
Справа № 542/1081/17
Провадження № 3/545/462/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" вересня 2017 р. р. Полтавський районний суду Полтавської області в складі:
головуючого судді Поеттій А.Г.,
з участю секретаря Задорожна Ю.В.,
прокурора Лещенко А.О.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України за постановою Апеляційного суду Полтавської області від 20.07.2017 року, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, українця, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_4,
за вчинення корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
в с т а н о в и в :
Відповідно наказу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області від 20.05.2004 № 38 "Про прийняття на роботу", ОСОБА_1 з 20 травня 2004 року зараховано па посаду судді Новосапжарського районного суду Полтавської області відповідно до Указу Президента України від 13.05.2004 № 539/2004.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у редакції до 30.09.2016, особа, призначена па посаду судді, набуває повноважень судді після складення присяги. Нова редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який вступив у дію з 30.09.2016, аналогічно передбачає набуття повноважень судді, а саме ч. 1 ст. 57 Закону..
Постановою Верховної ради України від 04 березня 2010 року № 1943-VI "Про обрання суддів" Верховної Ради України суддю Новосанжарського районного суду Полтавської області Івка Володимира Миколайовича обрано суддею України безстроково.
Згідно Постанови Верховної ради України від 08 вересня 2016 року № 1515- VIII "Про звільнення суді у звязку з поданням заяви про відставку», суддю Івка Володимира Миколайовича звільнено з посади судді Новосанжарського районного суду Полтавської області.
Наказом в.о. голови Новосанжарського районного суду Полтавської області ОСОБА_2 від 14.09.2016 № 20 ос суддю Новосанжарського районного суду Полтавської області Івка Володимира Миколайовича з 14.09.2016р. звільнено, в звязку з поданням заяви про відставку.
Згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області від 05.07.2017 № 312, ОСОБА_1 дійсно працював у Новосанжарському районному суді на посаді судді, заробіток з січня по вересень 2016 року становить 198 719,88 грн.
Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області, - ОСОБА_1 є субєктом відповідальності за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону встановлено, що субєкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобовязані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у редакції до 30.09.2016, суддя зобовязаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, аналогічне зобовязання залишилось і у новій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме у п. З ч. 7 ст. 56 Закону.
Відповідно до першого етапу системи подання та оприлюднення відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон) декларацій, який розпочав свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, передбаченого пунктом 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283, віднесено декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями), службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст.50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно примітки до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище віднесено, зокрема посаду судді.
Відповідно до підпункту 2 п. 5, п.8 та п. 9 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація субєкта декларування, який припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли субєкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа субєкт декларування підписує документ накладенням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа субєкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення субєкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету субєкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення субєкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
Відповідно до пункту 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обовязкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
ОСОБА_1, будучи суддею Новосанжарського районного суду Полтавської області, був зобовязаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше дня припинення такої діяльності, тобто 14 вересня 2016 року.
Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування » (далі - Реєстр) співпадає з фактичною датою подання субєктами декларування документів до Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування (за текстом Реєстр), декларація особи, яка припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 12.10.2016 об 15 год 21 хв. (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/declaration/e12e36fd-ba7e-422c-8a34-e623f8e4952d).
Згідно листа НАЗК від 01.02.2017 № 53-09/2205/17, у період з 01.09.2016 по 30.10.2016, обмежень доступу до Реєстру не було.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП субєктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобовязані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно Єдиного державного реєстру судових рішень (який перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті - http://www.reyestr.court.gov.ua/Page/1), за період з 01.09.2016 по 12.09.2016, суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Івко В.М. приймав та виносив 35 судових рішень, вироків, ухвал та постанов, займаючи відповідну посаду судді , а саме 01, 02, 05, 06, 07, 08, 09 та 12 вересня 2016 року, тобто перебував на робочому місці, крім святкових і вихідних днів, та виконував свої повноваження як суддя.
Відповідно ОСОБА_1 у зазначені дні перебувати у відпустці чи на лікарняному не міг.
Також згідно листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області від 05.07.2017 № 05-435/1283 суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Івко В.М. у період серпень-жовтень 2016 року у відпустці та на лікарняному не перебував.
Отже, поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями у ОСОБА_1 не було.
Крім того, відповідно до табелю використання робочого часу за вересень 2016 року суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області Івко В.М. 14.09.2016 перебував на робочому місці, а тому повинен був знати про його звільнення саме в цей день.
Отже, ОСОБА_1 у зазначений час мав можливість подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, своєчасно.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Пунктом 9 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, повязане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 52 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у редакції до 30.09.2016р. суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та нього Закону призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
Судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судів загальної юрисдикції чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.
Суд вважає неспроможними твердження ОСОБА_1 про те, що він отримав доступ до електронного цифрового підпису лише 05.10.2016 року і том не мав можливості подати декларацію в електронному виді до вказаної дати. Дані твердження могли б бути прийняті судом до уваги , якби останні подав декларацію відразу після отримання електронного ключа. Також ОСОБА_1 не надав доказів неможливості отримати зазначений доступ на дату звільнення та доказів на підтвердження тих поважних обставин , які б унеможливлювали подання декларації у визначений законом час.
Таким чином, суд вважає доведеною виннність ОСОБА_1, в тім, що він будучи суддею Новосанжарського районного суду Полтавської області, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись субєктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушенні вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону, пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2 "Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 № 1153/29283, несвоєчасно, без поважних причин, після дня припинення такої діяльності (14 вересня 2016 року), а саме 12.10.2017 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), чим вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, вважаю за достатнє в даному випадку накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу передбаченого санкцією статті.
Згідно п.5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, що притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 34, ч. 1 ст. 172-6, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір» -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1, визнати винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п"ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме 850грн..00коп . на користь Держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Держави в особі стягувача Державної судової адміністрації України (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019 , рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 320грн.00коп..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання до Апеляційного суду Полтавської області через Полтавський районний суд Полтавської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: А.Г.Потетій