Рішення № 6892579, 01.12.2009, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
01.12.2009
Номер справи
12/155
Номер документу
6892579
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

01.12.09

УКРАЇНА

Господарський суд

Чернігівської області

14000, м. Чернігів телефон канцелярії

проспект Миру, 20 67-28-47

Іменем України

РІШЕННЯ

30 листопада 2009 року Справа № 12/155

За позовом: Першого заступника прокурора міста Чернігова

14000, м. Чернігів, вул. Шевченка, 1

в інтересах держави

В особі:           Міністерство палива та енергетики України, вул. Хрещатик, 30, м. Київ, 01601

Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001

від імені якої Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", вул. Шолуденко, 1, м. Київ, 04116

Відповідач:           Відкрите акціонерне товариство "Облтеплокомуненерго", вул. Комсомольська, 55-б, м. Чернігів, 14000

Предмет спору: про стягнення заборгованості 12 821 267,67 грн.

                    Суддя Лавриненко Л.М.

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

позивач: Левченко О.Є довіреність № 193/10 від 26.12.2008р. представник, був присутній в судовому засіданні 29.10.2009 року, 30.11.09р.

Мацегорін А.О., довіреність № 197/10 від 26.12.2008 року, був присутній в судовому засіданні 12.11.2009 року.

відповідач: Коленченко О.О. довіреність № 38 від 08.01.2009 р. представник

представник прокуратури: Курило Я.М. –помічник прокурора, була присутня в судовому засіданні 12.11.2009 року

Рішення приймається після оголошеної в судовому засіданні перерви з 12.11.2009 року по 30.11.2009 року, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ:

Першим заступником прокурора міста Чернігова подано позов в інтересах держави, в особі: Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", від імені якої Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", до           Відкритого акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" про стягнення з відповідача 12 821 267 грн. 67 коп. заборгованості за постачання природного газу, згідно Договору № 06/08-2453 ТЕ-39 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 31.12.2008 року.

Представниками позивача, відповідача та прокуратури були заявлені клопотання про відмову від фіксації судового засідання технічними засобами, які задоволено судом.

Ухвалою суду від 29.10.2009 року було прийнято письмову заяву позивача про збільшення позовних вимог в частині стягнення пені, інфляційних втрат та трьох відсотків річних, та відповідно стягнення з відповідача 12 821 267 грн. 67 коп. основного боргу, 1 506 641 грн. 67 коп. пені, 822 823 грн. 65 коп. інфляційних втрат та трьох відсотків річних в розмірі 274 882 грн. 67 коп., оскільки це не протирічить діючому законодавству та не зачіпає нічиї права та охоронювані законом інтереси, а також є правом сторони, відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Представник відповідача в поданому відзиві на позов проти заявлених позовних вимог заперечував та зазначив, що після листа відповідача за № 2784 від 06.09.2009 року відповідачем було здійснено оплати за договором № 06/08-2453 ТЕ-39 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 31.12.2008 року на загальну суму 4402197,30 грн., тому заборгованість залишилася в розмірі 8419070,37 грн. Також відповідач зазначив, що прокурором не було обгрунтовано в чому полягає порушення інтересів держави щодо Міністерства палива та енергетики, НАК "Нафтогаз України" та ДК "Газ України", що є підставою для відмови у позові.

В судовому засіданні 29.10.2009 року було здійснено огляд оригіналу Договору № 06/08-2453 ТЕ-39 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 31.12.2008 року та додаткових угод до нього, а також помісячних актів приймання передачі газу.

Представник прокуратури, в поданих 12.11.2009 року письмових поясненнях вказує на те, що Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади, на який покладено функцію здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу. НАК „Нафтогаз України” є державним акціонерним товариством відкритого типу, якій          державою надано спеціальний дозвіл на транспортування та безперебійне постачання природного газу, який          є стратегічною природною сировиною і має для України загальнодержавне значення. Засновником компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, 100 акцій компанії, які випускаються на величину її статутного фонду, залишаються у державній власності ,акціонером компанії є держава в особі Мінпаливенерго.

