Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2009 р. Справа № 2а-4180/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М., за участю секретаря судового засідання Шевченко В.М.,
за участю:
представника позивача - Бакланової Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Лебединського району в інтересах держави в особі Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Лебединський агролісгосп" про стягнення податкового боргу за рахунок активів ,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Лебединського району Сумської області в інтересах держави в особі Сумської міжрайонної державної податкової інспекції звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 302617,94 грн, який утворився станом на 24.06.2009, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який з 27.11.2006 року взятий на облік в Сумській МДПІ (Лебединському відділенні) як платник податків, всупереч вимогам ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» порушив строки сплати податку на додану вартість, у зв’язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що відповідачем податкова заборгованість станом на день розгляду справи залишається не сплаченою.
У судове засідання відповідач не прибув, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання ним поштового відправлення, жодних доказів сплати ним суми податкової заборгованості до суду не надав. Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні відповідача за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач – Лебединське дочірнє агролісогосподарське підприємство “Лебединський агролісгосп” – є юридичною особою, зареєстрованим Лебединською районною державною адміністрацією Сумської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 26.07.2000 р. за № 1616120 0000 000183 (а.с. 8), включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 9), з 27.11.2006 взятий на облік в Сумській МДПІ (Лебединському відділенні) як платник податків (а.с. 10).
У судовому засіданні встановлено, що заборгованість у розмірі 302617,94 грн виникла внаслідок несплати протягом 2008-2009 рр. поточних платежів, зазначених у поданих платником податків деклараціях з податку на додану вартість, декларації з податку на прибуток підприємства, розрахунках збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду. Відповідно до п.п. 5.3.1. п. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон) платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.11.1999 р. за № 785/4078 (далі – Інструкція) платниками збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є юридичні і фізичні особи, яким надані в постійне або тимчасове користування земельні ділянки лісового фонду.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції лісокористувачі щокварталу складають розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду накопичувальним підсумком з початку року за встановленою формою, що є підставою для взяття їх на облік в органах державної податкової служби та нарахування суми збору в особовому рахунку платника.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми, що зазначена в дозволі, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу), за винятком громадян, які отримали ордери на дрібний відпуск деревини чи лісові квитки; підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, релігійних організацій, іноземних юридичних і фізичних осіб, якщо сума збору в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян; лісокористувачів з іншої області.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України на підприємство “Лебединський агролісгосп” покладено обов'язок своєчасно вносити плату за спеціальне використання лісових ресурсів.
Відповідно до ст. 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним. Розподіл зборів за використання лісових ресурсів на землях державної та комунальної власності визначається законом. Порядок справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів установлюється Кабінетом Міністрів України.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачем самостійно було подано податкову декларацію податку на прибуток підприємства № 17645 від 13.10.2008 р. за 1 квартал 2008 року (а.с. 13), декларації з податку на додану вартість: № 3549 від 17.03.2009 р. за лютий 2009 року, № 5741 від 14.04.2009 р. за березень 2009 року, № 7966 від 18.05.2009 р. за квітень 2009 року (а.с. 14-19), розрахунки збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду: за 9 місяців 2008 року, за 12 місяців 2008 року, за 1 квартал 2009 року (а.с.20-22), якими визначено суму податкового зобов’язання.
Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
На виконання вказаної норми закону позивачем було надіслано ДП “Лебединський агролісгосп” першу податкову вимогу за формою «Ю1» від 21 листопада 2008 року № 1/176 на суму 140747,56 грн (а.с. 26), яка була отримана уповноваженою особою відповідача 11.12.2008, про що свідчить підпис у відповідній графі корінця першої податкової вимоги форми “Ю1” (а.с. 26), та другу податкову вимогу за формою «Ю2» від 12 січня 2009 року № 2/1 на суму 236752,25 грн (а.с. 27), яка була отримана 13.01.2009 уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис у відповідній графі корінця другої податкової вимоги форми “Ю2” (а.с. 27).
Однак сума податкової заборгованості, що підтверджується розрахунком податкової заборгованості ДП “Лебединський Агролісгосп” станом на 24.06.2009 р. (а.с. 25), сплачена не була.
25.08.2009 р. позивачем було подано до суду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої за період з 24.06.2009 по 20.08.2009 із заявленої суми боргу, за даними особових рахунків, які ведуться в Лебединському відділенні Сумської МДПІ по Лебединському дочірньому агролісогосподарському підприємству “Лебединський агролісгосп”, була погашена податкова заборгованість у сумі 48600,00 по:
– податку на додану вартість – у сумі 40000,00 грн;
– збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення – у сумі 5000,00 грн;
– податку на прибуток – у сумі 3600,00 грн.
Крім того, платником зменшено самостійно податок на прибуток на 1466,00 грн згідно з поданою декларацією № 900557491 від 27.07.2009 р. (а.с. 32).
Таким чином залишок заявленої в позовній заяві суми боргу станом на 20.08.2009 р. становить 252551,94 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» до обов‘язків платників податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" закріплено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.
Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно з п. 20.1 ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
На підставі п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» , органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Станом на день розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується розрахунком, наведеним у заяві про зміну позовних вимог, (а.с. 32), і складає 252551,94 грн, в т.ч.:
14036,11 грн – податку на додану вартість;
60301,97 грн – збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення;
157291,08 грн – збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення;
20922,78 грн – податку на прибуток.
Відповідно до п.п. 7.2.1. п. 7.2 ст. 7 Закону джерелами погашення податкового боргу є будь-які активи платника податків, п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону передбачає, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи в повному обсязі не сплачена та складає 252551,94 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 4, 7, 8, 17, 71, 94, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 3, 4, 5, 6,16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Лебединського району в інтересах держави в особі Сумської міжрайонної державної податкової інспекції до Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Лебединський агролісгосп" про стягнення податкового боргу за рахунок активів – задовольнити.
Стягнути з Лебединського дочірнього агролісогосподарського підприємства “Лебединський агролісгосп” (42200, Сумська область, м. Лебедин, вул. Залізнична, 42, ідентифікаційний код юридичної особи 23637208) на користь Сумської МДПІ (40009, м. Суми, вул. Баумана, 43, р/р 35213004000159, МФО 837013 ГУДКУ у Сумській області) за рахунок активів податкову заборгованість у сумі 252551,94 грн .
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденній строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанову складено 28.08.2009 р.
Суддя Л.М. Опімах