Постанова № 68881879, 13.09.2017, Долинський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
13.09.2017
Номер справи
388/687/17
Номер документу
68881879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Долинський районний суд Кіровоградської області

110 м. м. Долинська Долинський район Кіровоградська область Україна 28500

Справа № 388/687/17

Категорія 90

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2017 року Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді СТЕПАНОВ С.В.

при секретарі Лінській Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Долинській адміністративний позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської областіпро визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року третьої категорії, що свідчить з виданого 01.07.1991 року і перереєстрованого 19.08.1997 року посвідчення, серії НОМЕР_2 і має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років.

З 12 вересня 1986 року гр. ОСОБА_1 наказом Долинського РТП ім..ОСОБА_3 №56 від 12.09.1986р. разом із старшим групи ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, як водіїв відкомандировано на п'ять днів для перевозки сімей в м.Чорнобиль.

Шляховим листом вантажного автомобіля № 387006 від 12.09.1986 року вбачається, що ОСОБА_1 як водій автомобіля ГАЗ-53А д.н.НОМЕР_3 виїхав 12.09 та повернувся 20.09. Завдання водія - перевезення вантажу з м.Долинська Кіровоградської області у м.Яготин, Чорнобиль Київської області.

З подання та протоколу засідання комісії від 15.08.1997 року вбачається, що гр. ОСОБА_1 дійсно виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеної автоколони в зоні відчуження в період з 12 по 19 вересня 1986 року, тому визначений особою, яка віднесена до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС третьої категорії.

В травні місяці 2017 року позивач звернувся до відповідача про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року третьої категорії у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської кат астрофи".

Відповідно до листа Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду Управління ПФУ Кіровоградської області від 08.06.2017р. №136/03-30 зазначено, що рішенням Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області від 07.06.2017 року №378 йому було відмовлено у призначенні пенсії, оскільки в наданих документах не зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де ним виконувалась роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач вважаючи такі дії незаконними звернувся до суду з даним позовом та просить призначення йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 04.04.2017 року тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку згідно ст. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки його звернення про призначення пенсії відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку.

Позивач в судове засідання не з'явився про розгляд справи належним чином був повідомлений, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, до суду надано заяву про розгляд даного позову без їхньої участі за наявними матеріалами в справі та наданим раніше запереченням проти позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 (а. с. 4).

Згідно положень ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 5 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

З метою реалізувати права на пенсію як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3) позивач звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з відповідною заявою.

Згідно копії листа від 08 червня 2017 року № 136/03-30 Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області повідомили, що рішенням від 07.06.2017р. № 378 гр. ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с. 6).

Відповідно до пп. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 (далі - Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Згідно наказу Долинського РТП ім..ОСОБА_3 №56 від 12.09.1986р. вбачається, що гр. ОСОБА_1 разом зі старшим групи ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, як водіїв відкомандировано на п'ять днів для перевозки сімей в м.Чорнобиль (а.с.7).

Згідно шляхового листа вантажного автомобіля № 387006 від 12.09.1986 року вбачається що, гр. ОСОБА_1 як водій автомобіля ГАЗ-53А д.н.НОМЕР_3 виїхав 12.09 та повернувся 20.09. Завдання водія - перевозка вантажу з м.Долинська Кіровоградської області у м.Яготин, Чорнобиль Київської області (а.с.8).

Відповідно до подання та протоколу засідання комісії від 15.08.1997 року, вбачається, що гр. ОСОБА_1 дійсно виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеної автоколони в зоні відчуження в період з 12 по 19 вересня 1986 року, тому визначений особою, жа віднесена до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС третьої категорії (а.с.9).

Згідно ст. 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Положеннями ст. 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 65 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Статтею 15 Закону передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства. Інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

Вищевикладене свідчить про те, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, наявність у ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 3) підтверджує визнаний державою його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з 12 вересня по 20 вересня 1986 року, що відповідно дає йому право для призначення пенсії у зв'язку із зменшенням на п»ять років пенсійного віку (ст. 55 Закону), дане підтверджується наказом Долинського РТП ім..ОСОБА_3 №56 від 12.09.1986р. про відкомандирування водія ОСОБА_1 на п'ять днів для перевозки сімей в м.Чорнобиль, шляховим листом вантажного автомобіля № 387006 від 12.09.1986 року де слідує, що ОСОБА_1 як водій автомобіля ГАЗ-53А д.н.НОМЕР_3 виїхав 12.09 та повернувся 20.09.1986р., а завдання водія - перевезення вантажу з м.Долинська Кіровоградської області у м.Яготин, Чорнобиль Київської області а також, поданням та протоколом засідання комісії від 15.08.1997 року, яким передбачено, що гр. ОСОБА_1 дійсно виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеної автоколони в зоні відчуження в період з 12 по 19 вересня 1986 року, тому визначений особою, яка віднесена до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС третьої категорії.

Право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 6, ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. ст. 22, 23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене.

Мотивація та докази наведені у запереченнях відповідача не дають підстав для постановлення висновку, що спростовував би вищезазначене.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій та інших джерел соціального забезпечення.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 46, Конституції України, ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 9, 10, 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтями 9, 70, 71, 94, 158, 161-163, 186 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії посадових осіб Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Долинське об'єднане управління пенсійного фонду України Кіровоградської області Код ЄДРПОУ 40387281 призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення до вказаного вище органу, а саме з 04.04.2017 року.

Постанова може бути оскаржена через Долинський районний суд до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів відповідно до ст.186 КАС України.

Суддя С. В. Степанов