
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 вересня 2017 р. Справа № 918/516/17
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В. розглянувши справу за позовом Рівненська міська рада
до відповідача Фізична особа-підприємець ОСОБА_2
про повернення земельної ділянки та приведення її у придатний для використання стан шляхом звільнення від тимчасових споруд
За участю представників сторін:
від позивача: представник ОСОБА_3
від відповідача: представник ОСОБА_2, ОСОБА_4
В засіданні приймали участь: представник ГУ Держгеокадастру у Рівненській області Верещук Л.В.
Статті 20, 22 Господарського процесуального кодексу України сторонам роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
ВСТАНОВИВ:
Рівненська міська рада (надалі Позивач, Рада) звернулася в господарський суд Рівненської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі Відповідач, Підприємець, ФОП ОСОБА_2.) в якому просить зобов'язати останнього звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) та привести її у придатний для використання стан шляхом звільнення від тимчасових споруд.
До розгляду справи по суті представник Ради подав заяву про зміну предмету позову в якій просить зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 повернути орендовану земельну ділянку після припинення договору оренди землі від 02.12.2004 року за №040458300061 площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) та привести її у придатний для використання стан шляхом звільнення від тимчасових споруд.
Свої вимоги Позивач мотивує тим, що Відповідач на підставі договору оренди землі від 02.12.2004 року орендував земельну ділянку площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) однак після припинення права оренди, земельну ділянку орендодавцю не повернув та не привів її у придатний для використання стан.
Відповідач відзиву на позов суду не надав, в судовому засіданні проти позову заперечив пославшись на те, що правовідносини по оренді зазначеної земельної ділянки між ним та Рівненською міською радою продовжують існувати, так як він вчасно і в повному обсязі сплачує орендну плату, повідомляв Виконавчий комітет Рівненської міської ради про намір продовжити дію договору оренди та направив останньому проект додаткового договору, рішенням Рівненської міської ради від 27.11.2014 року №46 53 вирішено поновити договір оренди землі і укласти додатковий договір про поновлення.
Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, заслухавши пояснення представників сторін, давши належну оцінку доказам, які мають значення для справи, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.
Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі» передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Підпункт 34 ч.І ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження міських рад у галузі земельних відносин на території міст, і пункт «а» передбачає розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до приписів Закону України «Про оренду землі» та Земельного кодексу України особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої і надання земельної ділянки в оренду проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, при цьому, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється тільки на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця.
Згідно ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Частиною 1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішенням Рівненської міської ради від 07 липня 2004 року №955 затверджено проект землеустрою та передано в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на 10 років земельну ділянку площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) для будівництва та обслуговування павільйону з шиномонтажу.
На виконання вказаного рішення міської ради, між ФОП ОСОБА_2 (орендар) та Рівненською міською радою (орендодавець) 05 листопада 2004 року укладено договір оренди землі, який зареєстровано Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02 грудня 2004 року за №040458300061.
Відповідно до п. 1 Договору оренди Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) для будівництва та обслуговування павільйону з шиномонтажу.
Договір укладено строком на десять років. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію ( п. 6 Договору).
У відповідності до пункту 35 даного договору оренди землі дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- смерті фізичної особи.
27 листопада 2014 року Рівненською міською радою прийнято рішення №4653 яким, зокрема, вирішено поновити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (і.н. НОМЕР_1) строком на п"ять років договір оренди землі загальною площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) (кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2) за рахунок земель, які перебувають в нього в оренді (договір оренди землі від 2 грудня 2004 року №040458300061). Крім того, даним рішенням вирішено укласти Додатковий договір про поновлення договору оренди землі та зобов"язано землекористувача у тримісячний строк з дня прийняття цього рішення виготовити та отримати документ, що посвідчує право користування землею. Також у рішенні зазначено, що у разі, якщо додатковий договір про поновлення договору оренди землі не укладено впродовж шести місяців з моменту прийняття цього рішення, то воно втрачає чинність, а договір оренди землі вважається припиненим у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено та попереджено землекористувача про те, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права оренди земельної ділянки, відповідно до вимог статті 141 Земельного кодексу України.
