Постанова № 68902890, 17.05.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2016
Номер справи
804/14082/15
Номер документу
68902890
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2016 р. Справа № 804/14082/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інпекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області

до Казенного підприємства «Південукргеологія»

про стягнення податкового боргу.

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області до Казенного підприємства «Південукргеологія» про (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.04.2016р.) стягнення на користь місцевого бюджету коштів у банках, обслуговуючих Казенне підприємство «Південукргеологія» за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб за період з листопада по грудень 2014 року та з січня по червень 2015 року у сумі 21628,13 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не здійснювалась у порядку та строки, визначені законодавством, сплата земельного податку з юридичних осіб.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2016р. прийнято до свого провадження адміністративну справу та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Направляв відзив на адміністративний позов, у якому відповідач не визнає позовні вимоги позивача щодо заборгованості у розмірі 21628,13 грн. із посиланням на ст..6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", за якою під час проведення АТО суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність та території проведення АТО, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

З огляду на обмеженість строку вирішення справи та те, що відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин не прибув у судове засідання, суд не вбачає підстав для відкладання розгляду справи, а також враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 зазначеної норми.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

Згідно з п.п. 49.18. ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Відповідно до п.2 ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, яі дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настаюті останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, Казенне підприємство «Південукргеологія» зареєстроване 25.11.1998р. виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради як суб'єкт господарської діяльності, перебуває на обліку як платник податків, зборів та обов'язкових платежів за основним місцем обліку в ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровска ГУ ДФС Дніпропетровскої області; зі сплати земельного податку - в ДПІ у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області.

Згідно поданого позову, новоутворений податковий борг відповідача з земельного податку з юридичних осіб становить: за період з листопада по грудень 2014 року та з січня по червень 2015 року - 21628,13 грн.

13.02.2014р. КП «Південукргеологія» подано до податкового органу податкову декларацію з плати зе землю за 2014 рік, якою відповідачем самостійно розраховано земельний податок у сумі 27001,44 грн., із розрахунку 2250,12 грн. щомісяця.

19.02.2015р. КП «Південукргеологія» подано до податкового органу податкову декларацію з плати зе землю за 2015 рік, якою відповідачем самостійно розраховано земельний податок у сумі 34265,44 грн., із розрахунку січень - листопад 2855,46 грн. щомісяця, грудень - 2855,38 грн.

За період з листопада по грудень 2014 року та з січня по червень 2015 року грошові зобов'язання у загальній сумі 21628,13 грн. відповідачем не сплачені.

З матетеріалів справи вбачається, що КП «Південукргеологія» здійснювалось декларування земельного податку землі, переданої у постійне користування на підставі Державного акту на право постійного користування землею від 04.06.1996р. №ІІ-ДН №009351, за адресою: Луганська обл.., м.Волноваха, вул..Леніна, 20, з метою розташування виробничої бази Приазовської ГРЕ.

02.09.2014р. Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", який набув чинності 15.10.2014р.

Відповідно до ст.1 зазначеного Закону територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014р. № 405/2014.

30.10.2014р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. № 1053-р до зазначених пунктів належить Волноваський район Донецької області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» визнано таким, що втратило чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 та затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, а саме: згідно з додатком до зазначених пунктів належить Волноваський район Донецької області.

Відповідно до ст. 6 Закону "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно зі ст. 7 цього ж Закону скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

За ч.2 ст.11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Тобто суб'єкти господарювання звільняються від орендної плати за користування державним та комунальним майном на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Вказаний закон є спеціальним законом у спірних правовідносинах і підлягає обов'язковому застосуванню на території на якій проводяться антитерористичні операції, його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до інших законодавчих та нормативно-правових актів.

Як вже зазначалось, заборгованість відповідача по сплаті земельного податку виникла з листопада 2014 року, тобто у період дії Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.

Таким чином, стягнення з відповідача заборгованості по земельному податку з 14.04.2014 року суперечить вимогам Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.

Ст.. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вище викладеного, враховуючи норми Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та перебування земельної ділянки, за якою має сплачуватись грошове зобов'язання з земельного податку, на території проведення антитерористичної операції, суд доходить висновку про звільнення КП «Південукргеологія» від обов'язку сплачувати такі грошові зобов'язання, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Суддя Д.В. Сидоренко