
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2017 р. Справа № 1570/3654/2012
Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Крусяна А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, за участю третьої особи - Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області Щєглова Є.В, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
04.10.2012р. постановою Одеського окружного адміністративного суду у справі №815/3654/2012 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_2, зобов'язано ГУ МНС України в Одеській області провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно з фактично відпрацьованим часом у І-ІІІ зонах небезпеки, згідно довідки від 10 листопада 1986року, виданої протипожежною службою в зоні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Зобов'язано ГУ МНС України в Одеській області нарахувати ОСОБА_2 грошову компенсацію (без виплати та індексації) за чергування в стані постійної бойової готовності в пожежній частині м.Чорнобиль у складі Одеського зведеного загону протипожежної служби МВС України згідно листа Держкомпраці СРСР №3310-БГ від 02.10.1986р., вказівкою МВС СРСР від №1/5725 від 21.10.1986р. та наказу УВС Одеського Облвиконкому Одеської обласної ради народних депутатів №15 від 15.01.1987р. і включити у суму заробітної плати, нарахованої за роботу у зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Зобов'язано ГУ МНС України в Одеській області видати ОСОБА_2 відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011року №1210.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2013р. заяву ОСОБА_2 про роз'яснення рішення було задоволено та роз'яснено, що резолютивну частину постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2012р. по справі № 1570/3654/2012 в якій вказано: «зобов'язати ГУМНС України в Одеській області видати ОСОБА_2 відповідну довідку за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210» необхідно розуміти таким чином, що відповідача зобов'язано видати ОСОБА_2 довідку про грошове забезпечення за фактично відпрацьований час при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210.
По вказаній адміністративній справі 10.04.2014 р. було видано виконавчий лист.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2016 р. замінено боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом 10.04.2014р. по адміністративній справі №815/3654/2012 з Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Одеській області на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
До суду від Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшла заява про встановлення порядку та способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012р. по справі №1570/3654/2012.
В обґрунтування зазначеної заяви про встановлення порядку та способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012р. представник Головного управління ДСНС України в Одеській області посилався на те, що Головне управління виконало рішення суду шляхом виготовлення та надсилання стягувачу довідки за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, однак відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГТУ юстиції в Одеській області знову відкрив виконавче провадження за цим рішенням.
Крім того, 17.07.2017 р. представник Головного управління ДСНС України в Одеській області надав до суду додаткові письмові пояснення, згідно яких повідомляв, що ОСОБА_2 на виконання рішення суду у цій справі була видана довідка №02/242/16 від 18.04.2016р., однак, позивач претендує на включення у довідку рядків, які відсутні у формі зазначеної довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), що видається особам, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, що затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996р. за №01/3/241-013-2
Позивач заперечував проти задоволення зазначеної заяви про встановлення порядку та способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012р. по справі №1570/3654/2012, вважаючи її необґрунтованою та недоцільною.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року у задоволенні заяви представника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області про встановлення порядку та способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 р. по справі № 1570/3654/2012 - відмовлено.
На вказану ухвалу Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області подано апеляційну скаргу.
Апелянт просить скасувати ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року і постановити нову ухвалу, якою встановити спосіб та порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 р. по справі № 1570/3654/2012.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями ч. 1 ст. 263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Апелянт посилається на те, що ним було виконано рішення суду що 18.04.2016 року після отримання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2016 року у справі № 1570/3654/2012, якою було здійснено заміну боржника у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом 10.04.2014 року у цій справі. Так, було виготовлено та надіслано стягувачу довідки за фактично відпрацьований час роботи при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, яку було використано позивачем шляхом надання до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі для перерахунку пенсії.
За таких обставин апелянт вважає, що ним було добровільно та у повній мірі виконано рішення суду. В якості доказів добровільного виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року апелянт зазначає рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 119 від 06.10.2016 р.; акт управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси № 737 від 26.09.2016 року; довідку про заробітну плату № 02/242/16 від 18.04.2016 року із супровідним листом.
Відповідно до рішення Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 119 від 06.10.2016 р., під час розгляду заяви ОСОБА_2 щодо перерахунку пенсії виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у відповідності до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розглядалась надана ОСОБА_2 довідка про заробітну плату № 02/242/16, яка і була видана апелянтом 18.04.2016 року на виконання Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року.
Як вже було зазначено вище, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2013 р. було роз'яснено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року апелянта зобов'язано видати ОСОБА_2 довідку про грошове забезпечення за фактично відпрацьований час при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС для перерахунку пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210.
Таким чином, апелянтом була видана довідка, однак внаслідок її розгляду позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки у цій довідці не відображено нарахування перерахунку заробітної плати за виконання службових обов'язків у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до постанови Одеського окружного адміністративного суду. Крім того, форма виданої апелянтом довідки не відповідає формі, затвердженої листом Міністерства соціального захисту населення від 27.02.1996 р. № 01-3/244-013-2.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що 15.12.2016 року Одеським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про відмову ГУ ДНСН України в Одеській області у задоволенні заяви про визнання виконавчого листа по даній справі таким, що не підлягає виконанню у порядку ст. 259 КАС України.
28.02.2017 року Одеським апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу ГУ ДНСН України в Одеській області залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 15.12.2016 року - без змін.
05.04.2017 року Вищим адміністративним судом України (К/80010341/17) відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою скаргу ГУ ДНСН України в Одеській області на вищевказані рішення судів першої та апеляційної інстанції.
Враховуючи викладені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що заявником фактично ставиться питання про визнання факту виконання ним рішення, що є неприпустимим в рамках розгляду заяви про встановлення порядку і способу виконання рішення та, відповідно, не може бути підставою для задоволення такої заяви.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що заява представника Головного управління ДСНС України в Одеській області про встановлення порядку та способу виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 року по справі №1570/3654/2012 задоволенню не підлягає.
За таких обставин колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що ухвала підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195; 197; 199; 200; 205; 206; 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області залишити без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2017 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копії особам, що беруть участь у справі та оскарженню в касаційному порядку не підлягає як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий: О.В. Джабурія
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: А.В. Крусян