794075) отримано ОСОБА_1 26.10.2016 року.

На виконання рішення ГУ ДФС у Харківській області від 24.10.2016 №3392/М/20-40- 10-01-14 сформовано та вручено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 №01- 17Т-Бабаї-п про визначення податкового зобов'язання з транспортного податку за 2015 рік у сумі 8333,33 гривень.

18.11.2016 до ГУ ДФС у Харківській області надійшла скарга ОСОБА_1 (вх. ГУ ДФС у Харківській області від 21.11.2016 №М/1963) на податкове повідомлення- рішення Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 04.11.2016 № 01-17Т Бабаї-П про визначення суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2015 ріку сумі 8 333,33 гривень.

ГУ ДФС у Харківській області рішенням від 01.12.2016 року № 4000/М/20-40-10-01-14 про розгляд скарги скарга ОСОБА_1 на податкове повідомлення-рішення Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 04.11.2016 № 01 -17Т Бабаї-П залишена без розгляду.

Позивач не погодився з діями податкового органу та звернувся з позовом до суду про скасування податкового повідомлення - рішення Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області № 01-17Т-Бабаї-п від 04.11.2016 р.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що контролюючий орган протиправно поклав обов'язок виконання транспортного податку на позивача у 2015 році.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Приписи пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України відносять до місцевих податків податок на майно.

Відповідно до пп. 265.1.2. п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається зокрема з транспортного податку.

Відповідно до п. 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.12.3.1 п. 12.3 ст.12 Податкового кодексу України).

Статтею 8 Податкового кодексу України в Україні передбачено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Отже, з аналізу наведених норм випливає, що транспортний податок, який відноситься до місцевих податків, встановлюється рішеннями сільських, селищних і міських рад в межах граничних розмірів ставок, визначених Податковим кодексом України.

01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 Податкового кодексу України, було введено новий податок - транспортний податок.

Згідно п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Висновки податкового органу про те, що у позивача у 2015 році виник обов'язок зі сплати транспортного податку у розмірі ставки передбаченої п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки із набранням чинності вказаними положеннями Податкового кодексу України 01.01.2015 року власники транспортних засобів віком до 5 років та об'ємом більше 3000 куб. см є платниками транспортного податку є помилковими, оскільки виходячи з приписів ст.ст. 8, 10 Податкового кодексу України ставка транспортного податку лише визначається Податковим кодексом, а повноваження щодо її встановлення на території певних громад належать до відповідних сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Пунктом 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Виходячи з аналізу вказаних норм колегія суддів зазначає, що рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, яке прийнято та оприлюднено до 15 липня поточного року набирає чинності з наступного року.

Зазначені норми кореспондуються з принципом стабільності, на якому ґрунтується податкове законодавство, що проголошений у статті 4 Податкового кодексу України (підпункт 4.1.9 пункту 4.1). Відповідно до цього принципу зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.

Як вбачається з матеріалів справи Рішення 36 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 21.01.2015 року №1793/15 Про внесення змін до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 року№126/11 "Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України», яким встановлений розмір транспортного податку у 2015 році, офіційно оприлюднене Харківською міською радою в газеті "Харьковские известия" від 22.01.2015 за № 6/1 (2915).

Пунктом 5.1 розділу ІІ додатка до 36 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 21.01.2015 року №1793/15 встановлено ставку податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1. пункту 267.2. статті 267 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладені норми, колегія суддів зазначає, що оскільки рішення ради про встановлення транспортного податку прийнято у 2015 році та оприлюднено до 15 липня 2015 року, то виходячи з вимог п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України воно набирає чинності з 01.01.2016 року, а тому встановлені таким рішенням місцеві податки підлягають застосуванню не раніше наступного бюджетного періоду, тобто, не раніше 2016 року.

При цьому рішення Харківської міської ради про встановлення транспортного податку у 2014 році не приймалось.

Отже, податкове повідомлення-рішення від 04.11.2016 року за № 01-17Т-Бабаї-п про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 8333,33 грн. прийнято Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області з порушенням норм чинного законодавства України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

За таких обставин, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.07.2017р. по справі № 820/1305/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. Повний текст ухвали виготовлений 19.09.2017 р.