Рішення № 6891015, 06.07.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
06.07.2009
Номер справи
11/239
Номер документу
6891015
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 11/239 06.07.09

За позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1

до 1) Шевченківської районної в м. Києві ради,

2) Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради

про зобов'язання вчинити дії

та за зустрічним позовом Шевченківської районної в м. Києві ради

до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради про визнання права комунальної власності

Суддя Смирнова Ю.М. Представники:

від позивача ОСОБА_2 представник

від відповідача-1 Куценко О.О., Синявська О.В. представники

від відповідача-2 Башуцький І.Я., Марусиченко В.В. представники

В судовому засіданні 06.07.2009 на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою представників учасників судового процесу оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду. ОБСТАВИНИ СПРАВИ: Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про зобовязання Шевченківської районної в м. Києві ради в особі виконавчого органу Шевченківської районної в м. Києві ради - Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради провести приватизацію нежилого приміщення арки (групи приміщення № 36) загальною площею 40,8 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 112 літ. А з укладенням договору купівлі-продажу та акта передачі зазначеного обєкта з позивачем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення про приватизацію обєктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 15.02.2007, спірне приміщення підлягає приватизації шляхом викупу позивачем. Проте, до цього часу договір купівлі-продажу зазначеного приміщення відповідачами з позивачем не укладено.

Відповідачі позовні вимоги відхилили, зазначивши, що права позивача не порушені.

В межах справи № 11/239 Шевченківська районна у м. Києві рада звернулась з зустрічним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради на нежиле приміщення першого поверху загальною площею 40,8 кв.м. (група приміщень № 36) за адресою вул. Саксаганського, 112 літ. "А" в м. Києві.

Зустрічний позов мотивований тим, що відповідно до рішення Київради від 27.12.2001 № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 № 40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" спірне приміщення є комунальною власністю Шевченківського району м. Києва.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.06.2009 вказана зустрічна позовна заява прийнята для спільного розгляду з первісним позовом на підставі ст. 60 Господарського процесуального кодексу України та залучено до участі у справі Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача за зустрічним позовом.

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 письмового відзиву на зустрічний позов не надав, проте в судовому засіданні проти задоволення зустрічного позову заперечив, оскільки Шевченківською районною у місті Києві радою прийнято рішення про приватизацію позивачем спірного нежитлового приміщення, а тому це приміщення належить на праві власності відповідачу за зустрічним позовом.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва

В С Т А Н О В И В :

По зустрічному позову.

Згідно ст. 392 Цивільного кодекс України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 6 Закону України "Про столицю України місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м.Києва, і виступає субєктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими субєктами права власності в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про столицю України місто-герой Київ" Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління обєкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.

Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001 № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11) передала жилий будинок № 112 по вул. Саксаганського до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Рішенням "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" від 18.06.2002 № 40 Шевченківська районна у місті Києві рада прийняла зазначений вище будинок до комунальної власності Шевченківського району міста Києва (п. 807 таблиці 7 додатку 1 до рішення).

Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаних будинків, органами місцевого самоврядування не приймалося.

За таких обставин, власником спірного нежилого приміщення, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 112 літ. А, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є субєктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у звязку з чим вимоги зустрічного позову визнаються судом обґрунтованими.

По первісному позову.

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.

В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.

Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.

Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 № 263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.

Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж обєктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці обєктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26).

02.10.2008 Шевченківською районною у місті Києві радою прийнято рішення № 167 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва", яким затверджено перелік обєктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, що підлягають приватизації шляхом викупу.

Відповідно до п. 28 цього переліку нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 112 літ. А загальною площею 41,0 кв. м., яке перебувало в оренді у позивача за договором оренди № 1686/2 від 31.08.2006, підлягає приватизації шляхом викупу Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1.

Згідно з технічним паспортом, виготовленим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, станом на 12.03.2009, площа нежилого приміщення по вул. Саксаганського, 112 літ. А в місті Києві складає 40,8 кв.м.

Таким чином, остаточна площа обєкта приватизації становить 40,8 кв.м.

Отже, позивач у встановленому законодавством порядку одержав право на викуп спірного нежилого приміщення, розташованого по вул. Саксаганського, 112, літ. А в місті Києві площею 40,8 кв.м.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку обєктів приватизації.