До початку судового засідання 30.11.2009 року позивач, відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, посилаючись на частково сплачену суму основного боргу в розмірі 9133939,30 грн., подав письмову заяву, відповідно до якої просить суд стягнути з відповідача основний борг в сумі 9387328,37 грн., пеню за період з 26.04.2009 року по 26.10.2009 року –1465286,79 грн., інфляційні втрати 938215,06грн. за період з лютого 2009р. по жовтень 2009р. та три проценти річних в сумі 277489,23 грн. за період з 11.02.09р. по 31.10.09р.

Представник прокуратури в судовому засіданні 30.11.2009 року надав письмову заяву в якій підтримав заяву позивача .

Представник відповідача проти заяви позивача не заперечував.

Суд прийняв заяву позивача, яка фактично є заявою про зменшення позовних вимог в частині стягнення боргу та пені, і заявою про збільшення позовних вимог в частині стягнення інфляційних втрат та трьох процентів річних, оскільки вона не протирічить діючому законодавству, не порушує нічиї права та охоронювані законом інтереси.

Приймаючи до уваги, що позивач та прокурор зменшили свої позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу та пені, та збільшили позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат та трьох відсотків річних, і заява прийнята судом, а тому суд розглядає дану справу з урахуванням поданої позивачем заяви, погодженої з прокурором.

Представник відповідача надав письмове клопотання про залучення до матеріалів справи копії платіжного доручення № 38 від 10.11.2009 року про часткову оплату природного газу по Договору поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року на суму 901010 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив, що дійсно відповідачем було сплачено 10.11.09р. 901010,00 грн. суми основного боргу.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників позивача, відповідача та пркуратури дослідивши докази, які мають суттєве значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:

31.12.2008 року між Дочірньою компанією „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” та ВАТ „Облтеплокомуненерго” було укладено договір поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання № 06/08-2453 ТЕ-39.

Відповідно до пункту 1.1. Договору, позивач взяв на себе зобов’язання передати у власність Покупцю (відповідачу) природний газ, за наявності його обсягів, а Покупець (відповідач) зобов’язується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору.

Пунктом 2.1. Договору визначено обсяг постачання газу в період з 01.01.2009 по 30.04.2009р., в обсязі 36320,0 тис.куб.м. газу, в тому числі по місяцях: січень –12825,0 тис. куб. м.., лютий –10700,0 тис. куб. м., березень –8775,0 тис. куб. м., квітень –4020,0 тис. куб. м., а разом 36320 тис. куб. м.

Додатковою угодою № 1 від 14.04.2009 року до Договору поставки природного газу № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року сторони доповнили п. 2.1. Договору підпунктом 2.1.1.: постачальник передає покупцю в період з 01.05.2009 року по 30.09.2009 року газ в обсязі до 9301,380 тис. куб. м., в тому числі по місяцях: травень –2240,400 тис. куб. м.., червень –1750,700 тис. куб. м., липень –1539,880 тис. куб. м., серпень –1731,000 тис. куб. м., вересень –2039,400 тис. куб. м., а разом 9301,380 тис. куб. м. Пункт 11.1.: Цей договір набирає чинності з моменту його підписання повноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє в частині поставки газу з 01.01.2009 року по 30.09.2009 року, а в частині розрахунків за газ –до їх повного здійснення.

Додатковою угодою № 2 від 30.04.2009 року до Договору поставки природного газу № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року сторони призупинили дію другого речення пункту 6.4. Договору. Виклали п. 6.5. в такій редакції: кошти, що надійшли від покупця, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за природний газ, спожитий у 2009 році за цим Договором. Ця додаткова угода вважається укладеною з дати її підписання і діє з 01.05.2009 року до 30.09.2009 року (включно).

Пунктом 5.1. Договору № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року сторони визначили, що ціна за 1000 кубічних метрів газу становить 593,448 грн. без врахування збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки до ціни природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання. Крім того: збір до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки 2%; податок на додану вартість за ставкою 20%. Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами –122,00 грн., крім того ПДВ за ставкою 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу 727,32 грн., крім того ПДМ –20%, всього з ПДВ –872,78 грн.

На виконання умов договору позивач передав відповідачу за період з січня 2009 року по вересень 2009 року включно природного газу в обсязі 40687,355 тис. куб. м. газу., на суму 36288208 грн. 16 коп., що підтверджується двохсторонніми актами прийому–передачі газу, які підписані сторонами та копії яких додані до матеріалів справи.

