Постанова № 68977762, 14.09.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2017
Номер справи
803/1781/16
Номер документу
68977762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2017 року Справа № 803/1781/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,

за участю представників позивача Ольховського М.В., Шнита Т.І.,

представників відповідачів Кривчука О.В., Возного І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом приватного підприємства "ТОЛА" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, головного інспектора будівельного нагляду за проведенням перевірок Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Возного І.П. про визнання протиправними та скасування постанови, припису,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "ТОЛА" (далі - ПП «Тола», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (далі - УДАБІ у Волинській області, відповідач 1) про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661, припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року.

Ухвалою суду від 14 вересня 2017 року в даній адміністративній справі було залучено як другого відповідача - головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Возного Ігоря Петровича (далі відповідач 2).

Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.

Головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок УДАБІ у Волинській області Возним І.П. 17 жовтня 2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр переробки та утилізації відходів» (далі - ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів») на об'єкті будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» (далі - об'єкт будівництва). За результатами перевірки було складено відповідний акт від 17 жовтня 2016 року; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20 жовтня 2016 року; винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року; прийнято постанову № 44/2661 від 14 листопада 2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Під час проведення перевірки УДАБІ у Волинській області виявлено порушення ПП «Тола» статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - розрахунок (обґрунтування) категорій складності відповідно до ДСТУ Н Б В.і.2-16:2013 проектувальником здійснений з порушенням містобудівного законодавства - занижено категорію складності об'єкта будівництва. При цьому, відповідач 2 керувався тим, що об'єкт будівництва становить підвищену екологічну небезпеку та входить до пункту 11 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, є таким, що відповідно до Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» несе реальну загрозу виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, його слід відносити до V категорії складності, а не до ІІІ.

Позивач вважає такі висновки необґрунтованими і протиправними з наступних підстав.

ПП «Тола» є розробником проектної документації (генеральним проектувальником) на об'єкт будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», яка затверджена наказом замовника № 5-В від 06 вересня 2016 року.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва. Згідно з пунктом 7 Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 557, під час проведення державного архітектурно-будівельного контролю на об'єктах самочинного будівництва (у разі відсутності проектної документації) та на об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, категорія складності таких об'єктів визначається органами державного архітектурно-будівельного контролю, зазначеними у статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та/або експертною організацією чи експертом, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Тобто, визначення категорії складності об'єкта будівництва за наявності проектної документації, здійснюється проектною організацією і замовником будівництва та не віднесено до компетенції головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведення перевірок УДАБІ у Волинській області Возного І.П.

Також, відповідачу-2 при здійсненні перевірки було надано експертний звіт Філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи» від 29 вересня 2016 року №1351/03-0549-16, яким підтверджено ІІІ категорію складності об'єкта будівництва. За результатами ідентифікації об'єкта будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» його не було віднесено до потенційно небезпечних об'єктів, а отже - він не є об'єктом підвищеної небезпеки відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», а тому відсутні підстави для віднесення його до V категорії складності. Крім того, чинною редакцією ДСТУ Н Б В.і.2-16:2013 (Додаток Д) будівництво дільниці знешкодження відходів не входить до переліку об'єктів, які можуть бути віднесені до IV-V категорії складності.

Керуючись наведеним, позивач просить визнати протиправними і скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року, постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661.

Відповідно до письмових заперечень проти адміністративного позову від 16 грудня 2016 року № 1003-1.10/3136-16 (а.с. 60а-60г, т.1) відповідач-1 його вимог не визнав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на наступне.

Перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час нового будівництва дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області 17 жовтня 2017 року було проведено відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23 травня 2011 року. Під час проведення перевірки було виявлено, що розрахунок (обґрунтування) категорій складності об'єкта здійснено з порушенням містобудівного законодавства - занижено категорію складності. Даний об'єкт становить підвищену екологічну небезпеку, оскільки входить до пункту 11 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Таким чином, ПП «Тола» протиправно занижено категорію складності об'єкта з V на ІІІ, що є порушенням статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідальність за яке передбачене абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача-1, відповідач-2 в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, з підстав, викладених у письмовому запереченні, просили в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні спору судом припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року, постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661, прийняті відповідачем 2 як суб'єктом владних повноважень, перевірявсь на відповідність вимогам частини третьої статті 2 КАС України.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд дійшов висновку, що відповідачами не доведено правомірності прийнятих припису і постанови, а тому вони є протиправними та підлягають скасуванню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що у зв'язку з необхідністю проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт та декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 553, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08 вересня 2015 № 976 УДАБІ у Волинській області було видано направлення для проведення позапланової перевірки від 07 жовтня 2016 № 543. Головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок УДАБІ у Волинській області Возним І.П. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», за результатами якої складено відповідний акт (а.с. 44-46, т.1).

