
Калинівський районний суд Вінницької області
132/2082/17
2-а/132/94/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.09.2017 Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Аліменко Ю.О.
секретаря Безулої К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позов мотивований тим, що з березня 2012 року по даний час вона перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
10 травня 2017 року вона звернулася до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про проведення розрахунку призначеної їй пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, які не були включені до складу заробітної плати з якої нараховувалася пенсія. До заяви було додано довідку про складові заробітної плати № 181 від 25 квітня 2017 року, що видана виконавчим комітетом Лісоволисіївської сільської ради Калинівського району Вінницької області, якою визначено суми вказаних виплат. На всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте, Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом від 19 травня 2017 року № М-8/23 повідомило її, що провести перерахунок пенсії та включити вказані виплати в розрахунок розміру пенсії немає законних підстав, оскільки, такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, індексація заробітної плати, не передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця.
Вважає, що відповідач, приймаючи таке рішення, діяв протиправно, фактично відмовив їй у перерахунку пенсії, чим суттєво обмежив зміст та обсяг її пенсійних прав, що заборонено ст. 22 Конституції України. Тому звертається до суду з даним позовом.
Позивачка ОСОБА_1, до розгляду справи по суті в судовому засіданні, подала заяву, в якій просить розгляд по справі проводити в її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Однак від Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області надійшла заява № 909/09-35/07 від 20.07.2017 року, відповідно до якої управління заперечує проти заявлених позовних вимог з мотивів наведених в запереченні та просить розгляд справи провести без їх участі.
Відповідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи в її відсутність. Відповідно судовий розгляд справи при таких обставинах здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що з березня 2012 року по даний час позивачка перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
10 травня 2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про проведення розрахунку призначеної їй пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, які не були включені до складу заробітної плати з якої нараховувалася пенсія. До заяви було додано довідку про складові заробітної плати № 181 від 25 квітня 2017 року, що видана виконавчим комітетом Лісоволисіївської сільської ради Калинівського району Вінницької області, якою визначено суми вказаних виплат. На всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте, Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом від 19 травня 2017 року № М-8/23 повідомило позивачку, що провести перерахунок пенсії та включити вказані виплати в розрахунок розміру пенсії немає законних підстав, оскільки, такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, індексація заробітної плати, не передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця.
Однак, вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону.
Так, розрахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на призначення пенсії. А з матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які отримала позивачка, було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до довідки № 181 від 25 квітня 2017 року до розрахунку пенсії позивачки не були взяті наступні виплати, які входили до складу її заробітної плати за період з 01.03.2010 року по 01.03.2012 року з яких сплачувалися страхові внески, а саме:
- матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових потреби - 13342,62 грн.;
- індексація - 3656,77 грн.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення позивачці пенсії, пенсія державним службовцям призначалась у розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці», в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться і в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, що мають систематичний характер незалежно від джерел фінансування, а відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2 Інструкції, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівникам (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положенням компенсації та інші грошові та матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення поняття заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Хоча ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує, що з середньої заробітної плати (доходу), яка застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, повинні бути сплачені страхові внески. Отже, законодавство загальне та спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід враховувати, що матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення і приймається у розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені із служби після їх запровадження.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія позивачки повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звернення, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» затверджена форма довідки про складові заробітної плати, якою передбачено, що інші виплати до яких відносяться матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати є складовими заробітної плати. При цьому чітко зазначено, що з усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до Закону.
За змістом наведених правових норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Даний висновок підтверджується, зокрема, постановами Верховного Суду України від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11 та від 04.03.2014 року по справі № 21-3а14.
Відповідно до вимог ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачці на підставі поданої нею відповідачу 10.05.2017 року заяви про перерахунок пенсії та довідки, повинен бути здійснений з 01 травня 2017 року, а не з моменту її призначення.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачці ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Щодо позовної вимоги позивача про звернення постанови суду до негайного виконання, то у відповідності до вимог ст. 256 КАС України дана постанова не підлягає зверненню до негайного виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 66, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 6-11, 14, 72, 94, 99, 122, 158 - 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із включенням в заробітну плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки виконавчого комітету Лісоволисіївської сільської ради Калинівського району Вінницької області №181 від 25.04.2017 року.
Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із включенням в заробітні плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки виконавчого комітету Лісоволисіївської сільської ради Калинівського району Вінницької області №181 від 25.04.2017 року, починаючи з 01 травня 2017 року, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 640 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Калинівський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ: