Ухвала суду № 68829629, 07.09.2017, Калинівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
07.09.2017
Номер справи
132/2856/17
Номер документу
68829629
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 132/2856/17

Ухвала

Іменем України

"07" вересня 2017 р. Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області Аліменко Ю.О.

розглянувши клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_1 від 06.09.2017 року по кримінальному провадженню № 42017021160000021 від 08.06.2017 про вчинене правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 239-1 КК України, погоджене прокурором Калинівської місцевої прокуратури ОСОБА_2 про проведення перевірки,-

ВСТАНОВИВ :

06 вересня 2017 року слідчий СВ Калинівського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельної ділянки на якій працівники ТОВ "ЕДБ" під час ремонту дорожнього полотна автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський без правовстановлюючих документів здійснили зняття ґрунтового покрову земель розмірами 12?6?1 м., а саме: прилеглої до лісу земельної ділянки на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський.

Клопотання обґрунтовано тим, що 02.06.2017 року працівники ТОВ " ЕДБ" неподалік залізничного переїзду м. Калинівка, а саме: частина прилеглої до лісу земельної ділянки на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянки 106 км.+600 м., без відповідних документів незаконно заволодівають ґрунтовим покривом земель для будівництва дороги.

Розслідування вказаного кримінального провадження було розпочато Калинівською місцевою прокуратурою та передано до СВ Калинівського ВП ГУНП у Вінницькій області з приводу факту, незаконного зняття шару ґрунту.

У ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженні було встановлено, що робітники ТОВ "ЕДБ" під час ремонту дорожнього полотна автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський без правовстановлюючих документів здійснили зняття ґрунту прилеглої до лісу земельної ділянки, на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянки 106 км.+600 м., де було знято ґрунтовий покрив земель розмірами 12?6?1 м.

У звязку із цим, виникла необхідність у проведенні огляду вищевказаної земельної ділянки, а також встановлення факту заподіяння посадовими особами ТОВ "ЕДБ" шкоди інтересам держави за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, яка є частиною прилеглої до лісу земельної ділянки, на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянка 106 км.+600 м., де було знято ґрунтовий покрив земель розмірами 12?6?1 м.

Для зясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України) підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства ТОВ "ЕДБ"

Зокрема, слід провести огляд вищевказаної земельної ділянки, на якій працівники ТОВ "ЕДБ" (ЄРДПОУ 33757711), юридична адреса: вул. Дорошенка, 84, м. Канів, Черкаська область, під час ремонту дорожнього полотна автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський без правовстановлюючих документів здійснили зняття ґрунтового покрову земель розмірами 12?6?1 м., прилеглої до лісу земельної ділянки на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянки 106 км.+600 м., встановити наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів та розрахунку завданого збитку спричиненого під час зняття грунтового покриву (поверхневого шару) земель.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.

Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Відповідно до статей 4, 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно із статтею 15-2 Земельного кодексу України, статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та статтею 18-1 Закону України «Про охорону земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом: проведення перевірок; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель.

Згідно з частиною другою статі 168 Земельного кодексу України власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 «Про чинності 05.08.2016, внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.3015 № 15, та визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з пунктом 7 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до підпунктів 30, 31 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:

здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у частині родючості ґрунтів за: зміною показників якісного стану ґрунтів у результаті проведення господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення; своєчасний; проведенням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності заходів щодо збереження, відтворення та підвищення родючості фунтів.

обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів. затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.

Згідно з пунктом-7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за: цільовим призначенням, зняття фунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482), розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття, ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без: спеціального дозволу проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстеження», земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановок» Кабінету Міністрів України від 01.11.2000 № 1619.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №910-р Погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Таким чином, на сьогодні Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності здійснюється у повному обсязі.

У поданій письмовій заяві слідчий СВ Калинівського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_1 підтримав заявлене ним клопотання, просить розглядати клопотання без його участі та без фіксації процесуальних дій за допомогою технічних засобів.

Дослідивши клопотання, суд приходить до висновку про те, що клопотання не обґрунтоване і не підлягає задоволенню з таких підстав.

Так дійсно, у ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженні було встановлено, що робітники ТОВ "ЕДБ" під час ремонту дорожнього полотна автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський без правовстановлюючих документів здійснили зняття ґрунту прилеглої до лісу земельної ділянки, на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянки 106 км.+600 м., де було знято ґрунтовий покрив земель розмірами 12?6?1 м.

У звязку із цим, виникла необхідність у проведенні огляду вищевказаної земельної ділянки, а також встановлення факту заподіяння посадовими особами ТОВ "ЕДБ" шкоди інтересам держави за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, яка є частиною прилеглої до лісу земельної ділянки, на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський, а саме ділянка 106 км.+600 м., де було знято ґрунтовий покрив земель розмірами 12?6?1 м.

Однак, проведення ревізій, перевірок КПК України не передбачено. При цьому положення ч. 6 ст. 9 КПК України не може бути застосоване в даному випадку, оскільки регламентує порядок вирішення питань, які не врегульовані або неоднозначно врегульовані КПК України. В даному ж випадку п.6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40КПК України передбачали таку слідчу дію, як проведення ревізії, однак законом України від 14.10.2014 року законодавець цілеспрямовано виключив вказані норми, тобто дав чітку вказівку на неможливість проведення ревізій у кримінальному провадженні.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 36, 40, 132, 369, 370 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області ОСОБА_1 від 06 вересня 2017 року про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельної ділянки на якій працівники ТОВ "ЕДБ" під час ремонту дорожнього полотна автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський без правовстановлюючих документів здійснили зняття ґрунтового покрову земель розмірами 12х6х1 м., а саме: прилеглої до лісу земельної ділянки на зїзді із автомагістралі М-21 Житомир-Могилів-Подільський.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Аліменко Ю.О.