У зв'язку із закінченням строку, на який було укладено договір оренди землі від 02.12.2004 року №040458300061, та не поновленням його дії (не укладення додаткового договору про поновлення договору оренди землі) в порядку та в строки, передбачені законодавством, 26.04.2016 року Рівненською міською радою було здійснено припинення права оренди земельної ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (номер запису про інше речове право від 26.04.2016 року №14324707).
Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства та актом обстеження земельної ділянки, складених державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області Грошком Володимиром Івановичем від 16.02.2017 року за №4 встановлено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі від 02.12.2004 року №040458300061 щодо передачі йому в оренду земельної ділянки площею 153 м2 (кадастровий номер НОМЕР_2) АДРЕСА_1 м. Рівне (в районі котельні) для будівництва та обслуговування павільйону з шиномонтажу, який припинив свою дію 26.04.2016 року, а зазначена земельна ділянка використовується ОСОБА_2 до дня складання акта перевірки для зазначених вище цілей, що є порушенням вимог ст.125 Земельного кодексу України, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення від 03.04.2017 №0000024).
Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Рівненської області проведено розрахунок шкоди, заподіяної державі ФОП ОСОБА_2 внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови у АДРЕСА_1 (поблизу котельні), який підлягає стягненню становить 4104,88 грн.
06.04.2017 року складено Протокол про адміністративне правопорушення та 14.04.2017 №0000024 припис про усунення виявлених порушень вимог земельного законодавства від 14 квітня 2017 року, а саме звільнити самовільно зайняту земельну ділянку або посвідчити право користування нею відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно статті 14 Конституції України зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таке право оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом країни. Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до статті 31 Закону України "Про оренду землі" Договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Пунктом 21 договору оренди землі сторони погодили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Відтак в зв"язку з припиненням договору оренди землі від 02.12.2004 року за №040458300061 Відповідач зобов"язаний повернути орендодавцеві - Рівненській міській раді земельну ділянку загальною площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) та привести її у придатний для використання стан шляхом звільнення від тимчасових споруд.
Заперечення Відповідача про те, що він правомірно продовжує користуватися земельною ділянкою спростовуються всім вищенаведеним.
Крім того суд зазначає, що поновлення договору оренди землі від 02.12.2004 року за №040458300061 не відбулося, так як відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі можливе за умови прийняття орендодавцем рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності) та укладення з орендарем додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Однак Додаткова угода до договору оренди землі від 02.12.2004 року за №040458300061 між орендодавцем (Рівненською міською радою) та орендарем (ФОП ОСОБА_2.) у місячний строк від дня прийняття орендодавцем рішення про поновлення укладена не була.
Ні підприємець ОСОБА_2, як орендар, ні Рівненська міська рада, як орендодавець після прийняття орендодавцем рішення про поновлення договору оренди землі не зверталися до суду про оскарження відмови та/або наявного зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі.
Сплата орендарем орендної плати після закінчення строку договору оренди не є підставою для поновлення договору оренди землі в розумінні ст. 33 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до статті 12 Цивільного кодексу України Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Особа може відмовитися від свого майнового права.
Відповідно до статті 13 цього ж Кодексу цивільні права особа здійснює у межах наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Отже в даному випадку фізична особа-підприємець ОСОБА_2 маючи право на укладення Додаткової угоди до договору оренди землі від 02.12.2004 року №040458300061 про його поновлення сам не скористався зазначеним правом.
Згідно з ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Нормами статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, позовні вимоги Рівненської міської ради грунтуються на законі, підтверджені матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.
Керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, і.к. НОМЕР_1) повернути Рівненській міській раді (33000, м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, ЄДРПОУ 34847334) орендовану земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2) площею 0,0153 га АДРЕСА_1 (в районі котельні) та привести її у придатний для використання стан шляхом звільнення від тимчасових споруд.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, і.к. НОМЕР_1) на користь Рівненської міської ради (33000, м.Рівне, вул.Соборна, 12-А, ЄДРПОУ 34847334) 1600, 00 грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 15 вересня 2016 року.
Суддя Марач В.В.