Перевіркою встановлено, що повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об'єкті будівництва зареєстроване 06 жовтня 2016 року за № 010162800663; проектна документація розроблена ПП «Тола», затверджена наказом замовника № 5-В від 06 вересня 2016 року; авторський нагляд здійснює головний архітектор проекту ОСОБА_7; технічний нагляд здійснює інженер ОСОБА_6; будівельні роботи виконує ТзОВ «Поділляпромбуд». Експертиза проектної документації по зазначеному об'єкту будівництва була проведена філією ДП "Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи" у Волинській області щодо розгляду проектної документації за проектом, за результатами якої видано експертний звіт № 1351/03-0549-16 від 29 вересня 2016 року. Містобудівні умови та обмеження видані відділом містобудування архітектури Луцької районної державної адміністрації від 18 квітня 2016 року за № 51. Земельна ділянка використовується на підставі договору оренди від 19 лютого 2016 року (цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування заводу по переробці сміття).

Інспектором було виявлено, що замовником ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» розпочато виконання будівельних робіт V категорії складності без дозволу на виконання будівельних робіт, а отже, порушено пункт 3 частини першої статті 34, статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з розробленою проектною документацією ПП «ТОЛА» генеральним проектувальником проведений розрахунок (обґрунтування) категорій складності на підставі пункту 4.4 ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013, відповідно до якого клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва визначають незалежно за кожною з наведених у таблиці 1 характеристикою можливих наслідків від відмови об'єкта, де об'єкт відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС2, що відповідає III категорії складності.

Розрахунок (обґрунтування) категорій складності проектувальником відповідно до ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 здійснений з порушенням містобудівного законодавства - занижено категорію складності об'єкта. Даний об'єкт становить підвищену екологічну небезпеку та відноситься до пункту 11 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 року № 808, а отже є таким, що відповідно до Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» несуть реальну загрозу виникнення надзвичайних ситуації техногенного та природного характеру, тому його слід відносити до V категорії складності. Згідно з пунктом 4.16 ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 незалежно від класифікації за ознаками таблиці 1 встановлюється клас наслідків (відповідальності) не меншим ніж СС3 - для об'єктів підвищеної небезпеки, ідентифікованих згідно з Законом України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», їх слід відносити до V категорії складності, як це визначено Порядком віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року № 557.

Отже, генеральним проектувальником ПП «Тола» порушено вимоги статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». За виявлене порушення містобудівного законодавства передбачена відповідальність абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», частиною першою статті 96-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

20 жовтня 2016 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому зазначено, що розрахунок (обґрунтування) категорій складності проектувальником відповідно до ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 розрахований з порушенням містобудівного законодавства - занижено категорію складності об'єкта, оскільки він становить підвищену екологічну небезпеку та відноситься до пункту 11 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, тому його клас наслідків (відповідальності) є не меншим, аніж СС3 для об'єктів підвищеної небезпеки, отже його слід віднести до V категорії складності, а не до ІІІ. Встановлені обставини свідчать про порушення ПП «Тола» статті 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (а.с. 47-48, т.1)

Приписом від 20 жовтня 2016 року, виданим головним інспектором Возним І.П., ПП «Тола» зобов'язано усунути виявлені порушення, згідно з вимогами містобудівного законодавства; про виконання припису - повідомити відповідача-1 до 20 січня 2017 року.

14 листопада 2016 року головним інспектором Возним І.П. прийнято постанову № 44/2661 про визнання ПП «Тола» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 частини першої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладення штрафу в сумі 130 500 грн (а.с. 49-50, т.1).