У відповідності з п. 6.1 Договору № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року, оплату за природний газ відповідач зобов’язаний здійснювати грошовими коштами у такому порядку: перша оплата в розмірі 34 % відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу проводиться не пізніше 10 числа поточного місяця; подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 % від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу до 20 та 30 (31) числа поточного місяця. Остаточний розрахунок за фактично спожиті та протранспортовані обсяги газу здійснюється на підставі акту приймання-передачі газу до 10 числа, наступного за місяцем поставки газу.

Відповідно за газ спожитий в січні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватися до 10 лютого 2009 року; за газ спожитий в лютому 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 березня 2009 року; за газ спожитий в березні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 квітня 2009 року; за газ спожитий в квітні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 травня 2009 року; за газ спожитий в травні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 червня 2009 року; за газ спожитий в червні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 липня 2009 року; за газ спожитий в липні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 серпня 2009 року; за газ спожитий в серпні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 вересня 2009 року; за газ спожитий в вересні 2009р. відповідач зобов’язаний був розрахуватись до 10 жовтня 2009 року.

У відповідності зі ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов’язання не допускається.

Як свідчать матеріали справи, відповідач свої зобов’язання щодо оплати отриманого природного газу виконав частково, сплативши 26600 879 грн. 79 коп., заборгованість станом на 01.11.09р. становила 9387 328 грн. 37 коп.

Після порушення провадження у справі відповідачем згідно платіжного доручення № 38 від 10.11.2009 року, копія якого додана до матеріалів справи, сплачено 901010 грн. основного боргу за поставлений природний газ згідно Договору поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року.

Таким чином на дату розгляду справи основна сума заборгованості за поставлений природний газ згідно Договору поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання № 06/08-2453 ТЕ-39 від 31.12.2008 року становить 8486318 грн. 37 коп.

Оскільки основний борг в сумі 901010 грн. відповідачем сплачено після порушення провадження у справі, суд доходить висновку, що спір між сторонами в цій частині врегульовано, предмет спору відсутній, а тому провадження у справі в частині стягнення 901010 грн. основного боргу підлягає припиненню.

Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що сума боргу складає 8419070,37 грн., судом до уваги не приймається, оскільки відповідачем при розрахунку була допущена помилка, та повторно зараховані в рахунок оплати платіжні доручення № 29 від 22.09.09р. на суму 116727 грн. та № 28 від 22.09.09р. на суму 851531 грн., та неврахована оплата в сумі 901010 грн. згідно платіжного доручення № 38 від 10.11.2009 року.

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердив, що сума боргу складає 8486318 грн. 37 коп.

З врахуванням заяви про зменшення позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача пеню в сумі 1465 286 грн. 79 коп. за прострочку виконання зобов’язання за період з 26.04.2009 р. по 26.10.2009 р.

Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов’язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов’язання.

Пунктами 4 та 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов’язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.

Пунктом 7.2 Договору сторони передбачили, що у разі невиконання умов п. 6.1. даного Договору, Покупець сплачує на користь Постачальника, крім суми заборгованості, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

У відповідності до пункту 7.10 договору неустойка нараховується протягом шести місяців, що передують моменту звернення з позовом.

          Оскільки матеріалами справи підтверджується прострочка виконання відповідачем взятих на себе зобов’язань щодо оплати спожитого природного газу, але приймаючи до уваги, що з вимогою про стягнення пені позивач звернувся до суду 28.10.09р., що підтверджується фіскальним чеком від 28.10.09р. про направлення до суду заяви про збільшення позовних вимог, а тому пеня підлягає нарахуванню з 28.04.09р. по 26.10.09р.

Відповідно пеня підлягає стягненню за період з 28.04.09р. по 26.10.09р. в сумі 1442394,13 грн. пені.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подачі заяви про зменшення суми пені та не надав суду доказів наявності заборгованості населення за отримані послуги з теплопостачання, а тому у суду відсутні підстави для зменшення пені, відповідно до ст.. 233 Господарського кодексу України.

Відповідно до п.2 ст.625 Цивільного кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні втрати в розмірі 938 215 грн. 06 коп. за період з лютого 2009 року по жовтень 2009 року та 3% річних в сумі 277 489 грн. 23 коп. за період з 11.02.2009 року по 01.11.2009 року.

