
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/264/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,
участю секретаря Смидюк Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09.12.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення дій щодо перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИЛА :
Позивач 4.11.2017року звернувшись до суду з даним адміністративним позовом, просить визнати протиправними дії Калуського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії та зобов'язання вчинення дій щодо перерахунку пенсії довівши до розміру прожиткового мінімуму,відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ЗУ «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та повернути невиплачені суми із 22.03.2015 року.
В обґрунтування позову покликається на те, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, отримує пенсію за віком відповідно до норм ЗУ "Про пенсійне забезпечення" зі зменшенням пенсійного віку. 22.09.2016 року він звернувся до Калуського об'єднаного управління ПФУ з вимогою здійснити перерахунок пенсії, довівши її до розміру прожиткового мінімуму відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " ,ЗУ «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». Проте відповідач йому відмовив. Вважає такі дії Калуського об'єднаного управління неправомірними і такими, що порушують норми чинного законодавства України.
Оскаржуваною постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09.12.2016 року в задоволенні позовної заяви - відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує, що відповідач при обрахуванні йому пенсії керувався не базовим для його категорії ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а двома іншими "Про пенсійне забезпечення" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за основу взявши останній, хоча відповідно до п.13 Прикінцевих положень даного Закону у разі якщо особа має право на отримання пенсію відповідно до Закону України «Про статус і і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інших, призначається одна пенсія за її вибором. Його цього вибору відповідач позбавив. Відповідач при обрахунку державної пенсії у формулу заклав 35 років ,а не 20. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років , а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність ,визначеного законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості ,ніж передбаченого ч.1 с.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком встановлюється в розмірі ,пропорційному наявному стажу ,виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Обрахування пенсії мало відбуватися за формулою :1130:35*15 =484,29 грн.,а після довести до рівня прожиткового мінімуму 1130 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції на час виникнення спірних правовідносин особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Розрахунок додаткової пенсії позивачу, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2015 року проведено відповідно до постанови КМУ № 112 від 25.03.2014 року. Щомісячна додаткова пенсія тим, хто належить до 2 категорії становить 18 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. 949,00*18% = 170,82 грн.
На підставі ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії 20 років для чоловіків та 15 років для жінок
У позивача відповідно до трудової книжки загальний страховий стаж роботи становить 15 років 10 місяців 8 днів, що ним не оспорюється, отже у позивача відсутній необхідний установлений ч. 2 ст. 56 ЗУ мінімальний трудовий стаж для чоловіка - 20 років.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 28 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 року 1074 грн. ( у позивача стаж роботи становить 15 років).
Таким чином за наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу (15 років 10 місяців), виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Саме тому розмір пенсії позивача становить не менше 949 грн.
Таким чином, оскільки позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має стаж менше 20 років, то право на пенсію в повному розмірі зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ відсутнє,відмова відповідача у вказаному перерахунку пенсії із її збільшенням на 1 % за понад нормований стаж не є протиправною,а позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Зі змісту ч. З ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. З ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 8 КАСУ в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справ з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З матеріалів адміністративної справи встановлено про те, що ОСОБА_1 з 08.09.2015 року призначено пенсію за віком на підставі ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст.55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до Розпорядження №165858 від 07.07.2016 року загальний трудовий стаж позивача становить понад 15 років 10 місяців 8 днів.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується фотокопією посвідчення серії НОМЕР_1.
Статтею 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону № 796-ХІІ, їй призначається одна пенсія за її вибором.
Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 статті 55 Закону № 796-ХІІ встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Для реалізації свого права вибору на одержання пенсії, 22.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою щодо розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
10.10.2016 року Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомленням за № 400/А-15 повідомило позивача ,що відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції на час виникнення спірних правовідносин особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції на час виникнення спірних правовідносин особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Розрахунок додаткової пенсії позивачу, як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.09.2015 року проведено відповідно до постанови КМУ № 112 від 25.03.2014 року. Щомісячна додаткова пенсія тим, хто належить до 2 категорії становить 18 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. 949,00*18% = 170,82 грн.
На підставі ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії 20 років для чоловіків та 15 років для жінок
У позивача відповідно до трудової книжки загальний страховий стаж роботи становить 15 років 10 місяців 8 днів, що ним не оспорюється, отже у позивача відсутній необхідний установлений ч. 2 ст. 56 ЗУ мінімальний трудовий стаж для чоловіка - 20 років.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56, статті 57 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Мінімальний розмір пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 28 Закону України «"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після 01.10.2011 року, за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 року 1074 грн. ( у позивача стаж роботи становить 15 років). Таким чином за наявності страхового стажу меншої тривалості, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу (15 років 10 місяців), виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. Саме тому розмір пенсії позивача становить не менше 949 грн.
Так, як позивач, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має стаж менше 20 років, то право на пенсію в повному розмірі зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ відсутнє,відмова відповідача у вказаному перерахунку пенсії із її збільшенням на 1 % за понад нормований стаж не є протиправною,а позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. ч 3 160 ст. 195, 196, 199, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 09.12.2016 року у справі № 345/3949/16-а - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. В. Ніколін судді О. М. Гінда В. Я. Качмар