Отже, як слідує з матеріалів справи, підставою для накладення на позивача штрафу у розмірі 130 500 грн, відповідно до постанови № 44/2661 від 14 листопада 2016 року, став висновок відповідача про заниження ПП "Тола", як генеральним проектувальником, категорії складності об'єкта «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», а саме - безпідставне віднесення вищезазначеного об'єкта до ІІІ категорії складності, при необхідності віднесення його до V категорії складності.

Проаналізувавши зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази, суд дійшов висновку, що припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року, постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661 були прийняті всупереч вимогам чинного законодавства, є протиправними а тому підлягають скасуванню, з огляду на наступне.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 3038) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно з статтею 4 цього Закону об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до статті 32 Закону № 3038-VІ усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності.

Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.

Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 31 Закону № 3038 проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

До проектної документації на будівництво об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, а також об'єктів, які підлягають оцінці впливу на навколишнє природне середовище у транскордонному контексті, додаються результати оцінки впливу на стан навколишнього природного середовища (матеріали оцінки та звіти про оцінку і громадське обговорення). Перелік таких об'єктів та порядок проведення оцінки визначаються Кабінетом Міністрів України.

Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому до проведення експертизи залучаються (в тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Не підлягають обов'язковій експертизі проекти будівництва об'єктів I - III категорій складності.

Обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які, зокрема, належать до IV і V категорій складності, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення.

За рішенням замовника може проводитися також експертиза проектів будівництва інших об'єктів, ніж передбачені у цій частині або окремих розділів проектної документації.

Як встановлено судом, на підставі договору № 23/16 від 12 квітня 2016 року (а.с. 9-10, т. 1), укладеного між ПП «Тола» (Виконавець) і ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» (Замовник), відповідно до календарного плану виконання робіт (а.с. 12, т. 1) позивачем було розроблено проектно-кошторисну документацію на об'єкт будівництва «Дільниця термічного знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» (а.с. 17-39, 73-211. т. 1).

Наказом директора ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» № 5-В від 06 вересня 2016 року затверджено проектну документацію на об'єкт будівництва «Дільниця термічного знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» (а.с. 15, т. 1).

Відповідно до висновку про категорію складності (Том І, Пояснювальна записка, 23/16-ПЗ вказаного проекту) об'єкт «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» відповідає: 1) по категорії класу наслідків відповідальності - СС2; 2) категорія складності - ІІІ; 3) код за ДК 018-2000 - 1271.9 (а.с. 19, т. 1).

Філією Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи» у Волинській області Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надано експертний звіт №1351/03-0549-16, затверджений 29 вересня 2016 року, щодо розгляду проектної документації за проектом «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», відповідно до якого категорія складності об'єкта будівництва - ІІІ; замовник будівництва - ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів»; генеральний проектувальник - ПП «Тола» (а.с. 43, т. 1). Так, за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження і може бути затверджена в установленому порядку з поданими технічними показниками.

Також ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» було проведено ідентифікацію об'єкта будівництва. Відповідно до повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки виробничого майданчика ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів» дільницю знешкодження відходів, розташовану за межами населених пунктів на території Рокинівської селищної ради Луцького району Волинської області, не визнано потенційно небезпечним об'єктом (а.с. 40-41, 42, т.1). Вказане повідомлення узгоджене з Державним інспектором з нагляду у сфері цивільного нагляду 08 листопада 2016 року, затверджено директором ТзОВ «Центр переробки та утилізації відходів».

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2016 року в даній адміністративній справі було призначено судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставлено питання: до якої категорії складності об'єктів належить "Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище, Луцького району, Волинської області" відповідно до розробленої ПП "Тола" проектної документації? Проведення судової будівельно-технічної експертизи доручено Волинському відділенню Львівського науково - дослідного інституту судових експертиз (а.с. 221-223, т. 1).

Відповідно до висновку № 8060 судової будівельно-технічної експертизи за матеріалами адміністративної справи № 803/1781/16 об'єкт будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС2 та належить до ІІІ категорії складності (а.с. 227-231, т. 1).

