Постанова № 6888164, 30.11.2009, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2009
Номер справи
2-а-7323/09/1170
Номер документу
6888164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-7323/09/1170

Категорія статобліку 2.11.8

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2 листопада 2009 року 11 год. 03 хв. м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Урсатьєві А.В.,

за участю:

позивача представник Савченко Г.О.

відповідача представник Нікішаєв Л.Л., представник Топчій С.В.

свідок ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Жигулі» Олександрійської міської ради до Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції, про визнання протиправним дій по винесенню 15.07.2009 р. рішення за № 0001422320 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12080 грн. 25 коп. та скасування зазначеного рішення

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Жигулі» Олександрійської міської ради звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним дій по винесенню 15.07.2009 р. рішення за № 0001422320 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12080 грн. 25 коп. та скасування зазначеного рішення.

Позивач мотивує позовні вимоги протиправністю дій відповідача в процесі прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.07.2009 р. № 0001422320 на підставі неіснуючого Указу Президента України від 10.08.2005 р № 436/95 в той час як нормативним актом, яким встановлено штрафні санкції застосовані Олександрійською ОДПІ є Указ Президента України від 12.06.1995 р № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки», також, позивач вважає неправомірним при винесенні оскаржуваного рішення застосування працівниками Олександрійської ОДПІ норм підзаконного акту, Указу Президента України, так як Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.2009 р. № 265/95-ВР має більшу юридичну силу. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач наголошує на невідповідності висновків акту перевірки від 08.07.2009 р. № 0068/11/26/23/2309658 описовій частині даного акту, а саме: відповідно до п.п. 2.2.9. субєкт господарювання фіскального режиму роботи реєстратора розрахункових операцій дотримується, до п.п. 2.2.10. використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості згідно вимог, до п.п. 2.2.11. пломби реєстратора розрахункових операцій в наявності та цілісності, до п.п. 2.2.12. друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків та їх зберігання в книзі обліку розрахункових операцій згідно вимог. Відповідно до висновку перевірки згідно п.п. 3.1. акту в результаті перевірки встановлено порушення п.п 7.5 п. 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, зареєстрованого в Мінюсті України 05.02.2001 р. за № 106/5297; порушено п.п 2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. за № 40/10320, зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 10.08.2005 р. № 277.

Відсутність фіскальних звітних чеків з № 0767 від 02.06.2009 р. по фіскальний звітний чек № 0798 від 07.07.2009 р. у книзі обліку розрахункових операцій № 1126001557р/4 від 02.06.2009 р. позивач в особі свідка пояснює помилковим вкладенням в іншу книгу обліку у звязку зі схожістю номерів книг.

Також, позивач вважає, що невірне зазначення відповідачем дати прийняття Указу Президента № 436/95 та номеру акту перевірки від 08.07.09 р. в оскаржуваному рішенні, відсутність номеру акту перевірки від 08.07.09 р. наданому позивачу відповідачем після перевірки є підставою для скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.07.2009 р. № 0001422320.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив мотивуючи прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.07.2009 р. № 0001422320 на підставі норм Указу Президента України № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки» незабезпеченням позивачем всупереч п.п 7.5 п. 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок та п.п 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій, на підставі фіскальних звітних чеків. З приводу невірного зазначення дати прийняття Указу Президента № 436/95 та номеру акту перевірки від 08.07.09 р. в оскаржуваному рішенні відповідач пояснив механічною помилкою у звязку з значним обсягом рішень Олександрійської ОДПІ. Відповідач вважає, що помилка позивача в процесі вкладення роздрукованих фіскальних чеків в іншу книгу не звільняє позивача від відповідальності. Також, відповідач обґрунтовує правомірність дій при винесені оскаржуваного рішення подальшим адміністративним оскарженням позивачем рішення від 15.07.2009 р. № 0001422320 за результатами розгляду якого органами ДПС України позивачу відмовлено в задоволенні скарг.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 02.11.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 09.11.2009 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін які брали участь у справі суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Жигулі» Олександрійської міської ради, ід.код 23096758, зареєстроване 27 червня 1991 р., номер запису про державну реєстрацію 1445120 0000 000879, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 199911, форма власності комунальна, місце знаходження вул. Першотравнева, 17, м. Олександрія, Кіровоградська область (а.с. 10, 11)

Відповідно до п.п. 3.1. Статуту (а.с. 7-9) Підприємство є юридичною особою з моменту його реєстрації Органом управління. Органом управління згідно п.п. 1.1. Статуту є виконавчий комітет Олександрійської міської ради.

3 грудня 1991 року платник податків комунальне підприємство «Жигулі» Олександрійської міської ради узятий на облік в Олександрійській обєднаній державній податковій за № 2. (а.с. 12)

8 липня 2007 року працівниками Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції на підставі направлень № 747 від 07.07.2009 р., № 748 від 07.07.2009 р. (а.с. 46, 47) проведено перевірку субєкта господарювання, комунального підприємства «Жигулі» Олександрійської міської ради з метою здійснення контролю за додержанням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявністю торгових патентів та ліцензій. Направлення на перевірку згідно підписів про ознайомлення та отримання вручені 08.07.09 р. директору комунального підприємства Костенку В.Г.

За результатами перевірки складений 08.07.2009 р. акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. ( а.с. 14, 15)

Відповідно до п.п. 2.2.14 акту від 08.07.09 р. в результаті здійсненої перевірки посадовцями Олександрійської ОДПІ виявлено, що відповідно фіскальних звітних чеків з № 0767 від 02.06.2009 р. по фіскальний звітний чек № 0798 від 07.07.2009 р. комунальним підприємством «Жигулі» справлявся збір за парковку автотранспорту по вул. 50 р. Жовтня, вул. Семашко, вул. Садовій, м. Олександрія. Сума розрахунків проведених через реєстратор розрахункових операцій, Міні-500.02 МЕ, фін № 1126001557 за період з 02.06.2009 р. по 07.07.2009 р. склала 2416 грн. 05 коп. Перевіряючим предявлено книгу обліку розрахункових операцій № 1126001557р/4 від 02.06.2009 р. В зазначеній книзі не здійснювалося підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги обліку розрахункових операцій, також не забезпечено своєчасне оприбуткування готівки у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків на суму 2416,05 грн. (а.с. 14, 73) У звязку з виявленими фактами працівниками Олександрійської ОДПІ зроблено висновок, п. 3.1. акту перевірки, про порушення субєктом господарювання п.п 7.5 п. 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614 , зареєстрованого у Мінюсті України 05.02.2001 р. №106/5297 та п.п 2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. за № 40/10320, зі змінами та доповненнями. (а.с. 14, 73)

15 липня 2009 року на підставі акту перевірки № 0068/11/26/23/23069758 від 08.07.2009 р., відповідно до п. 2.6 глави 4 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 13.01.2005 р. за № 40/10320, зі змінами та доповненнями, та п.п 7.5 п. 7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, зареєстрованого у Мінюсті України 05.02.2001 р. №106/5297 на підставі п.1 Указу Президента України від 10.08.2005 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», зі змінами та доповненнями, Олександрійською ОДПІ прийняте рішення № 0001422320 про застосування до КП «Жигулі» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 12080,25 грн., які підлягають сплаті у 10-денний термін від дня отримання цього рішення на бюджетний рахунок одержувача відповідно до ст. 25 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в редакції від 01.06.2000 р. № 1777-ІІІ із змінами та доповненнями. (а.с. 58)

Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В процесі реалізації своєї компетенції, визначеною законодавством, щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством орган державної податкової служби в межах наділених законом повноважень здійснює владні функції, делеговані йому державою.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

До функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районних у містах, міжрайонних та обєднаних державних податкових інспекцій згідно п. 4 статті 10 Закону «Про державну податкову службу в Україні» належить здійснення контролю у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів. Пунктом 6 статті 10 зазначеного Закону передбачене забезпечення державною податковою інспекцією застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Статтею 11, пунктом 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль, зокрема, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Пунктом 11 статті 11 даного Закону визначене право органу ДПС застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень. Зазначене визначене статтею 3 Закону.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 12.08.2008 р. № 534 затверджено Методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Згідно частини 2 Методичних рекомендацій за результатами перевірки складається акт, а у разі відсутності порушення суб'єктами господарювання вимог чинного законодавства - довідка. Акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення (або їх відсутність) вимог чинного законодавства зазначеними суб'єктами. В акті перевірки має бути чітко викладений зміст порушення з посиланням на законодавчі та нормативно-правові акти, вимоги яких порушено.

Частиною 4 Методичних рекомендацій визначено якщо при здійсненні перевірки дотримання суб'єктом господарювання порядку ведення касових операцій встановлені порушення, в описовій частині акту перевірки, розділ 2, відображається інформація щодо порушення суб'єктом господарювання порядку оприбуткування надходження готівки.

Відповідно до частини 6 Методичних рекомендацій у розділі 3 акту перевірки відображається узагальнений перелік виявлених перевіркою порушень законодавства з посиланням на пункти, частини та статті законодавчих та нормативно-правових актів, порушення вимог яких встановлено під час перевірки. У висновку перевірки в обов'язковому порядку зазначаються дата та час (години, хвилини) закінчення перевірки.

Частиною 8 Методичних рекомендацій визначено наступне. Датою акта перевірки є дата підписання акта посадовими особами органу ДПС, що проводили перевірку, та посадовими особами (особами) суб'єкта господарювання. Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (не пізніше наступного робочого дня після його складання) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС (додаток 2 до Методичних рекомендацій), посадові особи якого здійснювали перевірку такого суб'єкта. Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (у день отримання такого акта) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС за місцем державної реєстрації такого суб'єкта господарювання. Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу ДПС (або його заступник) за місцем реєстрації суб'єкта господарювання протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта перевірки. Рішення про застосування сум штрафних (фінансових) санкцій вручається керівнику суб'єкта господарювання (або особі, що його заміщає) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення в установленому порядку та визначені терміни.

Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Відповідно до п. 1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження; касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку; книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій; розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних розрахункової книжки).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах .

Відповідно до п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових документах, в даному випадку розрахункових документах фіскальних звітних чеках.

Пунктом 3.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Розділом 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначено порядок ведення касової книги та обовязки касира. Форма касової книги наведена у додатку 5 Положення. Відповідно до пункту 4.2. Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (додаток 5).

Згідно пункту 7.15. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. № 614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 106/5297, затверджено Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок. Порядок розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно розділу 1 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок розрахункова квитанція - розрахунковий документ (крім касового чека) або його бланк, що визначений Положенням про форму та зміст розрахункових документів. Розрахунковий документ, розрахункова операція, реєстратор розрахункових операцій, розрахункова книжка, книга обліку розрахункових операцій, місце проведення розрахунків, фіскальний звітний чек - згідно зі статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Пунктом 2.2. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок визначено зокрема, що книга обліку розрахункових операцій реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій, форма книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій наведена в додатку 2 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок.

Пунктом 7.5.Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок визначено порядок використання книги обліку розрахункових операцій. Зазначеним пунктом передбачено наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Наказом Державної податкової адміністрацій України від 1 грудня 2000 року № 614, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р за № 105/5296, затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів. Положення розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Положенням визначено форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до розділу 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів терміни розрахунковий документ, розрахункова операція, реєстратор розрахункових операцій, розрахункова книжка, книга обліку розрахункових операцій вживаються у значенні згідно зі статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», введений в дію з 11 липня 1995 року, із змінами і доповненнями.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, в становлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Згідно статті 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема: щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України покладено на органи державної податкової служби України відповідно до статті 15 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розмір фінансових санкцій за порушення вимог зазначеного закону встановлений статтею 17. Відповідно до ч. 3 ст. 17 у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання розмір фінансових санкцій складає двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В судовому засіданні позивач не заперечував проти факту порушення ним порядку ведення книги обліку розрахункових операцій в частині не вклеювання фіскальних звітних чеків № 0767 від 02.06.2009 р. по фіскальний звітний чек № 0798 від 07.07.2009 р. у відповідну книгу та не виконання записів про рух готівки та суми розрахунків готівки отриманих від клієнтів за зазначеними чеками , відповідач підтвердив факт своєчасного роздрукування позивачем фіскальних звітних чеків № 0767 від 02.06.2009 р. по фіскальний звітний чек № 0798 від 07.07.2009 р. та їх наявність під час здійснення перевірки, також підтвердив факт порушення позивачем порядку ведення книги обліку розрахункових операцій в частині не підклеювання чеків та не оприбуткування готівки шляхом проведення обліку готівки в книзі обліку розрахункових операцій одночасно наполягаючи на правомірності дій працівників Олександрійської ОДПІ в частині застосування фінансових санкцій до КП «Жигулі» на підставі норм Указу Президента України від 12.06.1995 р № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки».

Згідно Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, зі змінами та доповненнями, під терміном "касові операції" мають на увазі операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Не виконання записів про рух готівки та суми розрахунків готівки отриманих від покупців (клієнтів), та даних за сумами виданими покупцям (клієнтам ) в книзі обліку розрахункових операцій, порядок ведення якої визначений пунктом 7.5.Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, не може вважатися неоприбуткованням готівки, оскільки господарські операції не є касовими. Отже, господарські операції не підпадають під дію даного Положення.

Згідно з преамбулою Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», введеного в дію з 11 липня 1995 року, із змінами і доповненнями, він є спеціальним законом, яким встановлено п равові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг .

Обґрунтування позивачем позовних вимог в частині невідповідності висновків акту перевірки від 08.07.2009 р. № 0068/11/26/23/2309658 описовій частині даного акту, в частині невірного зазначення номеру акту перевірки, в частині зазначення невірної дати прийняття Указу Президента України № 436/95 в оскаржуваному рішенні судом до уваги не береться, так як при встановлені факту наявності правопорушення рішення про застосування фінансових санкції не може бути скасоване з формальних підстав.

Пунктом 22 статті 92 Конституції України визначено, що засади цивільно-правової відповідальності, діяння які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначаються виключно законами України.

Згідно п.п. 1.1. рішення Конституційного суду України від 30 травня 2001 року по справі N 1-22/2001 положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що за цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно розяснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 1 постанови від 29.12.1976 року № 11 «Про судове рішення» рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин .

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про протиправність дій Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції в процесі застосування штрафних санкцій за результатами перевірки субєкта господарської діяльності від 08.07.09 р до комунального підприємства «Жигулі» на підставі норм абзацу третього частини першої Указу Президента України від 12.06.1995 р № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки». Таким чином, позовні вимоги комунального підприємства «Жигулі» Олександрійської міської ради до Олександрійської ОДПІ про визнання протиправним дій по винесенню 15.07.2009 р. рішення за № 0001422320 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12080 грн. 25 коп. та скасування зазначеного рішення підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції по винесенню 15 липня 2009 року рішення № 0001422320 про застосування до комунального підприємства «Жигулі» Олександрійської міської ради штрафних (фінансових) санкції на підставі норм абзацу третього частини першої Указу Президента України від 12.06.1995 р № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки» у розмірі 12080 грн. 25 коп. ( дванадцять тисяч вісімдесят грн. 25 коп.)

3. Скасувати рішення Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції від 15 липня 2009 року рішення № 0001422320 про застосування до комунального підприємства «Жигулі» Олександрійської міської ради, код ЄДРПОУ 23096758, штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 12080,25 грн. (дванадцять тисяч вісімдесят грн. 25 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Л.І. Хилько

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 09.11.2009 р.