Підготовка обєкту до продажу включає в себе визначення ціни продажу обєкта, підготовку та опублікування інформації про обєкту у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проведення у разі необхідності реорганізації або ліквідації державного підприємства, замовлення у разі потреби екологічного аудиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 №263, продавцем обєктів малої приватизації, що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.

У даному випадку, підготовка обєкту до приватизації мала бути здійсненна протягом двох місяців з дня винесення рішення Шевченківською районною у місті Києві радою № 167 від 15.02.2007, тобто до 15.04.2007.

Однак, на момент розгляду спору підготовка обєкта приватизації до продажу з урахуванням рішення Шевченківської районної у місті ради № 167 не проведена, зокрема, не здійснено оцінки обєкта з метою визначення ціни його продажу, договору купівлі-продажу обєкта приватизації не укладено.

Звернення позивача до відповідача Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради щодо укладання договору купівлі-продажу залишено відповідачем без задоволення.

Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обовязкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту.

Частина 1 ст. 649 Цивільного кодексу України визначає, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках встановлених законом, вирішуються судом.

Згідно ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.

Примірний договір купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, затверджено Наказом Фонду державного майна України № 2411 від 22.08.2005.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки відповідачем-1 прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його викупу позивачем та уповноважено відповідача-2 здійснити оцінку даного майна, а також укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність відмови відповідача-2 в укладенні договору купівлі-продажу обєкта приватизації. Бездіяльність відповідача-2 порушує права позивача як покупця обєкта приватизації.

Однак, суд дійшов висновку про необхідність задоволення первісного позову частково з огляду на те, що відповідач-1 виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 15.02.2007 прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого приміщення за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 112 А загальною площею 40,8 кв.м (з урахуванням технічної документації БТІ) підлягає приватизації шляхом викупу Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, а органом, який уповноважений укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є відповідач-2.

Таким чином, відповідачем-1 не порушено права та охоронювані законом інтереси щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, відсутні підстави для зобовязання відповідача-1 проводити приватизацію.

Враховуючи вищевикладене, первісний позов підлягає задоволенню частково, по відношенню до відповідача-2, а зустрічний позов - задоволенню повністю.

З огляду на приписи п. 29, п. 30 Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України № 15 від 22.04.1993, державне мито з позовної заяви про визнання права власності визначається з урахуванням вартості спірного майна. Отже, розмір державного мита за зустрічною позовною заявою про визнання права власності становить 1 637,00 грн. (виходячи із залишкової вартості нежитлового приміщення, визначеного рішенням Київської міської ради від 27.12.2001 № 208/1642), в той час як позивач за зустрічним позовом сплатив лише 85,00 грн. державного мита.

Враховуючи положення ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та усне клопотання позивача, судові витрати за первісним позовом у розмірі 85 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача за первісним позовом.

Судові витрати за зустрічним позовом в розмірі 85 грн. державного мита та 312,50 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом. Державне мито в розмірі 1 552,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за зустрічним позовом в доход Державного бюджету відповідно до ст. 46 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

В И Р І Ш И В :

Первісний позов задовольнити частково.

Зобовязати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, б-р Шевченка, 26/4, ідентифікаційний код 21532540) провести приватизацію нежилого приміщення арки (групи приміщення № 36) загальною площею 40,8 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 112 літ. А з укладанням договору купівлі-продажу та акту передачі зазначеного об'єкта з Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_1 (01025, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).

В іншій частині первісного позову відмовити.

Зустрічний позов задовольнити повністю.

Визнати право комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) на нежиле приміщення першого поверху загальною площею 40,8 кв.м. (група приміщень № 36) за адресою вул. Саксаганського, 112 літ. "А" в м. Києві

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (01025, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, з будь-якого рахунку виявленого під час виконання рішення) на користь Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита та 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (01025, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, з будь-якого рахунку виявленого під час виконання рішення) в доход Державного бюджету України 1 552 (одна тисяча пятсот пятдесят дві) грн. 00 коп. державного мита.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя Ю.М. Смирнова

Дата підписання рішення: 09.07.2009