Аналіз вищевказаних норм чинного законодавства, дій, які вчинялися позивачем як генеральним проектувальником, обставин справи вцілому, дають суду підстави для висновку про те, що відповідачами належними та допустимими доказами не доведено вчинення ПП «Тола» правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого статтею 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності - заниження категорії складності об'єкта будівництва, виходячи з наступного.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об'єкта будівництва: проектна організація - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

Відповідно до статей 9, 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно із статтею 10 для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

З наведеного слідує, що розроблена проектувальником на замовлення замовника проектна документація для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва має відповідати державним стандартам, нормам і правилам, вимогам вихідних даних на проектуванні, в іншому випадку до такого суб'єкта містобудування застосується відповідальність у вигляді накладення штрафу та передбачена відповідальність проектувальника, саме за заниження категорії складності об'єкта будівництва.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 року № 557 затверджено Порядок віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності (далі - Порядок № 557).

Пунктом 2 Порядку № 557 визначено, що віднесення об'єкта будівництва до відповідної категорії складності здійснюється проектувальником і замовником.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 557 під час проведення державного архітектурно-будівельного контролю на об'єктах самочинного будівництва (у разі відсутності проектної документації) та на об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, категорія складності таких об'єктів визначається органами державного архітектурно-будівельного контролю, зазначеними у статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та/або експертною організацією чи експертом, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Отже, чинним законодавством чітко визначено до компетенції конкретно яких суб'єктів містобудування віднесено питання щодо визначення категорій складності об'єкта містобудування, зокрема, до них віднесено проектну організацію і замовника будівництва.

В ході розгляду даної адміністративної справи відповідачами не надано суду доказів, що об'єкт будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» є об'єктом самочинного будівництва, або будівництво на якому здійснюється на підставі будівельного паспорта. Водночас, судом встановлено, що на даний об'єкт розроблено проектну документацію, яка затверджена наказом замовника від 06 вересня 2016 року; проведено ідентифікацію об'єкта будівництва; надано експертний звіт щодо розгляду проектної документації за проектом ДП «Укрдержбудекспертиза» у Волинській області.

Керуючись наведеним, суд дійшов висновку про відсутність у головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок УДАБІ у Волинській області Возного І.П. правових підстав і повноважень щодо визначення категорій складності об'єкта містобудування. При цьому, експертну організацію чи експерта, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, для визначення категорії складності об'єкта відповідачем-2 під час перевірки залучено не було.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 557 категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей стандарт установлює вимоги та рекомендації щодо визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва. Цей стандарт призначено для застосування замовниками та проектувальниками; розробниками будівельних норм та стандартів; експертними організаціями; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктами 4.1, 4.4, 4.5 ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 визначено, що категорію складності об'єкта будівництва зазначають у завданні на проектування, використовують для визначення стадійності проектування та розраховують під час розроблення проектної документації. Розрахунок наводять у пояснювальній записці проектної документації на будівництво. У разі, якщо розрахована категорія складності не співпадає із зазначеною у завданні на проектування, до завдання вносять відповідні зміни.

Категорію складності об'єкта будівництва на підставі класу наслідків (відповідальності) визначають відповідно до таблиці А.1 Додатку А, якщо об'єктом будівництва є окрема будівля, будинок, споруда, лінійний об'єкт інженерно-транспортної інфраструктури.

Клас наслідків (відповідальності) об'єкту будівництва визначають незалежно за кожною з наведених у таблиці 1 характеристикою можливих наслідків від відмови об'єкту: - можлива небезпека для здоров'я і життя людей, які постійно перебувають на об'єкті; - можлива небезпека для здоров'я і життя людей, які періодично перебувають на об'єкті; - можлива небезпека для життєдіяльності людей, які перебувають зовні об'єкта; - обсяг можливого економічного збитку; - можливість втрати об'єктів культурної спадщини; - можливість припинення функціонування об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Клас наслідків (відповідальності) визначають для кожного будинку, будівлі, споруди або лінійного об'єкту інженерно-транспортної інфраструктури окремо.

Клас наслідків (відповідальності) об'єкту будівництва встановлюють за найвищою характеристикою можливих наслідків, отриманих за результатами розрахунків.

Характеристики можливих наслідків є підставою для класифікації об'єктів будівництва по трьох класах наслідків (відповідальності) - СС1, СС2 та СС3 та п'яти категоріях складності - І, ІІ, ІІІ, ІV та V.