Відповідно до п. 7.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором і чинним законодавством.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних з простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Матеріалами справи підтверджується прострочка відповідачем взятих на себе зобов’язань щодо оплати отриманого природного газу в зв’язку з чим позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних за несвоєчасні розрахунки в сумі 277 489 грн. 23 коп. за період з 11.02.2009 року по 01.11.2009 року та 938 215 грн. 06 коп. інфляційних нарахувань за період з лютого 2009 року по жовтень 2009 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Враховуючи, що відповідач в порушення ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України взяті на себе зобов'язання не виконав, заборгованість за поставлений природний газ в повній сумі в установлений строк не сплатив, суд з урахуванням вищезазначеного, доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню в частині стягнення основного боргу в сумі 8486 318 грн. 37 коп., 1442 394 грн. 13 коп. пені, 938 215 грн. 06 коп. інфляційних нарахувань, три відсотки річних в розмірі 277 489 грн. 23 коп.

В частині стягнення боргу в сумі 901 010 грн. провадження у справі підлягає припиненню у зв’язку з відсутністю предмету спору. В решті позову відмовити.

Посилання відповідача на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню на тій підставі, що прокурором не було обґрунтовано в чому полягає порушення інтересів держави щодо Міністерства палива та енергетики, НАК "Нафтогаз України" та ДК "Газ України" судом до уваги не може бути прийнято з наступних підстав.

Згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Відповідно до статті 20 Закону України „Про прокуратуру” при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 даного Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі N 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Із врахуванням того, що „інтереси держави” є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин.

Так, Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади, на який покладено функцію здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.

Відповідно до пунктів 1, 5.2 статуту НАК „Нафтогаз України” засновником та єдиним акціонером цієї Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Державою надано НАК „Нафтогаз України” спеціальний дозвіл на транспортування та безперебійне постачання природного газу, який є стратегічною природною сировиною і має для України загальнодержавне значення. Для здійснення цих функцій НАК „Нафтогаз України” створено дочірню компанію „Газ України”, функціями якої є організація роботи, направленої на забезпечення надійного функціонування систем газопостачання та скрапленого газу.

Зазначені обставини і були враховані першим заступником прокурора м.Чернігова при зверненні з даним позовом в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України ,НАК „Нафтогаз України” та Дк „Газ України”.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03.04.2007 по справі N 05-5-46/8142 .

Оскільки спір виник з вини відповідача, то відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход Державного бюджету 25 500 грн. державного мита та 236 грн. витрат за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

          Керуючись ст.ст. 193, 230, 231, 232 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526, 546, 549, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 49, п.1-1 ст.80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Провадження у справі в частині стягнення 901010 грн. припинити.

2. Позовні вимоги задовольнити частково.

3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Облтеплокомуненерго” 14000 м. Чернігів, вул. Комсомольська, 55 б (п/р № 26002010790201 в ЗАТ “Альфа-Банк”, МФО 300345, код 24100060) на користь Дочірньої компанії „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1 (р/р 26008301970 в ВАТ „Ощадбанк”, МФО 300465, код ЄДРПОУ 31301827) 8486318,37 грн. основного боргу, 1442394,13 грн. пені, 938215,06 грн. інфляційних нарахувань та три відсотки річних в розмірі 277489,23 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

4. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Облтеплокомуненерго” 14000 м. Чернігів, вул. Комсомольська, 55 б (п/р № 26002010790201 в ЗАТ “Альфа-Банк”, МФО 300345, код 24100060) в доход державного бюджету рахунок № 31111095700002 в ГУДК України в Чернігівській області МФО 853592, код 22825965, код платежу 22090200, 25500 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

5. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Облтеплокомуненерго” 14000 м. Чернігів, вул. Комсомольська, 55 б (п/р № 26002010790201 в ЗАТ “Альфа-Банк”, МФО 300345, код 24100060) в доход державного бюджету рахунок № 31214259700002 в ГУДК України в Чернігівській області МФО 853592, код 22825965 код платежу 22050000, 236 грн. витрат за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

6. В решті позову відмовити.

СУДДЯ                                                            Л.М. Лавриненко

Рішення оформлено відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України та підписано 01.12.2009р.

СУДДЯ                                                            Л.М. Лавриненко