Постанова № 6886593, 13.11.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2009
Номер справи
37668/09/2070
Номер документу
6886593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13.11.2009 р.                                                                                 № 2-а- 37668/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.

при секретарі судового засідання –Мараєвій О.В.,

за участі: представників позивача –Заварзіної Н.М., Гербиної О.М.,

представника відповідача –Ачкасова В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Чугуївтепло» до Чугуївської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкових повідомлень – рішень , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із позовом, у якому просить суд з урахуванням уточнень визнати нечинними податкові повідомлення – рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на прибуток: № 0000571521/0 від 20.03.2009 року в частині стягнення штрафних санкцій в сумі 4429,53 грн.; № 0000561521/0 від 20.03.2009 року визнати нечинним в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11 березня 2009 року Чугуївською об’єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на прибуток Комунальним підприємством «Чугуївтепло» за період з 19.11.2008 р. по 19.02.2009 р. За результатами перевірки складено акт № 220/1521/35944142 від 11.03.2009 р. На підставі зазначеного акту винесені податкові повідомлення-рішення: № 0000581521/0 від 20.03.2009 в сумі 9988,66 грн.( 10% штрафу при затримці несвоєчасної сплати 30 днів); 0000571521/0 від 20.03.2009 р. в сумі -23467,93 грн. (20% штрафу при затримці несвоєчасної сплати 69 днів); № 0000561521/0 від 20.03.2009 р. в сумі 39419,38 грн.( 50% штрафу при затримці несвоєчасної сплати 92 дня). Позивач не погоджується з визначеною сумою штрафу, а саме з розміром відсотків, та з визначеною кількістю днів затримки платежів.

В судовому засіданні представники позивача вимоги позову підтримали та просили адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та пояснив, що 11.03.2009 року головним державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб проведена невиїзна документальна перевірка Комунального підприємства «Чугуївтенло», ідентифікаційний код 35944142 з питання несвоєчасної сплати податку на прибуток за податковий період 3 квартали 2008 року по терміну 19.11.2008 року та складено акт перевірки № 220/1521/35944142 від 11.03.2009 року. Даною перевіркою встановлено порушення абз. 1 п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 року № 335/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами та доповненнями, яким зазначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду та абз. 1 п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями, яким зазначено, що платник податку зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого абз. «б» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації. КП «Чугуївтепло» несвоєчасно сплачено податок на прибуток, узгоджений згідно наданої 04.11.2008 до Чугуївської ОДПІ декларації з податку на прибуток № 33460 в сумі 296065 грн. Комунальним підприємством «Чугуївтепло» сплачено боргу: 17.12.2008 року в сумі 49997,80 грн., 19.12.2008 року в сумі 49888,80 грн., 30.12.2008 року зменшено суму боргу, згідно наданої до Чугуївської ОДПІ 19.12.2008р. декларації з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року за № 37756 на 100873 грн., 26.01.2009р. сплачено боргу в сумі 16465,69 грн., 27.01.2009р. сплачено боргу в сумі 0,97 грн., 19.02.2009 року зменшено суму боргу, згідно наданої до Чугуївської ОДПІ 27.01.2009р. декларації з податку на прибуток за 2008 рік за № 43911 на 78838,75 грн. Згідно акту перевірки № 220/1521/35944142 від 11.03.2009 року та відповідно до ст. 17.1.7 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зі змінами та доповненнями Комунальному підприємству «Чугуївтенло» донарахована штрафна санкція в сумі 72875,97 грн. Таким чином, Чугуївська державна податкова інспекція діє виключно в межах до компетенції визначеної законодавчими актами.

Вислухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом, згідно акту перевірки №220/1521/35944142 від 11.03.2009 року позивачу нараховані штрафні санкції на загальну суму 72875,97 грн. за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань по податку на прибуток підприємств в розмірі 296065,00 грн., задекларованих в декларації за 3-й квартал 2008 року про податкові повідомлення - рішення.

В якості підстав прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень в них міститься посилання на п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 та п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п.11.1 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. П. 22.13 ст.22 цього Закону додатково було визначено обов’язок платника податку подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду за результатами одинадцяти місяців 2008 року і сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що податкова декларація про прибуток за звітний період складається платником податку наростаючим підсумком з початку року, та фактично кожна наступна декларація подана платником податку протягом року корегує показники попередньої декларації про прибуток підприємств.

Строки подання податкових декларацій встановлені п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Так, зокрема декларація з податку на прибуток за 3й квартал 2008 року та річна за 2008 рік повинні бути подані протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, а за 11 місяців 2008 року - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Що стосується строку сплати самостійно узгодженої суми податкових зобов’язань, то він визначений п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.

В разі порушення платником податків норм податкового законодавства до нього застосовуються штрафні санкції у розмірах, визначених ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». А саме, згідно з п.п. 17.1.7 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, - у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається з диспозиції правової норми, визначеної п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.00р. №2181, штрафна санкція застосовується у відсотках до погашеної (сплаченої платником податку) суми податкового зобов’язання.

Судом встановлено, що за результатами третього кварталу 2008 року позивачем подано декларацію по податку на прибуток підприємств, якою самостійно визначено суму податкових зобов’язань у розмірі 296065,00 грн. Позивач повинен був сплатити зазначену суму до бюджету до 19 листопада 2008 року. Однак частково погасив її лише 17.12.08р. на суму 49997,80 грн. та 19.12.08р. на суму 49888,80 грн.

Зважаючи на той факт, що кількість днів затримки становить 28 та 30 днів відповідно, до позивача правомірно застосовані штрафні санкції на суму 9988,66 грн. (10%*99886,60грн.).

19 грудня 2008 року позивачем подано декларацію по податку на прибуток підприємств за одинадцять місяців 2008 року. До сплати заявлено суму податкових зобов’язань в розмірі 195192,00 грн. Граничний строк сплати 30.12.08р. Зважаючи на той факт, що податкова звітність з податку на прибуток підприємств подається до органу державної податкової служби наростаючим підсумком, то фактично позивач декларацією за одинадцять місяців 2008 року підтвердив самостійно узгоджену суму податкового зобов’язання, визначеного декларацією за третій квартал 2008 року, що залишилась несплаченою на суму 95305,40 грн. (195192,00 грн. – 99886,60 грн.). Часткова оплата самостійно узгодженої суми податкового зобов’язання по податку на прибуток підприємств за 11 місяців 2008 року проведена 26.01.09р. на суму 16944,66 грн. Суд зазначає, що за несвоєчасну оплату податкового боргу в сумі 16944,66 грн. до позивача повинні бути застосовані штрафні санкції у розмірі 3388,93 грн. (20%*16944,66) із розрахунку 67 днів затримки, оскільки позивач декларацією за одинадцять місяців 2008 року не визначив нової суми податкового зобов’язання, а лише підтвердив нарахування суми податкових зобов’язань в декларації за третій квартал 2008 року у розмірі погашеної суми податкового боргу.

27 січня 2009 року позивачем подана декларація по податку на прибуток за 2008 рік, до сплати визначену суму податкового зобов’язання в розмірі 106945,00 грн. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1 ст.5 Закону України від 21.12.00р. №2181). Зважаючи на той факт, що позивачем вже було оплачено суму податкових зобов’язань в розмірі 116831,26 грн. станом на 27.01.09р. він не мав податкового боргу, отже додаткові підстави для застосування до нього положень п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.00р. №2181 відсутні.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що відповідачем під час донарахування штрафних санкцій позивачу не було враховано показники декларації по податку на прибуток підприємств за 11 місяців 2008 року та річної (за 2008 рік) та було не вірно застосовано положення п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України №21.12.р. №2181.

Відповідно до ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 98, 160 – 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд , -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Чугуївтепло» до Чугуївської об’єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкових повідомлень – рішень – задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення – рішення № 0000571521/0 від 20.03.09 р. в частині донарахування штрафних санкцій в сумі 20078,30 грн.

Скасувати податкове повідомлення – рішення № 0000561521 від 20.03.2009 року.

В решті вимог адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.           

Повний текст постанови виготовлено 17.11.2009 року.

Суддя                                                                       Кухар М.Д.