Як зазначалось вище, позивачем при розробленні проектної документації на об'єкт будівництва здійснено розрахунок (обгрунтування) категорії складності об'єкта на підставі класу наслідків (відповідальності), відповідно до таблиці А.1 Додатку А ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 (який є обов'язковим), за результатами якого такий об'єкт віднесено до класу наслідків (відповідальності) СС2, ІІІ категорії складності.

У письмових запереченнях проти позову і в судовому засіданні відповідачі пояснили, що незалежно від класифікації за ознаками таблиці 1 встановлюється клас наслідків (відповідальності) не меншим ніж СС3 для об'єктів підвищеної небезпеки, ідентифікованих згідно з Законом України «Про об'єкти підвищеної небезпеки». При цьому, об'єкт будівництва «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» відноситься до об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку та входить до пункту 11 Переліку видів діяльності та об'єктів що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2013 року № 808 (далі - Перелік № 808).

Суд критично оцінює вказаний висновок відповідачів, оскільки пункт 11 цього Переліку передбачає поводження з відходами, як видом господарської діяльності, а не для об'єктів містобудування, в розумінні статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Також суд звертає увагу, що Перелік № 808 затверджений відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про екологічну експертизу".

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України "Про екологічну експертизу" здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Як уже зазначалось, уповноваженим органом - Філією Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Волинській області було проведено експертизу та надано експертний звіт №1351/03-0549-16, затверджений 29 вересня 2016 року, щодо розгляду проектної документації за проектом «Нове будівництво дільниці знешкодженню відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», яким визначена III категорія складності об'єкта будівництва та згідно з яким зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності будівництва його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, пожежної безпеки, техногенної безпеки, енергозбереження.

Крім того, посилання відповідачів на пункт А2 додатку А ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» як на підставу віднесення об'єкта будівництва до таких, що несе реальну загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру, що є підставою для віднесення його до V категорії складності, є безпідставним, оскільки згідно з Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 травня 2014 року № 135 прийнято з наданням чинності з 01 липня 2014 року Зміну № 1 ДСТУ Б В.1.2-16:2013 "Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва".

Вказаною зміною Додаток Д, в якому міститься посилання на Постанову КМУ «Про затвердження видів та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку» замінено на перелік об'єктів будівництва, які можуть бути віднесені IV-V категорій складності, згідно з яким будівництво дільниці знешкодженню відходів не входить до таких об'єктів.

Отже, висновок відповідача-2 про необхідність віднесення об'єкту «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» до об'єктів підвищеної небезпеки є необґрунтованим і безпідставним, оскільки суперечить статті 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», пункту 4.16 ДСТУ Н Б В.і.2-16:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» та Додатку Д ДСТУ Н Б В.1.2-16:2013.

Відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, на яких КАС України покладено обов'язок доказування в адміністративному процесі правомірність прийнятих ними рішень, не надано суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що об'єкт «Нове будівництво дільниці знешкодженню відходів в с. Брище Луцького району Волинської області» має бути кваліфікований як об'єкт V категорії складності.

При цьому, експертним звітом щодо розгляду проектної документації за проектом, наданим ДП «Укрдержбудекспертиза» № 1351/03-0549-16 від 29 вересня 2016 року, повідомленням про результати ідентифікації об'єкта будівництва від 08 листопада 2016 року, висновком № 8060 судової будівельно-технічної експертизи від 11 травня 2017 року спростовано твердження відповідачів про те, що спірний об'єкт будівництва має бути віднесений до V категорії складності.

Таким чином, оскільки в ході судового розгляду не встановлено факту заниження ПП "Тола" категорії складності об'єкта «Нове будівництво дільниці знешкодження відходів в с. Брище Луцького району Волинської області», а тому видання припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року, прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661 є безпідставним. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржені припис і рішення прийняті з порушенням вимог законодавства, є протиправними та підлягають скасуванню.

Як передбачено частиною першою статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 судовий збір у сумі 3 335 грн 50 коп., сплачений відповідно до платіжного доручення № 1013 від 07 грудня 2016 року (а.с. 2).

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Возного І.П. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 20 жовтня 2016 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Возного І.П. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 14 листопада 2016 року № 44/2661.

Присудити на користь Приватного підприємства "Тола" за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області судовий збір у розмірі 3 335 грн. 50 коп. (три тисячі триста тридцять п'ять грн. 50 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 19 вересня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук