
Справа№ 583/3762/16-а
2-а/583/6/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого - судді Сидоренка Р.В.,
при секретарі с/з Зубатовій І.В.,
за участю:
представника позивача Шевченка Р.В.,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирці адміністративну справу за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49» до Охтирської міської ради в особі відділу містобудування та архітектури, третя особа ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування висновку відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради до проекту щодо відведення земельної ділянки, -
встановив:
12 грудня 2016 року об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49» звернулося до суду із вищевказаним адміністративним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що співвласниками квартири АДРЕСА_1, є ЖЕК міської ради, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_12 18.04.2014 року державним реєстратором проведено державну реєстрацію статуту юридичної особи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49», головою якого є ОСОБА_9 29.07.2014 року рішенням Охтирської міської ради за №1156-МР надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49» для розміщення та обслуговування багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1. Листом Управління Держземагенства у Охтирському районі, Сумської області, від 25.02.2015 року ОСОБА_9 повідомлено про те, що вона може виготовити технічну документацію із землеустрою на вищевказану земельну ділянку, але з урахуванням вже зареєстрованої ОСОБА_4 в Державному земельному кадастрі земельної ділянки по АДРЕСА_2. Під час ознайомлення з матеріалами адміністративної справи за позовом ОСОБА_4, що перебувала в провадженні Охтирського міськрайонного суду Сумської області, представником ОСББ «Люкс-49» було виявлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 для будівництва індивідуального гаражу та висновок відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради про погодження розробленого проекту землеустрою. ОСББ «Люкс - 49» вважає даний висновок протиправним та таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства. Відповідно до складеної ПП «Бюро земельного проектування» схеми розміщення земельної ділянки ОСББ «Люкс-49» для розміщення та обслуговування багатоквартирного житлового будинку відстань від найближчого кута житлового будинку до меж земельної ділянки, що планується до виділу для будівництва індивідуального гаражу на ім'я ОСОБА_4 становить менше 2 м., що порушує вимоги протипожежних розривів. Відстань від найближчого кута житлового будинку до паркану земельної ділянки, котра знаходиться у користуванні власників житлового будинку, становить 10 м., що робить неможливим розміщення індивідуального гаражу на вказаній земельній ділянці з дотриманням мінімальних протипожежних розривів та відстаней. Таким чином, висновок відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради щодо можливості використання в порядку передбаченому законодавством для будівництва індивідуального гаражу не відповідає положенням нормативних документів щодо протипожежних розривів та відстаней.
В зв'язку з чим, просять визнати протиправним та скасувати висновок відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4, надану у власність для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_1.
Представник позивача Шевченко Р.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові, просив задовольнити.
Представник відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради в судове засідання не з'явився, в письмовій заяві просять справу розглядати без участі представника. Також зазначили, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки опрацьовується у відділі містобудування та архітектури Охтирської міської ради відповідно до вимог плану зонування території міста Охтирка, затвердженого рішенням Охтирської міської ради від 28.08.2014 року №1192-МР «Про затвердження містобудівної документації» та генерального плану міста Охтирка, затвердженого рішенням міської ради від 10.07.2007 року №325-МР «Про затвердження проектної документації «Генеральний план м. Охтирки Сумської області». На стадії відведення земельної ділянки та надання висновку не можливо визначити чи будуть порушені будівельні та протипожежні норми відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», так як будівельні роботи не здійснюються. Межі проектної земельної ділянки не винесені в натурі (на місцевості) та відсутні межові знаки. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки при погодженні проекту землеустрою не надаються. Висновок до проекту землеустрою наданий відповідно до вимог чинного законодавства та згідно ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та Законами України.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник третьої особи ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечував. Надав письмові заперечення згідно яких зазначив, що ОСОБА_4 вважає необґрунтованими аргументи, викладені у позові та не визнає позовні вимоги в повному обсязі. При видачі висновку до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаражу по АДРЕСА_2, не порушено права, свободи чи інтереси ОСББ «Люкс-49». Даний проект землеустрою був розроблений на підставі ч. 7, ст. 118 Земельного Кодексу України без дозволу органу місцевого самоврядування, законність його розробки підтверджена матеріалами, які знаходяться в проекті землеустрою. При будівництві об'єкту на даній земельній ділянці будуть дотримані вимоги чинного законодавства, згідно наданих містобудівних умов та обмежень передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Схема розміщення земельної ділянки від 17.12.2014 року виготовлена ПП «Бюро землевпорядного проектування» не відтворює відповідних розмірів об'єктів розташованих на земельній ділянці. Дані розміри можуть встановлені лише при проведенні топографічної зйомки.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що 18.04.2014 р. було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про проведення державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49» керівником якого зазначена ОСОБА_9, місцезнаходження - АДРЕСА_1. (а.с. 10)
26.12.2013 р. третя особа по справі ОСОБА_4 звернулася до Охтирської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,01 га. для будівництва індивідуального гаражу за рахунок земель громадської та житлової забудови, розташована в АДРЕСА_2; заява була зареєстрована за №1899/1.1-07
13.02.2014 року позивач, керуючись приписами п. 7, ст. 118 Земельного Кодексу України, замовила в ТОВ «ЗЕМ-ЦЕНТР» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу площею 0,01 га. за адресою: АДРЕСА_2, (а.с. 50, на звороті).
14.02.2014 року позивач надала письмове повідомлення до Охтирської міської ради, в якому повідомила про замовлення нею відповідно до п. 7, ст. 118 Земельного Кодексу України проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,0100 га., для будівництва індивідуального гаражу, за рахунок земель громадської та житлової забудови, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 51, на звороті).
Розроблений таким чином проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_4 26.09.2014 року було погоджено Управлінням Держземагенства в Охтирському районі Сумської області (а.с. 14, 60 на звороті) та відділом архітектури та містобудування Охтирської міської ради (а.с. 15, 61). Зокрема у висновку відділу архітектури та містобудування Охтирської міської ради зазначено про те, що у відповідності до схеми зонування території плану зонування території міста земельна ділянка знаходиться у зоні змішаної багатоквартирної житлової забудови, міська забудова. Згідно зі схемою планувальних обмежень плану зонування території міста ділянка по АДРЕСА_2, містобудівних та архітектурних обмежень не має. Земельну ділянку по АДРЕСА_2, на яку розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, можливо використовувати в порядку визначених вимог та положень плану зонування території м. Охтирка. Зважаючи на те, що відведення земельної ділянки ОСОБА_4 для індивідуального гаражу, відповідає вимогам генерального плану міста, планування території міста та схеми інженерної підготовки території, відділ містобудування погоджує вищезазначений проект землеустрою.
В подальшому 29.09.2014 року земельну ділянку по АДРЕСА_2, було зареєстровано в Державному земельному кадастрі та присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною першою статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 38 Земельного кодексу України встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно з ч. 3, ст. 20 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Згідно частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Зі змісту вказаної норми слідує, що відповідач, отримавши на погодження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки може надати розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
При цьому, єдиною підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Згідно з ч. 6 ст. 186-1 ЗК України, у разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Таким чином відповідачем було перевірено та погоджено проект землеустрою відповідно до вимог плану зонування території м. Охтирка, затвердженого рішенням міської ради від 28.08.2014 р. №1192-МР «Про затвердження містобудівної документації» та генерального плану м. Охтирка, затвердженого рішенням міської ради від 10.07.2007 р. №325-МР «Про затвердження проектної документації «Генеральний план м. Охтирки, сумської обл.»» та у відповідності до вимог ст. 1861 Земельного Кодексу України.
Суд не приймає до уваги доводи сторони позивача про те, що відповідач не мав права надавати погодження зазначеного проекту з огляду на висновок будівельно-технічної експертизи з огляду на наступне.
Так, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи №194 від 21.04.2017 р. у разі проектування та будівництва гаражу на частині території земельної ділянки площею 30 м2 (додаток №2) розташованої за адресою: АДРЕСА_2, наданої у власність ОСОБА_4 та відведеної відповідно до проекту землеустрою підготовленого ТОВ «Зем-Центр», будуть порушені вимоги державних та санітарних норм, викладені у п. 7.50 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та п. 5.28 Державних санітарних правил «Планування та забудови населених пунктів».
Із матеріалів експертизи вбачається можливість порушення ДБН лише у разі проектування та будівництва гаражу на частині території земельної ділянки площею 30 м2, а не всієї площі земельної ділянки відведеної відповідно до проекту землеустрою.
Однак, на стадії відведення земельної ділянки та надання висновку не можливо визначити чи будуть порушені будівельні та протипожежні норми, так як будівельні роботи не здійснюються. Межі проектної земельної ділянки не винесені в натуру (на місцевості) та відсутні межові знаки. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки при погодження проекту землеустрою не надаються.
Зазначені обставини підтвердила також допитана як свідок начальник відділу містобудування та архітектури, головний архітектор, ОСОБА_15.
Тому суд не приймає зазначений експертний висновок як належний доказ порушень відповідачем при погодження проекту землеустрою.
Оскільки у межах заявленого позову порушень з боку відповідача не встановлено, вимоги позивача задоволенню не підлягають, а судові витрати слід залишити за ним без відшкодування.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Люкс-49» до Охтирської міської ради в особі відділу містобудування та архітектури, третя особа ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування висновку відділу містобудування та архітектури Охтирської міської ради до проекту щодо відведення земельної ділянки відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з часу її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Р.В.Сидоренко