
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7394/17
У Х В А Л А
11.09.2017 року Суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси Шипович В.В. розглянувши адміністративний позов Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Черкаська міська рада, -
ВСТАНОВИВ:
ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» звернулося до Придніпровського районного суду м. Черкаси, як до адміністративного суду з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі Департамент) та просило суд:
1.Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови нараховувати та відшкодовувати ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» пільги та субсидії з 01.12.2016 року по 30.08.2017 року.
2.Зобов’язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» з 01.12.2016 року по 30.08.2017 року.
При цьому позивач посилався на те, що Департамент не здійснює відшкодування ОСББ пільг та субсидій на утримання будинку, споруд та прибудинкових територій.
Суд вважає, що у відкритті провадження в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСББ до Департаменту необхідно відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК), - Підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
З огляду на положення статті 1 ГПК України та статті 2 КАС України, не вважається публічно-правовим і розглядається у порядку господарського судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб’єктом владних повноважень) як суб’єктом публічного права та юридичною особою, як суб’єктом приватного права, в якому управлінські дії суб’єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав юридичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, хоч у спорі бере участь орган місцевого самоврядування.
Отримувачами пільг та субсидій при сплаті житлово-комунальних послуг, є конкретні громадяни – власники (наймачі) житла.
В той же час ОСББ не є отримувачем пільг та субсидій, а є юридичною особою, яка створена в тому числі для утримання і використання спільного майна. За надані послуги з утримання спільного майна ОСББ нараховує та отримує плату від власників (наймачів) житла. При цьому у випадку, якщо отримувач послуг ОСББ має право на передбачені законодавством України пільги та/або субсидії, то частину плати вносить він самостійно, а іншу частину цієї плати передбачену як пільга та/або субсидія за нього компенсує суб’єкту господарювання що надає відповідні житлово-комунальні послуги держава, в особі уповноваженого органу, яким у даному випадку є Департамент.
Верховний Суд України при винесенні Постанови від 16.08.2017 року у справі №6-782цс17, виходив з наступного:
«Згідно з пунктами 1, 5 частини другої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції – це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення – публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов’язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов’язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування».
Спір, який виник між ОСББ та Департаментом за своєю суттю не є публічно-правовим, а виникає із господарських правовідносин в яких ОСББ вважає, що має право на отримання плати за надані послуги шляхом відшкодування державою пільг/субсидій громадян, а Департамент не визнає вказаного права ОСББ та відшкодовує пільги/субсидії іншому суб’єкту господарювання. При цьому ОСББ та Департамент не перебувають у відносинах владного підпорядкування.
За таких обставин відсутні правові підстави для відкриття провадження в порядку адміністративного судочинства у справі за позовом ОСББ.
Відповідно ст. 109 ч.1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 2, 3, 17, 109 КАС України, -
УХВАЛИВ:
У зв’язку з тим, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства відмовити у відкритті провадження за позовом Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бульвар Шевченка, 352» до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та здійснити відшкодування пільг та субсидій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Черкаська міська рада.
Роз’яснити ОСББ «Бульвар Шевченка, 352» що спір із Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради щодо отримання плати за надані послуги шляхом відшкодування пільг та субсидій може бути вирішено при пред’явленні позову до Господарського суду Черкаської області в порядку передбаченому ГПК України.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами надіслати ОСББ «Бульвар Шевченка, 352».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя: ОСОБА_1Судове рішення № 68827512, Придніпровський районний суд м. Черкас було прийнято 11.09.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Ухвала суду. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 711/7394/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: